Hiába törölték a pornóoldalról a képeket, azok nem tűntek el az internetről
További FOMO cikkek
- Ikonikus hangok, amelyek még karácsonykor is a fülünkben csengenek
- Erotikus képei miatt szakított Köllő Babett-tel korábbi párja
- Meghan Markle és Harry herceg különös karácsonyi hagyományt teremtett a gyerekeiknek
- Meghalt a Baby Driver 16 éves színésze, Hudson Meek
- Fenyő Miklós váratlanul lemondta a ma esti telt házas nagykoncertjét
Nagytakarításba kezdtek a héten azok a felhasználók a motherless.com-on, akik vadászatot rendeztek Budapest belvárosában. A cseh pornóoldalra olyan tartalmakat töltöttek fel, amelyeken utcán sétáló vagy éppen a metróra váró nőket fotóztak le a magyar fővárosban, majd a képüket megosztva licitálást rendeztek, hogy a legnagyobb összeget ajánló felhasználónak „szállítsák le az igényelt tartalmat”. Az aukciók közben olyan kérések jelentek meg a fotók alatt, amikben a nők elleni nemi erőszakra, majd a kivégzésükre buzdítottak. Az oldalról egy, a szakdolgozatában a pornográfia hatásait vizsgáló és ez után kutató illető írt először a Redditen.
A Google nem felejt
Hiába keresnék többen is a képeiket a cseh pornóoldalon, a hét elejére igyekezett minden ehhez köthető tartalmat eltávolítani az ismeretlen magyar felhasználó. A weboldal így nem, de a Google keresőmotorja még találatként dobja fel a nők képeit, ha a huntherdown (vadászd le) és a girlmeatmarket (lány húspiac) egykori mappaneveket beírjuk. Ugyan elérhető tartalom nem, vagy csak alig bukkan fel a képekre kattintva, a fotókat kis méretben még mindig láthatják az internetezők. Ebben az esetben már nem a kétes tartalmakkal rendelkező oldal tulajdonosait, hanem a Google-t kell felkeresniük az érintetteknek, majd alaposan meg kell indokolniuk a kérésüket.
A motherless.com tartalmai között nemcsak közterületen készült képek jelentek meg, de egyes esetekben a közösségi oldalakon közzétett publikus fotókat is felhasználták. Hiába nem volt azoknak semmilyen szexuális tartalma, mégis az oldalon kötöttek ki. Tóth István IT-biztonsági szakember szerint ezért fontos odafigyelni, hogy milyen fotót osztunk meg az interneten:
A Google és egyéb képalapú keresők segítségével megpróbálhatjuk felkeresni azokat az oldalakat, akik használják az általunk közzétett képet, de ez csak a publikus oldalak esetében működik. Ha valahova már regisztrálni kell, vagy esetleg zárt csoportba került, akkor azt már a kereső sem tudja nekünk feltárni.
A szakember külön felhívta a figyelmet arra is, hogy a gyerekeinkről jól gondoljuk meg, hogy egyáltalán megosztunk-e bármilyen tartalmat. Sok szülő és nagyszülő még most sem érti, mekkora kockázata van annak, ha a gyermekről kerül fel az internetre bármilyen, számára kedves családi kép vagy videó. A nyilvános, közösségi oldalakra feltöltött képek azonnal elérhetővé válnak bárki számára, ezt már sokan tudják és tudatosan kerülik is a megosztásokat. Azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a nem nyilvánosan, csak egy szűkebb kör számára szánt képek sincsenek biztonságban. Onnantól, hogy felkerült a világhálóra, már nem tudjuk követni a kép útját: azt újraoszthatják, lementhetik, elküldhetik – akár jó szándékkal – más ismerősöknek, ismeretleneknek.
