Vádat emeltek a vasvári orvos ellen

2008.11.03. 14:53
Akár egy év börtönt is kaphat az a vasvári orvos, aki januárban, egy riasztás után több mint egy órával ért ki egy beteghez. Az ügyészség hétfőn emelt vádat ellene foglakozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt.

Foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt emelt vádat a Szombathelyi Városi Ügyészség az ellen az orvos ellen, aki januárban több mint egy órás késéssel ért ki egy beteghez. A beteg meghalt.

A törvény szerint az ilyen cselekedet büntetési tétele egy évig terjedő szabadságvesztés, közérdekű munka vagy pénzbírság lehet, mondta Székely Tamás, a Vas Megyei Főügyészség sajtóreferense.

Januárban egy 38 éves vasvári férfihez hívta az orvosi ügyeletet az élettársa. A férfi influenzás tünetekre és végtagfájdalmakra panaszkodott. A nő először 0 óra 49 perckor telefonált, de csak a nővérrel tudott beszélni, aki lázcsillapítási tanácsokat adott, de nem értesítette az orvost. Az élettársnak többszöri próbálkozás után sem sikerült az orvost elérnie, ezért végül a mentőket riasztotta.

Ők 1 óra 48 perckor értek ki, a férfi ekkor már eszméletlen állapotban volt, így a mentősök megkezdték az újraélesztését. Az ügyeletes orvos, Pataky Pál csak a mentők után négy-öt perccel ért ki. Megvizsgálta a beteg nyaki verőerét és pupilláit, majd utasította őket, hogy állítsák le az újraélesztést, annak ellenére, hogy tudta, útban van egy esetkocsi is.

A vádirat szerint az orvosnak az újraélesztés leállítása előtt még számos más vizsgálatot is el kellett volna végeznie, de nem tette. Székely Tamás elmondta, azt nem lehetett kétséget kizáróan megállapítani, hogy az orvos tevékenysége és a férfi halála között közvetlen összefüggés van. Azaz lehetséges, hogy a beteg mindenképpen meghalt volna.

Az ügyeletes orvos az eset után, még januárban azt mondta, hogy ő nem hibázott, mivel az első telefonhívásról csak később szerzett tudomást. Ugyanakkor szerinte a nővér is helyesen járt el. Pataky Pál azt mondta, a második hívásból sem tűnt úgy, hogy a beteg sürgős, életveszélyes állapotban van. Szerinte éppen ezért a nővér tette a dolgát, amikor tanácsokat adott a telefonban.

Az ügyben a nővér ellen nem emeltek vádat. Amennyiben az orvost bűnösnek találják, mellékbüntetésként eltilthatják foglalkozásától.