Megunták a sivatagot és a pazarlást, kizöldítenék Las Vegast a városvezetők
További FOMO cikkek
Teljesen felforgathatják a bűnös várost, amelynek nevét még az is hallotta már életében, aki a térképen megközelítőleg sem tudná megmondani, hol is található Las Vegas. Pedig a fényűzéséről, kaszinóiról és házasságkötési kápolnáiról elhíresült sivatagi város nemcsak az amerikaiak körében, de világszerte is áhított úti cél a turisták körében, akik az elmúlt években jogosan gondolhatták, hogy ami Vegasban történt, az ott is marad.
Így volt ez a hatalmas hotelekkel, kaszinókkal és fényes hirdetőtáblákkal is az elmúlt évtizedekben, a Mojave-sivatag környezete azonban hamarosan jóval zöldebb lehet. Az Egyesült Államok egyik leghíresebb városa ugyanis immáron nem csupán a szórakoztatásról szól, hanem egyre inkább a környezetvédelmi törekvéseiről is ismert lehet a bűnbarlangnak tartott település.
Marco Velotta, Las Vegas fenntarthatósági tisztviselője szerint annak ellenére, hogy sokak nem is tudtak róla, a városban a fenntarthatósági intézkedések már 2005-ben elkezdődtek, majd 2009-ben gyorsultak fel, amikor az Egyesült Államok helyreállítási törvénye, a Recovery Act bevezette az első átfogó célkitűzéseket.
A Recovery Act segítségével és a városi tanács irányításával Las Vegas elsőként 75 millió dollárt fektetett fenntarthatósági projektekbe
– nyilatkozta Velotta a BBC-nek, majd hozzátette: „cél az, hogy 2030-ra Nevada állam teljes energiájának 50 százaléka megújuló forrásokból származzon”.
A profitorientált szállodák sem dugják homokba a fejüket, süssön bármennyire is a nap
Persze a fentiek már önmagukban is meglehetősen komoly vállalásnak tűnnek, az azonban mindenképpen komoly bizakodásra adhat okot, hogy a híres Las Vegas Strip szállodái és kaszinói – amelyek a város energiafogyasztásának jelentős részét adják – szintén részt vesznek a fenntarthatósági forradalomban. Egy tízéves, 50 százalékos adókedvezményt nyújtó program segítségével a szállodák nagy része már megújuló energiaforrásokra állt át, amelyeknek az állami szabványok szerint legalább 40 százalékos megújulóenergia-részarányt kell elérniük – amelyet meglepő módon mára többen túl is szárnyaltak. Ezt segíti a 2014-re megépült, a Las Vegastól 40 mérföldre (64 km-re) délnyugatra található, 392 MW-os Ivanpah Solar Power Facility is, amely a világ legnagyobb napenergia-termikus erőműve.
Marco Velotta szerint kezdetben a turisták is meglepődtek a város fenntarthatósági törekvésein, de mára a város vezető szerepe ezen a téren szerves része lett Las Vegas történetének. Steffen Lehmann, a Las Vegas-i Egyetem építészeti és urbanisztikai professzora szerint a város szállodái egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a napenergia hasznosítására és a természetes fény fokozott kihasználására is, hiszen erre minden természeti adottsága megvan a városnak. Ennek ellenére még mindig jelentős kihívások állnak előttük.
Las Vegas, amely évente több mint 320 napsütéses napot élvez, az Egyesült Államokban a második legnagyobb napenergia-kapacitással rendelkezik – csupán Honolulu előzi meg.
Az MGM Resorts ezen felbuzdulva például saját 100 megawattos napenergia-rendszert fejlesztett ki, amely 11 létesítményt lát el energiával, de még ez sem elegendő az állandó energiaellátáshoz. A Resorts World Hotel 2023-ban elérte azt a mérföldkövet, hogy immáron teljes egészében megújuló energiaforrásokból nyeri energiáját, mindössze két évvel azután, hogy megnyitotta kapuit. A 3500 szobás szállodát az NV Energy látja el nap-, geotermikus és szélenergiával, ezzel példaértékű lépést téve a fenntarthatóság terén.
A sivatag közepén a zsetonhegyeknél is értékesebb a víz
Sivatagi elhelyezkedése révén a hasznosítható zöldenergia mellett a vízmegőrzés is kiemelten fontos Las Vegas számára, hiszen a város az erősen vízhiányos Mojave-sivatagban található. Az MGM Resorts éppen emiatt már korábban szigorú víztakarékossági politikákat vezetett be, amelyek révén a vállalat 2007 óta közel 60 milliárd liter vizet takarított meg. A szállodákban víztakarékos csaptelepek kerültek beépítésre, és zöld gyep helyett szárazságtűrő tájépítési elemeket alkalmaztak, például kaktuszokat és sivatagi növényeket. Steffen Lehmann szerint bár ez a fajta előrelépés jelentős, Las Vegas vízfogyasztása még mindig túl magas ahhoz, hogy elérje a megfelelő, hosszú távon is fenntartható szintet.
Ennek érdekében egyre több szálloda fejleszti saját napenergiás rendszereit akkumulátoros tárolási megoldásokkal, hogy a napenergiát akkor is felhasználhassák, amikor a nap már lement.
Emellett a város vizének több mint 97 százalékát újrahasznosítják, ami létfontosságú a gyorsan apadó Colorado folyó miatt, amely Las Vegas fő édesvízforrása.
Persze ez mind szép és jó, azonban ahogyan az élet többi területén is tapasztalhatjuk, mindig vannak területek, ahol még lehet fejlődni. Ilyen a város légszennyezése is, a város legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátásának forrása ugyanis a közlekedés – különösen az autók és teherautók –, de a szélsőséges mértékű légkondicionálás is komoly gondokat okozhat a szerencsejátékok Mekkájában.
Velotta szerint a még foltozandó szépséghibák ellenére Las Vegas mostanra elérte azt a szintet, hogy már nem csupán a pazarlás és fényűzés városaként, hanem egy globálisan elismert fenntarthatósági példaként is emlegethetjük. Bár még mindig sok tennivaló van, a város és a Strip szállodái komoly lépéseket tesznek azért, hogy a jövő generációi számára élhető környezetet teremtsenek, miközben vonzó turisztikai célpont maradnak. Ez pedig mindenféleképpen megsüvegelendő.
(Borítókép: Sean Pavone / Getty Images Hungary)