Néhány kattintással igen messze kerülhet a kép az eredeti célközönségtől: a rokonoknak szánt képek vadidegenekhez juthatnak el, az ismeretlenek manipulálhatják, szexuális tartalommal ruházhatják fel, vagy más olyan célra használhatják, amit egy szülő sem kívánna. Nem is beszélve a jócskán elszaporodott felhasználói fiókfeltörésekről, adatszivárgásokról, az elhagyott, ellopott vagy szervizbe adott telefonok kérdéséről, esetleg a céges telefonon vagy laptopon tárolt magánjellegű tartalmakról, vagy arról, hogy a használt eszközök adásvétele során hányszor mulasztják el az emberek letörölni a saját tartalmaikat.
A saját otthonukban kukkolták őket
Redőnyök és függönyök mögül is megfigyeltek az otthonaikban éppen tusoló vagy öltözködő nőket. Hiába tűnhetett biztosnak az ablak takarása, elég volt csupán egy rés a kukkolónak, hogy videóra vegye a fiatalokat. Több mint húsz ilyen felvételt készített az egyik személy, a feltöltések szerint nagyjából fél éven át tette ezt Budapesten. A kommentek között több elismerést is begyűjtött a felhasználóktól, majd egyiküknek megjegyezte, hogy öltözőfülkékben nem mer próbálkozni, mert ott már nagy a lebukás veszélye. A videók alig néhány percesek voltak, mégis több ezer alkalommal játszották le azokat a kíváncsiskodók.
A rendőrség egy szolnoki eset miatt eljárást is indított, amiért egy helyi szórakozóhely mobilvécéjében helyezett el valaki egy rejtett kamerát. Két lány szúrta ki az oda nem illő szerkezetet, majd jelezték a sorban álló társaiknak a szoljon.hu cikke szerint. A weboldalon ehhez hasonló tartalmakból is könnyen találni nem egyet. Az egyik felvételen több mint 15 percen át ebben a kiszolgáltatott helyzetben láthatóak nők egy nyilvános illemhelyen. Ilyen és ehhez hasonló tartalmakat azonban nem csak Magyarországon készítenek, világszerte bukkannak fel efféle videók és képek a cseh oldalon.
Egy ponton azonban a szexuális tartalmon is túlmutat a felhasználók igénye, és az internetről megszerzett profilképek alapján, a mesterséges intelligencia segítségével konkrét személyek kivégzéséről is készülnek fényképek az oldalra. Ennek lett áldozata Bányai Judit influenszer, aki miután felhívta a figyelmet a történtekre az Instagram-oldalán, a Meta korlátozta az eléréseit. Mindenkit arra buzdított, hogy tegyen az ügyben feljelentést a rendőrségen.
Url Izabell író és influenszer a TikTok-oldalán hangsúlyozta, hogy most még indokoltabb az elrejtett kamerákat keresni olyan helyeken, mint a próbafülkék és a nyilvános mellékhelyiségek.
„Ne minket vádolj, hibáztasd a világ szörnyszülöttjeit”
Az oldal alján halványszürke betűkkel írta ki figyelmeztetését a honlap üzemeltetője, amely szerint az oldal egy erkölcsileg szabad hely, ahol bármilyen legális tartalom örökre ottmaradhat. Hozzáteszik, hogy az oldalra feltöltött összes tartalom 100 százalékban a felhasználók hozzájárulásával készült, de minden illegális feltöltést jelenteni fognak.
Ha valakit hibáztatni akarsz az ezen az oldalon található tartalomért, akkor a világ szörnyszülöttjeit hibáztasd – ne minket. Nyugodtan csatlakozz a közösséghez és töltsd fel a finomságaidat.
Az Országos Rendőr-főkapitányság Indexnek megküldött tájékoztatása szerint a rendőrséghez érkezett valamennyi bejelentést és feljelentést a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda egy eljárás keretében vizsgál. A nyomozás érdekeire való tekintettel azonban ennél bővebben nem áll módukban információt kiadni.
Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20-as számon vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon.
Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.
(Borítókép: Férfi a számítógép előtt 2008. március 7-én. Fotó: Joe Raedle / Getty Images)