Megállás nélkül folyatjuk a vizet – de kinek köszönhetjük a zuhanyzást?
További FOMO cikkek
- Matthew Perry halála után Matt LeBlancért aggódnak a barátai
- Harvey Weinsteint sürgősen kórházba kellett szállítani
- Egészségüket kockáztatják a nők, akik műkörmöshöz járnak?
- Visszahívták a forgalomból a Harry Potter-filmek kardjának másolatát, mert sérti a japán fegyvertörvényt
- Van, hogy naponta többször lelotyózza papagája a 89 éves Judi Denchet
A hétköznapjainkban temérdek olyan használati eszköz vagy tárgy van, amelyek létezését és használatát ma már teljesen magától értetődőnek tartunk, azonban – mint az már korábban kiderült – a házunk falaiból kilógó csavarokat tartó tiplik, vagy éppen az autónkban található hárompontos biztonsági övek csak évtizedekkel ezelőtt pattantak ki feltalálóik fejéből.
Az alapvető higiéniánkért felelő fürdőszobai felszerelések szintén alapvetőnek számítanak a modern társadalmakban, így a sokszor korántsem zöldnek ítélt vízpazarló zuhanyzás is napjaink elmaradhatatlan elemévé vált.
Persze jogosan merülhet fel, hogy a végtelenül egyszerű elven működő zuhanyok feltalálásához nem kellett atomfizikusnak lenni, azonban ahogyan az élet más területein, így ezen találmány esetében is hangoztatható az „egyszerű, mégis nagyszerű” mondat. Ráadásul napjainkban a fejlett nyugat-európai háztartások 85 százalékában található legalább egy zuhany, s ez az arány hasonló más fejlett országokban is. A zuhany története azonban sokkal messzebbre nyúlik vissza, mint azt gondolnánk.
Az egyiptomiak, az ókori görögök és a rómaiak is ráuntak a fürdőzésre
Mielőtt az emberi találékonyság megalkotta volna a zuhany fogalmát, a vízesések szolgáltatták a legtermészetesebb és leghatékonyabb módot a tisztálkodásra. Ezek állandó, friss vízáramlása tökéletesen alkalmas volt a gyors és hatékony mosakodásra, ráadásul sokkal praktikusabb volt, mint az állóvízben vagy a folyókban való fürdés, mivel a víz így magától került az emberre, nem kellett külön edényekben hordozni. Bár manapság már kevesek számára érhető el ez a természetes élmény, a vízesések egyes törzsek körében továbbra is remek zuhanyzási alternatívát nyújtanak.
Az évek múlásával az emberek és a különböző kultúrák is egyre fejlettebbek lettek, az pedig köztudott, hogy az ókori egyiptomi társadalom tele volt innovatív ötletekkel, így az sem meglepő, hogy ők is felfedezték a zuhanyozás előnyeit. A gazdagabb rétegek számára szolgák hoztak vizet korsókban, amit aztán lassan, fokozatosan öntöttek rájuk. Ez ugyanis kevesebb vizet igényelt, mint a fürdés, így egyben kevesebb munkát is jelentett a szolgáknak. Azonban
ez a tevékenység kizárólag a tehetősek kiváltsága volt, mivel a szolgák bevonása, és az így is jelentős mennyiségű víz összegyűjtése nem adatott meg az átlagember számára.
Az ókori fejlett civilizációk sorából természetesen a görögök sem lóghattak ki, sőt élen jártak a fürdőzéssel kapcsolatos innovációkban. A görög történelemben a fürdőházak nemcsak a tisztálkodást szolgálták, hanem közösségi találkozóhelyként is funkcionáltak. A fürdőházak sokszor arénák és katonai kiképzőközpontok közelében épültek fel, hogy az atléták és a katonák a gyakorlatok és az edzések után fel tudjanak frissülni. Ezek a helyek naponta sok ember számára biztosítottak tisztálkodási lehetőséget, és hozzájárultak ahhoz, hogy a rendszeres fürdés a hétköznapi élet része legyen.
A görögök ráadásul nemcsak a közösségi fürdőzés élményét terjesztették el, tárgyi bizonyíték is van arra, hogy olyan vízvezetékrendszereket is kifejlesztettek, amelyek lehetővé tették a víz otthonokba való szállítását, majd a csatornarendszeren keresztüli elvezetését.
Persze ha már fürdőzés, akkor az erről is méltán híres rómaikat nem lehet kihagyni a sorból, hiszen mérnöki tudásuk mai szemmel is lenyűgöző volt, különösen a vízvezetékrendszerek és a fürdőházak terén. A római fürdőházakban már voltak zuhanyzóhelyiségek is, ahol a vizet fatüzelésű rendszerekkel melegítették fel, így meleg vizet tudtak biztosítani a használóinak. Ez az első példa arra, hogy a közemberek is széles körben hozzáfértek az akár meleg vízzel szerelt zuhanyokhoz. A Római Birodalom bukása azonban a zuhanyzási technológiák elterjedését is visszavetette, a sötét középkor eljövetelével pedig sok korábbi vívmány feledésbe is merült – így a zuhanyok is.
