Mindvégig megvezettek minket, a diétás termékektől akár hízhatunk is

GettyImages-72133063
2022.10.12. 06:05
Ugyan az édesítőszerekkel édesített, diétás termékektől sokan várnak megváltást a fogyási procedúrájukban, azonban ezen termékek fogyasztása korántsem biztos, hogy az előzetesen várt eredményhez vezet. Sőt, jó eséllyel pont az ellenkezőjét érhetjük el velük…

A fogyás és az azzal járó egészséges életmódnak csúfolt szokások sokak életét nehezítik meg, temérdek különbözőféle módszer, gyakorlat és termék készült már annak érdekében, hogy elkerülhessük a pluszkilók felszedését, a meglévőktől pedig megszabadulhassunk. A módszerek és a különféle szokások hatékonyságában meglehetősen megosztó a közvélemény, van, aki a cukor elkerülésében látja a megoldást, más pedig a napirendje és étkezési szokásainak megváltoztatásával érné el célját – sokszor azonban mindezek magukban mit sem érnek. 

A különböző diétás ételek és italok megjelenése óta a legtöbben a legegyszerűbb módját látják a fogyásnak ezek megvásárlásában és fogyasztásában, azonban korántsem biztos, hogy a „diétás” vagy „cukormentes” címkével ellátott termékek valóban az érdekünket szolgálják. Sőt…

De mi lehet a gond ezekkel az ételekkel és italokkal?

A legnagyobb problémát a táplálkozási szakértők szerint nem más, mint a mesterségesen előállított, a cukor helyettesítésére szolgáló különböző édesítőszerek okozzák. 

Sok elavult fogyókúrás mítosz létezik, amelyekből leginkább az élelmiszeripari cégek profitáltak, nem pedig a fogyasztók. A mesterségesen előállított édesítőszerek többet ártanak, mint használnak. A cégek ugyan ezeket egészséges alternatívaként reklámozzák, mégis meglehetősen távol állnak attól

– vélekedik Tim Spector, a londoni King's College genetikai és epidemiológiai professzora.

A szakember szerint a diétás italok és ételek többsége maximum az ember fizetésének drasztikus fogyásához vezetnek, mintsem a saját testsúlyunk csökkenéséhez, a mesterséges édesítőszerek pedig valójában többet árthatnak, mint amennyit segítenek. 

A diétás termékek késztetnek a hűtőnyitogatásra 

Ugyan azt már hosszú évek óta időről időre taglalják, hogy az édesítőszereknek akár egészségkárosító hatása is lehet, a szakértő szerint a legnagyobb probléma ezekkel a fogyni vágyók szempontjából az, hogy kalóriadeficitet okoz a fogyasztásuk. Ez pedig gyakran nemhogy fogyáshoz, hanem pont az ellenkezőjéhez, súlygyarapodáshoz vezethet – írja a The Sun

Ennek oka, hogy a termékek fogyasztása ráveszi az agyat, hogy jelzéseket küldjön a szervezetnek, hogy az pótolja a hiányzó energiát, tehát tulajdonképpen arra készteti az embert – éhségérzetet okozva –, hogy többet egyen.

A Német Nemzeti Rákkutató Központ egy év eleji tanulmánya szerint az édesítőszereket fogyasztó felnőttek szervezetében „nagyon határozottan megváltozott a bélmikrobák összetétele és működése, amely sok esetben cukorbetegséghez vezethet”. Ez a mikrobiális egyensúlyhiány lehet a másik magyarázata a diétás italok hizlaló hatásának, mivel a bélrendszerünk egészsége döntő szerepet játszik az anyagcserénkben.

A probléma gyökere a feldolgozott élelmiszerekben rejlik

Az édesítőszerek mellett a szakember szerint az elhízás másik okozója a feldolgozott élelmiszerekben rejlik, elég csak az édes reggeli gabonapelyhekre, fagylaltokra, előre csomagolt instant levesekre, sós nassolnivalókra gondolni. Ezek kapcsán eddig ugyan problémaként főként azt hozták fel, hogy rengeteg cukrot, sót, vagy éppen ízfokozót tartalmaznak, azonban ennél sokkal komolyabb gond is lehet velük. 

Túl sokáig figyelmen kívül hagytuk azt a tényt, hogy ezeknek az élelmiszereknek teljesen hiányzik a természetes szerkezetük, más néven táplálékmátrixuk. A feldolgozott élelmiszerek temérdek vegyi anyagból állnak, amelyek éhségérzetet okozhatnak. Emellett a betegségek fokozott kockázatával is együtt járnak, sőt, a korai halálozás egyik okaként is felhozza ezt számos tanulmány

– folytatta Spector. 

A szakértő szerint a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása gyakorta vezethet túlevéshez, amelyek miatt az ilyen diétás ételek is teljesen hasztalanok, sőt sok esetben károsak is. 

A feldolgozott élelmiszerekkel a legnagyobb probléma az, hogy legyen szó diétás vagy normális ételről, az ezekben található cukrok könnyedén elérhetők a szervezet számára, mivel kivonták őket a természetes táplálékmátrixból. Emiatt sokkal több vércukorszintcsúcsot, majd annak zuhanását idézik elő, ami éhségérzetet, így könnyedén túlevést okozhat

– mondja a professzor. 

(Borítókép:  Jeff J Mitchell/Getty Images)