Az olaszok szerint ez az eddig nem köztudott összetevő a tökéletes bolognai titka

GettyImages-485700556
2024.12.02. 06:55
Az olasz konyha ikonikus fogása, a bolognai szósza régóta viták tárgya, amikor az eredeti receptúra kerül szóba. Az Olasz Kulináris Akadémia azonban tiszta vizet öntött a pohárba: a tökéletes bolognai titka szerintük egy pohár tej, amely nemcsak a paradicsom savasságát csökkenti, hanem a hús omlósságát is fokozza.

A bolognai szósz az olasz konyha egyik legismertebb fogása, amely gazdag húsos ízével és al dente tésztával mindenkit levesz a lábáról. Azonban, hogy pontosan milyen összetevőket kellene felhasználni egy valódi bolognai elkészítéséhez, régóta vita tárgyát képezi. Most úgy tűnik, közelebb kerültünk a megoldáshoz.

Az Olasz Kulináris Akadémia – egy 1953-ban alapított szervezet, amely az olasz gasztronómia hagyományainak megőrzését tűzte ki célul – 2023 áprilisában frissítette az ikonikus étel receptjét. A hivatalosan elismert testület az eredeti receptúrát követve egy különleges összetevőt ajánl: egy pohár teljes tejet kell a szószhoz adni – írja a Daily Mail.

Az akadémia szerint a tej azért fontos, mert segít kiegyensúlyozni a paradicsom és a vörösbor savasságát, miközben gyengéden puhítja a darált húst, ami így szinte elolvad a szánkban. Az ausztrál Taste magazin élelmiszer-igazgatója, Amira Georgy szerint ez az apró trükk lehet a tökéletes bolognai szósz kulcsa.

A tej használata persze nem kötelező, de az akadémia szerint hagyományosan része az eredeti receptnek, és azt ajánlják, hogy a főzési folyamat felénél adjuk hozzá, majd hagyjuk teljesen elpárologni.

A tej mellett a recept szerint friss pancettát és szerecsendiót is érdemes használni. Az akadémia ugyanakkor szigorúan tilt bizonyos összetevőket, amelyeket sokan szívesen használnak. Ilyenek például:

  • borjúhús,
  • füstölt pancetta vagy szalonna,
  • sertéshús darálva,
  • valamint fokhagyma, rozmaring, petrezselyem vagy más fűszernövények és fűszerek.

Emellett nem javasolják a brandyt vörösbor helyettesítésére, sem a liszt használatát sűrítőanyagként. Persze vannak olyan összetevők is, amelyekkel gazdagíthatjuk a szószt, mint például csirkemáj, szív vagy zúza, morzsolt sertéskolbász, blansírozott zöldborsó, illetve áztatott és újrahidratált szárított vargányagomba.

(Borítókép: zeljkosantrac / Getty Images Hungary)