Az energiaár-csökkentésből kieső áfa visszajön, mert az emberek elvásárolják azt a pénzt, amit nem a rezsiszámlákra fizetnek be.
Az országgyűlés költségvetési és számvevőszéki bizottsága hétfőn tartja Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter éves meghallgatását. A meghallgatást külön érdekessé teszi, hogy a parlament, amely elvileg nyáron egyszer már elfogadta a jövő évi költségvetést, hétfő délután és este tartja az azóta három megszorítócsomaggal életszerűbbé faragott tervezet záróvitáját, majd kedden el is fogadják a költségvetési törvényt.
Matolcsy Györgynek a fideszes Bóka István, és megjegyzi: most az ő miniszteri meghallgatása folyik. Így aztán rá is tér arra, hogy 2010-ben meghamisította-e az előző kormány a költségvetést vagy sem (nem állítja, hogy igen), de azt igen, hogy a 2010-es költségvetést Matolcsy bravúrosan tette rendbe.
Ha az adósság csak 52 százalékon lenne, mint 2002-ben volt, mondja Bóka István. 300 milliárddal többet lehetne betolni a magyar gazdaságba. Felsorolhatná, hogy a nemzet egészének eladósodásában ki hibázott, ki volt vétkes, de ezzel nem lehet kezelni a helyzetet, azt, hogy vannak önkormányzatok, akik nem tudnak törleszteni. A lakossági devizahitelesek problémáinak megoldása jó alap. A költségvetési politikában van egy olyan felelősség, ami nem volt korábban, példa erre 400 milliárdos tartalék is 2013-ra. Ez azt jelzi, hogy készül a kormány arra: lehetnek kellemetlen meglepetések.
A nem teljesen jól felhasznált uniós forrás is jobb a fel nem használt uniós forrásnál, mondta Bóka, aki szerint gyorsítani kell a támogatások lehívását. Kiszámíthatóságot szeretne, hiány- és adósságcsökkentést.
Szólt Nyikos László, mert megkezdődött a plenáris ülés. De azért Vágó Gábor még szót kap.
Vágó Gábor szomorú, arról szeretett volna hallani, hogy miért ilyen szedett-vetett költségvetést nyújtottak be, ehelyett elmúltnyolcévezéssel telt a meghallgatás.
A kormányoldalról beszóltak Vágónak, hogy rosszul számol, mire azzal vágott vissza, hogy az élet azt bizonyította be, hogy Matolcsy áll hadilábon a számokkal.
A felsőoktatás finanszírozása hentesbárddal való beavatkozás, mondja Vágó, és Matolcsy legutóbbi, Kínát dicsérő Heti Válasz-cikkére reagálva azt mondta: inkább a miniszter menjen keletre, mint a fiatalok nyugatra.
Megköszöni, hogy megdicsérte az általa vezetett szarvasi önkormányzat gazdálkodásának átalakítását, de megjegyzi: ők is bocsátottak ki kétmilliárd forintnyi kötvényt, mert - a kormányzati elvonások miatt - nem maradt pénzük. A szavaiból kiderül, az unortodoxia új kormányzati elnevezése az, hogy atipikus.
Az idő rövidsége miatt a KDNP-s Hoffmann Pál nem szólal fel, azt mondja, fog ő még máskor beszélni a pirománok szimfóniájáról.
Mert az MSZP-s szerint csak mi esünk vissza, de nem, 11 EU-tag is, az eurózóna is, az unió is, kezdi válaszát Matolcsy. A beruházási rátát emelni fogják, de egészséges szerkezetben.
Ha ez történne, és oda fordulnánk, amit az MSZP-sek akarnak, visszafordulnánk az örökölt csődhelyzethez.
A mi gazdaságpolitikánk nem kiszámíthatatlan, csak nem mindenkinek tetszik. Nem tetszik azoknak, akiket be kell vonni a közös teherviselésbe, de ezt mondtuk a kezdetektől. "Kiszámítható a magyar gazdaságpolitika" - ismételte meg Matolcsy.
Vagy a versenyszektor, vagy a közszféra, de mindenkinek a diákhitelét ki fogják fizetni a diploma megszerzése után, ígérte Matolcsy.
De ez csak átmeneti helyzet, és nem a bankadó miatt van, hanem azért, mert a hitel-betét arány 2008-ban 180 százalék volt, onnan csökkent mostanra 120 százalékra. Egy hatalmas gyomorrontást eredményező nagy falás volt, most kezd normalizálódni a helyzet. Szerinte ez az arány nem megy 100 százalék alá (a K&H szakértői egy múlt hétvégi rendezvényen azt valószínűsítették, hogy 80 százalékig fog csökkenni).
De ha nem, akkor mondja: azért módosították az adósságteher összegét, mert vesznek át önkormányzati adósságokat, és annak van kamatterhe.
hogy Magyarország az új Görögország – ez 2010 nyarán volt. A bizalom természetesen megrendült, és ez az, amit le kell dolgozni. Szerinte ha a tőkepiacokat, kötvénypiacot, cds-felárat megnézzük, akkor látszik, hogy a bizalom erősödik.
Az energiaár-csökkentésből kieső áfa visszajön, mert az emberek elvásárolják azt a pénzt, amit nem a rezsiszámlákra fizetnek be.
és nem parázs - reagál a fideszes képviselő tüzes-tűzoltós szavaira, szerint Szlovéniától Csehországon át a déli államokig hatalmas a baj az EU-ban.
Méghozzá a bizalom helyreállításából. Az adókoncentráció nem változott, de a kkv-adószint csökkent és az adónemek száma is. A hitelezés bővítését az MFB-vel és az Eximbankkal már meg is kezdték.
Ott 25,1 százalék a beruházási ráta, de 0,5 százalék a jegybanki alapkamat. Mi lenne nálunk ilyen kamatszinttel? - ábrándozik.
Mi, magyarok, képesek vagyunk 10-15 év alatt a GDP-t 200 milliárd euróra növelni, vagyis lényegében megduplázni; ehhez többek között háromszoros külkereskedelmi forgalom-növekedés kell, zárta a szavait Matolcsy.