Észak-Korea betör a streamingpiacra, hamarosan bárki nézheti az állami propagandát
![2024-02-29T011324Z 1116542390 RC2YB6AAOXD3 RTRMADP 3 NORTHKOREA-](https://kep.index.hu/1/0/5530/55309/553090/55309005_35502fe175e0ddab17a248f0df6d9523_wm.jpg)
További FOMO cikkek
-
Eladta a Tesláját Sheryl Crow, hogy azzal egy olyan rádiót támogasson, amelyet éppen Elon Musk támad
- Nem kértek bocsánatot a rendőrök Delhusa Gjontól
- Fény derülhet Tupac halálának valódi okára, beindult a jogi gépezet
- Végrehajtás alá kerültek Nótár Mary dalai
- Kötögetni akartak, sztriptízt kaptak az idősek otthona lakói
A streamingoldalak a koronavírus-járvány alatt váltak még inkább az életünk részévé, és azóta fokozatosan szipolyozzák el a nézőket a televíziók elől. A hazai viszonylatot nézve akadnak, akik már lemondtak a kábeltévé nyújtotta szórakozásról, és helyette inkább a Netflixet, az HBO Maxet vagy épp a Disney+-t böngészik, amelyek sikeressége megadja a kezdőlöketet a további streamingszolgáltatók elindításának is. Erre a hullámra ült fel nemrég a Chollima Front nevezetű lengyel szervezet, akik egy elég egyedi, a többi platformhoz aligha hasonlítható felületet álmodtak meg: a Shiwani TV-t, amelyen Észak-Koreában elérhető állami híradásokat – köztük katonai parádékat és rakétakilövéseket –, sorozatokat, szitkomokat, szappanoperákat és nyugatellenes propagandát terveznek sugározni.
A társaság – amely azt állítja, érti Észak-Koreát és annak kultúráját – tervei alapján a Shiwani TV az ősztől kezdve élőben közvetíti majd az észak-koreai állami tévét, illetve a hozzá tartozó rádióállomást. A Telegraph értesülései szerint körülbelül 7500 forintos havi áron juthat hozzá ehhez a szolgáltatáshoz a világ bármelyik államának polgára. Mint kiderült, a streamingoldal szóvivője úgy nyilatkozott, hogy már vagy ötvenen jelezték a számukra, értesítsék őket, amennyiben megnyílik a regisztráció. Az érdeklődők főként az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból, Lengyelországból, Japánból és Dél-Koreából származnak.
A Shiwani TV szóvivője ugyanakkor kihangsúlyozta: nem kötöttek szerződést a kommunista nemzettel, ahogy semmilyen díjat nem fizetnek nekik az előfizetők által befolyt összegből. A Chollima Front fő indíttatása az volt a platformmal, hogy szélesebb körben hozzáférhetővé tegyék az országról szóló, általuk leellenőrzött tartalmakat. Úgy tudni, a sugárzott produkciók között van az Our Neighbours, azaz Szomszédjaink című szitkom, ami egy phenjani lakásban játszódik. A széria erősen épít a propagandára, mivel azt sugallja, hogy azokat az állampolgárokat, akik hűek a rezsimhez, különböző divatos holmikkal és háztartási gépekkel halmozzák el. Emellett levetítésre kerülhetnek majd hősnek titulált katonák történeteit bemutató szappanoperák, Ri Chun-Hee híradós műsorai, illetve cenzúrázott felvételek olyan világhírű sporteseményekről, mint a wimbledoni teniszbajnokság.
Tekintve, hogy a streamingszolgáltató a világ minden pontján elérhető lesz, felmerül a kérdés, hogy az észak-koreai propaganda terjesztése nem jár-e törvénysértéssel az egyes országokat nézve. Úgy tudni, Észak-Korea varsói nagykövetsége támogatja a szolgáltatást, ám a kommunista állam szomszédjában lévő, és velük szinte folyamatosan hadban álló Dél-Korea esetében felmerülhetnek nemzetbiztonsági aggályok – és ez igaz az Egyesült Államokra is, ami szintén ősellenségé vált Észak-Koreának. Ahogy a Shiwani TV szóvivője kifejtette, a platform Lengyelország, Kanada és Németország törvényei szerint működik, valamint „betart bizonyos erre vonatkozó észak-koreai törvényeket”.
Ahol minden tilos
Egészen egyedülálló, hogy a Shiwani TV által bármelyikünk beleshet abba, mivel mossák ki emberek millióinak agyát Észak-Koreában. Az általuk tálalt jóléttel – amiben nyilvánvalóan Kim Dzsongunnak és családjának van része – elletétben az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) szerint a 25,9 millió lakosú országban mintegy 10,7 millió ember alultáplált. Sőt, a mérések alapján 2020-ban a teljes lakosság 60 százaléka élt a szegénységi küszöb alatt. Az államban ráadásul rendkívül szigorú – sok esetben értelmetlen – törvények uralkodnak. Közéjük tartozik például, hogy halálbüntetés jár azért, ha valaki elalszik Kim Dzsongun beszéde közben, illetve rács mögé küldik azokat, akik nem porolják le a Kim Ir Szen elnököt ábrázoló képet, aminek minden házban ott kell lógnia. Sőt, lakástűz esetén előbb mentik ki a fotót, mint az ott élő embereket, különben három generációra visszamenőleg büntetéssel sújtják az adott családot.
![A szöuli Yongsan pályaudvar tévéjén látszik, ahogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető (j) és lánya, akinek a neve feltételezések szerint Kim Dzsue, egy banketten vesz részt 2023. november 24-én](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/5530/55309/553090/55309011_a0bf5bd33eb588dab04234c6c530e290_wm.jpg)
Hasonlóképp büntetik azokat, akik külföldi kulturális termékeket fogyasztanak, ottani szlengeket használnak, vagy afféle ruházati stílusokat, frizurákat viselnek. A 2021-ben szigorított jogszabály értelmében, ha valakinél nagy mennyiségben dél-koreai, amerikai vagy japán médiaterméket találnak, azt halállal büntetik. Az ilyen típusú anyagok fogyasztásáért pedig akár 15 év munkatábort is kaphatnak a törvénysértők. A rezsim veszélyes méreganyagnak definiálta a külföldi termékeket, és a rendelet többek között egy olyan kitételt is tartalmaz, ami szerint ha egy gyerek a dél-koreai trendeknek megfelelően öltözködik, a szülőket is felelősségre lehet vonni – három tizenévest állítólag átnevelőtáborba küldtek, mivel k-pop sztárok által viselt frizurát hordtak. A ruhadarabok közül pedig betiltották már többek között a testhez tapadó nadrágot, a bőrkabátot, a márkás pólót és a szaggatott farmert. Bár Kim Dzsongun látszólag ellene van a nyugati kultúra beszivárgásának, nagy rajongója az ottani árucikkeknek, médiatermékeknek, a videójátékoknak, az amerikai kosárlabdának – ahogy azt is elnézi, ha a lánya épp Diort hord.
(Borítókép: Kim Dzsongun észak-koreai vezető részt vesz egy gyár építésének alapkőletételén Songchon megyében, Észak-Koreában 2024. február 28-án. Fotó: KCNA / Reuters)