A modern zuhany, amely függővé tett bennünket
Az első védjegyzett zuhanyt 1767-ben egy londoni kályhakészítő, William Feetham szabadalmaztatta. Ez egyben az első mechanikus zuhany is volt, ami már kézi pumpával működött. A rendszer egy tartályt töltött meg vízzel, amit a felhasználó egy lánc meghúzásával engedett le magára. Bár ez már sokkal kényelmesebb volt, mint a korsókból történő locsolás, voltak jelentős hátrányai is. Először is a rendszer nem tette lehetővé a meleg víz használatát, ráadásul a vizet általában többször is felhasználták, ami – talán mondani sem kell – nem volt túl higiénikus. Emiatt a találmány nem is terjedt el széles körben, és továbbra is csak kevesen zuhanyoztak.
A 19. század elejére azonban egy továbbfejlesztett változat jelent meg, ami már részben hasonlított a mai zuhanyzókra. Ennél a zuhanyfej alatti tartályból a víz a gravitációnak köszönhetően folyt le, és a felhasználók már a víz melegítését is meg tudták oldani. A víz háztartásokba való bevezetése a 19. század közepén lehetővé tette azt is, hogy a zuhanyok szélesebb körben elterjedjenek. A francia feltaláló, Francois Delabost a börtönökben és katonai táborokban is bevezette a zuhanyokat, mivel úgy gondolta, hogy ez hatékonyabb és higiénikusabb módja a tisztálkodásnak, mint a fürdőkád. Első találmánya 8 zuhanyfülkéből állt, amelyek közös vízforrást használtak, így egyszerre több ember is tisztálkodhatott.
A 20. században az elektromos vízmelegítők és vízforralók elterjedésével a zuhanyzók is széles körben elérhetővé váltak. Az 1960-as évektől az elektromos bojlerrel szerelt zuhanyzók még inkább elérhetővé tették a kényelmes tisztálkodást, hiszen ezek a berendezések bármilyen hideg vízforrásból gyorsan és kényelmesen tudtak meleg vizet készíteni, így biztosítani azt a felhasználók számára. Az 1980-as évekre a zuhanyzási élményt különböző kiegészítők is gazdagították: masszázsfúvókák, dizájnos szappantartók, testre szabható zuhanyfejek és hangulatos világítás jelent meg a piacon, amelyek fokozatosan formálták a modern zuhanykultúrát.
Mindez persze nem valósulhatott volna meg a vízmelegítők evolúciója nélkül.
Meleg víz nélkül mit sem érne a zuhany
A meleg víz használata a fürdéshez az ókori civilizációkban is elterjedt volt. Az ókori Egyiptomban és Mezopotámiában már i. e. 2500 körül építettek fürdőket, ahol forró köveket használtak a víz melegítésére. Az ókori görögök és rómaiak azonban valódi vízmelegítési forradalmat hoztak létre.
A római fürdőkben föld alatti fűtési rendszert, úgynevezett hypocaustumot használtak, amikor is gőzt vezettek el a padló és a falak alatt, így biztosítva a kellemesen meleg vizet a fürdéshez. Ez elképesztő áttörés volt, hiszen a meleg vízhez való hozzáférés akkoriban luxusnak számított.
A középkori Európában a fürdés – a római szokásokkal ellentétben – visszaszorult. A közfürdők ugyan elterjedtek voltak a korai középkorban, azonban a pestisjárványok és a higiénia hiánya miatt a fürdést sokan veszélyesnek tartották, és inkább csak hideg vízben mosakodtak. Ezzel szemben a keleti kultúrákban, például az iszlám világban és Ázsiában a meleg víz továbbra is népszerű maradt a fürdéshez, különösen a hammamokban és a japán onsenfürdőkben.
A 19. századi ipari forradalom azonban meghozta a vízmelegítési technológiák jelentős fejlődését is.
Az első háztartási vízmelegítőket a 19. század végén fejlesztették ki. Ezeket szénnel vagy fával fűtötték, de később gázzal vagy elektromos árammal is működtek. Edwin Ruud 1889-ben találta fel az első gázüzemű átfolyós vízmelegítőt, amely alapjaiban változtatta meg a vízmelegítési szokásokat a háztartásokban – ekkor kezdett elterjedni a zuhanyzás is. A zuhanyzókat először a hadseregben alkalmazták a hatékony tisztálkodás érdekében, majd a polgári életben is népszerűvé váltak, különösen a nagyvárosokban, ahol a vízellátás és a meleg víz könnyen hozzáférhető lett.
A 20. század elején az elektromos és gázüzemű vízmelegítők széles körben elérhetővé váltak, és a legtöbb modern háztartásban alapkellékek lettek. A vízvezetékrendszerek fejlődése, valamint a melegvíztartályok és a kazánok megjelenése biztosította a folyamatos és kényelmes melegvízellátást. Nem véletlen, hogy az 1970-es évekre a zuhanyzás lett a legnépszerűbb tisztálkodási forma, mivel gyorsabb és víztakarékosabb, mint a fürdés. Ezzel párhuzamosan a meleg víz használata is egyre nagyobb hangsúlyt kapott, mivel a modern technológia lehetővé tette, hogy a víz hőmérséklete pontosan szabályozható legyen.
A többit pedig már magunk is nap mint nap tapasztalhatjuk a fürdőszobáinkban.
(Borítókép: skynesher / Getty Images Hungary)