A Z generáció tagjai már most életközepi válsággal küzdenek
További FOMO cikkek
- Nem jelentették meg a Trumpról készült rajzát, felmondott a Washington Post Pulitzer-díjas karikaturistája
- Meghalt Jeff Baena forgatókönyvíró és rendező, Aubrey Plaza férje
- Tarolt a TV2 2024-ben, főműsoridőben és teljes napon is a legnézettebb csatorna lett
- Továbbra is szüksége van az imákra a kórházból kiengedett Sallai Nórának
- Száztizenhat éves korában meghalt a világ legidősebb embere
Az már korábban kiderült, hogy a Z generáció tagjai azok, akik a szerteágazó közösségi médiában jelen lévő kapcsolataik ellenére is a legmagányosabbnak érzik magukat, most pedig újabb, őket érintő, aggasztó tanulmány látott napvilágot. Az 1997 és 2012 között született fiatalok ugyanis már most a „midlife crisis” tüneteit érzik magukon, azaz életközepi válságban szenvednek, ráadásul ők a legboldogtalanabb korosztály is.
A midlife crisis kifejezést először 1957-ben, Londonban használta az akkor 40 éves kanadai, Elliott Jaques a Brit Pszichoanalitikus Társaság ülésén. A mintegy száz résztvevőhöz fordulva Jaques azt állította, hogy a harmincas éveik közepén járó emberek általában több évig tartó depressziót élnek át. A pszichoanalitikus a jelenséget nagy művészek életének tanulmányozása után azonosította, akiknél ez általában szélsőséges formát öltött. A hétköznapi embereknél a tünetek magukban foglalhatják a vallásos ébredést, a promiszkuitást, az életundort, a hipochondriát, valamint a kényszeres kísérleteket arra, hogy fiatalabbnak tűnjenek. De mégis miért érintheti ez már a tinédzser és huszonéves Z generáció tagjait?
A közösségi média tényleg a patás ördög?
Ahogyan sok mentális problémáért és hétköznapi nehézségért is hajlamosak vagyunk azonnal az életünk minden pillanatában jelenlévő közösségi médiát okolni, ebben az esetben sem mehetünk el szó nélkül a platformok felelőssége mellett. A kutatók azt feltételezik, hogy leginkább a közösségi média, a politikai polarizáció és a generációk közötti gazdasági egyenlőtlenségek járulnak hozzá ahhoz, hogy a Z generáció már fiatalon megtapasztalja az életközepi válságot.
Emiatt ráadásul sokkal boldogtalanabbá válnak, mint amilyenek a korábbi generációk ugyanabban az életkorban voltak.
Jon Clifton, a Gallup amerikai piac- és közvéleménykutató intézet vezérigazgatója úgy véli, a fiatalok hiába létesítenek több interakciót, mégis sokkal magányosabbnak érzik magukat, mint mások. Nem kötődnek annyira a munkájukhoz, az egyházakhoz vagy más intézményekhez. Ezért pedig nehéz lenne nem a social mediát okolni. „A kutatások azt bizonyítják, hogy a közösségi média használata csökkenti a jólétet, növeli a depresszió és a szorongás kialakulásának esélyét, különösen a fiatal lányok és nők, valamint a tinédzserek körében. És hogy mégis miért?
Ami a közösségi médiában történik, az pontosan olyan, mintha gyerekeket ültetnének olyan autókba, amelyekben nincsenek biztonsági berendezések, majd sebességkorlátozás nélküli utakon vezetnek. Nincs közlekedési lámpa és semmilyen szabály, így kontroll sem. A korán jelentkező életközepi válság azonnali lépéseket kíván globálisan
– mondta Vivek Murthy, az Egyesült Államok tiszti főorvosa a The Guardiannek.
Ráadásul a fiatalok jólétének negatív tendenciája a koronavírus idején még tovább súlyosbodott, a Z generáció tagjai a legtöbb országban pedig nem, vagy csak szépen lassan térnek magukhoz ebből a mélypontból. Pedig hatalmas szükség lenne erre, hiszen a járvány hatással volt a szocializációra, a proszociális viselkedésre, és arra, hogy az emberek képesek legyenek összekapcsolódni és közösséget alkotni. Sok olyan dolog, ami például egy középiskolás fiatalnál alapvetően megtörtént volna, az a pandémia miatt nem valósult meg, ezért is érezhetik a midlife crisis tüneteit.
A fiatalok boldogtalanok
Emiatt az sem különösebben meglepő, hogy ezek a fiatalok a legkevésbé boldogok az összes generáció tagjai közül, ami komoly aggodalomra adhat okot. 2006 és 2010 között ez a korcsoport még boldogabb volt, mint a középkorúak, és ugyanolyan boldog, mint a 60 év felettiek, mára azonban a boldogsági sorrend végén kullognak. A fiatalok esetében a boldogságcsökkenés körülbelül háromnegyed pont volt, a nőknél pedig jóval nagyobb, mint a férfiaknál.
Jan-Emmanuel De Neve, az Oxfordi Egyetem Wellbeing Research Center igazgatója és a jelentés szerkesztője a The Washington Postnak adott interjújában kiemelte, az eredmények aggályosak, „mivel a fiatalok jóléte és a mentális egészsége nagyban meghatározza azt, hogy felnőttként milyen emberré válnak”.
A világ legboldogabb országai között a World Happiness Report legújabb kiadása szerint ezúttal is a skandináv országok lakosai lehetnek a legelégedettebbek, ráadásul Finnország már a hetedik egymást követő évben állhatott fel a dobogó legfelső fokára, megelőzve Dániát és Izlandot. Magyarország az 56. helyet szerezte meg a listán, ami öt hellyel rosszabb, mint a tavalyi.
A világ legboldogabb országainak első 25 helyezettje a 2024-es jelentés szerint:
- Finnország
- Dánia
- Izland
- Svédország
- Izrael
- Hollandia
- Norvégia
- Luxemburg
- Svájc
- Ausztrália
- Új-Zéland
- Costa Rica
- Kuvait
- Ausztria
- Kanada
- Belgium
- Írország
- Csehország
- Litvánia
- Egyesült Királyság
- Szlovénia
- Egyesült Arab Emírségek
- Egyesült Államok
- Németország
- Mexikó
(Borítókép: pixelfit / Getty Images)