Anglia halott polgárain gazdagodhat III. Károly király
További FOMO cikkek
- Medveczky Ilona a Barcelona futballistájáról: Azt hittem, belehalok, akkora volt a férfiassága
- Nehéz időszakáról vallott Balogh Levente: A Blaha Lujza téren omlottam össze, szerencsére a mentők hamar kiértek
- Ő lett Katalin hercegné jobbkeze
- Megszólalt régi barátja Andrei Mangráról: Nem ugyanaz, lelki és mentális problémákkal küzd
- Budapest is szerepel a legszebb és legolcsóbb karácsonyi vásárok listáján
Több ezer halott vagyonához jutott hozzá titokban III. Károly brit király. A pénz jelentős részét a birtokbirodalom fejlesztésére használják fel – írja a The Guardian.
Mint írták, az Anglia északnyugati részén található Lancaster Hercegség, valamint korábban a Cornwalli Hercegség hatalmas nyereséget termelt a brit uralkodónak. Az Egyesült Királyságban azoknak a javait, akik végrendelet vagy leszármazott nélkül halnak meg, általában az állam kapja meg – de ezalól a két hercegség kivételt képez.
III. Károly az elmúlt években több tízmillió fontot – forintban számolva milliárdokat – gyűjtött be a feudális időkig visszanyúló rendszernek köszönhetően.
A „bona vacantia", vagyis „rendelkezésre álló javak" néven ismert középkori rendelet szerint azok a javak, amelyekre az elhunyt után senki nem tart igényt, automatikusan az Anglia délnyugati részén elterülő cornwalli hercegséget illetik, amelynek birtokosa a mindenkori trónörökös (tehát tavaly szeptemberig III. Károly volt).
Ingatlanfelújításra költhetik a halott alattvalók pénzét
A brit királyi család régóta azt állítja, hogy a költségek levonása után a halottaktól szerzett bevételeket jótékonysági szervezeteknek ajánlják fel. Ehhez képest a The Guardian – a birtokába jutott hercegségi dokumentumokra hivatkozva – azt állítja, hogy
a bevételeknek valójában csak egy kis százalékát fordítják jótékony célra.
A lap szerint a pénzekből a király tulajdonában lévő ingatlanok felújítását finanszírozzák. Ezek olyan ingatlanok, amelyeket haszonszerzés céljából adott bérbe a brit királyi család. A dokumentum szerint a pénzeszközöket felhasználhatják többek között városi házakra, üdülőházakra, vidéki nyaralókra és mezőgazdasági épületekre is.
A Buckingham-palota nem nyilatkozott az ügyben, ugyanakkor a Lancasteri Hercegség szóvivője elismerte: III. Károly a bona vacantia pénzeket „a megfelelő épületek helyreállítására és javítására használja fel, hogy megvédje és megőrizze azokat a jövő generációi számára”.