További Bulvár cikkek
A vikingek tehát beírták magukat a történelembe, és a populációba is. A brit szigetek lakói most éppen azt szeretnék megtudni, hogy mennyire származnak az egykori fosztogatóktól, csak hogy még büszkébbek lehessenek magukra.
A kutatás előreláthatólag 15 hónapot fog igénybe venni
Angolok? |
25 kisebb-nagyobb településből várják 100-100 olyan férfi jelentkezését, aki betöltötte 18. életévét és őseinek legalább két generációja ugyanazon a helyen élt. Azt hogy miért éppen férfiakat fognak vizsgálni, Goldstein professzor azzal magyarázta, hogy a férfiak rendelkeznek egy Y kromoszómával, amely fontos információkat tartalmaz a férfi felmenőkről és egyszerűbb, mint az X kromoszóma.
Ettől függetlenül szeretnék azt is kideríteni, hogy a női felmenők közt volt-e viking. Ez azért lenne fontos, hogy megállapíthassák, hogy az északiak rabolni, vagy hódítani jöttek-e. Amennyiben kiderül, hogy a hajósok annak idején asszonyaikat is magukkal hozták, akkor az azt jelentheti, hogy egyértelműen letelepedési szándékkal jöttek a szigetre, ellenkező esetben csak megtetszett nekik a hely, vagy inkább az ottani nők.
Genetika a népcsoportok vándorlásának bizonyítására
Ez a kísérlet abból a szempontból is mérföldkőnek számít, hogy most először használják a genetikát arra, hogy egy egész népcsoport vándorlását, elterjedését. Amennyiben sikerül nagy pontossággal megtalálni a leszármazottakat, úgy lehetővé válik, hogy a népek vándorlását visszamenőleg meg lehessen állapítani. Ezáltal lehetővé válik a népvándorlások utólagos felderítése, amit a régészet önmagában nem tud pontosan megállapítani.
A dolog árnyoldala viszont, hogy a technológiát nem pusztán tudományos szempontok alapján lehet felhasználni. Elvileg elképzelhető, hogy a faji megkülönböztetés eszközeként használják fel. Goldstein professzor természetesen minden ártó szándék nélkül, pusztán tudományos célból kutatja a jelentkezők családfáját.