Hőségben egy rövid bevásárlás is halálos lehet – Ne hagyja házi kedvencét az autóban!
További FOMO cikkek
- Beadta a derekát Vilmos herceg, megszüntetik a feudális előjogokat Cornwallban
- Blake Lively szexuális zaklatással vádolta meg a Velünk véget ér rendezőjét
- Térkép helyett katalógus: így lett az IKEA bútoraiból túraútvonal
- A vidéki élet olyan kihívásokat gördített Árpa Attiláék elé, amilyenekre maguk sem számítottak
- Bódi Guszti Thaiföldről bejelentkezve köszönte meg, hogy díjat kapott Orbán Viktortól
Sajnos az idei év is tartogatott már tragédiát, egy négyéves kislány vesztette életét, miután véletlenül egy kisbuszban felejtették. A hőség és a tűző nap miatt akár percek alatt is 30-40 fok fölé emelkedhet a hőmérséklet az autóban, ezért ezekben a hónapokban semmi esetre se hagyjunk senkit az autóban, még a kisállatainkat sem.
A lehúzott ablak a hőguta és a kiszáradás ellen nem segít, emiatt mindenképpen, ha csak egy 10-20 perces bevásárlásról is van szó, vigyük magunkkal kedvencünket.
Soha, semmilyen esetben se hagyja az autóban a házi kedvencét, mert percek alatt felforrósodhat az autó, emellett pedig a sétáltatást is mindig fontolja meg a nagy hőségek idején, hiszen a forróságban egy kisebb testmozgás is végzetes lehet a kutyája számára
– figyelmeztetett A Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals elnevezésű állatjólét-szervezet szakértője, Esme Wheeler a The Sun hasábjain.
A szakember tanácsát a Battersea Dogs & Cats Home állatvédő szervezet is megerősítette, hangsúlyozva: „Semmilyen körülmények között ne hagyja egyedül a kutyáját az autóban! Ha csak pár percre teszi, már az is végzetes lehet, akkor is, ha az árnyékban parkol, vagy nyitva hagyja az ablakot.”
A hőguta és a kiszáradás végzetes lehet
Egyes fajták és bizonyos betegségekben szenvedő kutyák a hőségben még nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint társaik, így az ilyen házi kedvencek gazdáinak nagyon körültekintőnek kell lenniük a nyári meleg miatt.
„Minden kutyafajta veszélyben van, de ha kutyájának olyan betegsége van, ami befolyásolja a légzését, akkor még könnyebben túlmelegedhet, csakúgy, mint a túlsúlyos vagy a vastag bundájú kutyák, de néhány nagy testű és nyomott orrú fajta esetében is fokozott figyelemre van szükség” – emelte ki Esme Wheeler.
A kis kedvencek komoly egészségkárosodást szenvedhetnek a nagy melegben, a hőguta vagy a kiszáradás pedig akár végzetes is lehet. Dr. Dan O'Neill, a Royal Veterinary College docense a lap megkeresésére aláhúzta: „A hőguta, napszúrás vagy kiszáradás szervi elégtelenséghez, agykárosodáshoz, végső soron pedig halálhoz vezethetnek. Hetekbe telhet, amíg a kutya megszokja a meleg időjárást, amiben nem segít a nagy hőmérséklet-ingadozás sem.”
Amire a nyári hőségben figyelni kell:
- Soha ne hagyja a kutyát a forró autóban!
- Ne zárja be semmilyen zárt térbe, lakókocsiba, télikertbe vagy szellőzés nélküli szobába!
- Korán reggel vagy késő este vigye sétálni a kutyáját, így elkerülve a legnagyobb hőséget.
- Kerülje a nagy aktivitást igénylő játékokat, ne hajtsa túl kedvencét!
- Amennyiben a kutyájának valamilyen alapbetegsége van, fokozottan ügyeljen rá, csak akkor vigye ki a melegbe, ha az feltétlenül szükséges!
- Mindig legyen lehetősége a kutyának naptól védett, árnyékos helyen lepihenni, mindig ügyeljen arra, hogy legyen friss vize!
- A forró talaj a kutyák mancsának sem tesz jót, ha öt másodpercnél tovább nem tudja a saját tenyerét sem a betonon tartani, kedvencét se vigye oda!
- Használjon állatbarát fényvédő krémet kutyáján is, ha annak szabad bőrfelülete van!
- Amennyiben háziállatot lát bezárva egy autóban, azonnal hívja a 112-t, amennyiben pedig az érintett állat láthatóan nagyon rosszul van, vagy nincsen már magánál, törje be a jármű ablakát!
(Borítókép: Jonas Walzberg / picture alliance / Getty Images)