Javultak a lakossági várakozások
További Gazdaság cikkek
- Az influenszerek is rajta vannak az új hatóság radarján
- Nincs mese, hiába jó minőségű a magyar élelmiszer, olcsóbbá kell tenni
- Megszavazta a parlament, óriási változások lesznek az adózásban
- Bejelentést tett a kormány, nagyon fontos változások jönnek a SZÉP-kártyáknál
- Nagy Márton új szövetséget ajánl a gazdasági növekedéshez
A konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értéke januárban mínusz 19,6 pontra javult a tavaly decemberi mínusz 21,2 pontról. A tavalyi csúcs márciusban volt, mínusz 19 ponttal. Az üzleti bizalmi index az előző havihoz hasonlóan mínusz 11,3, a fogyasztói bizalmi mutató viszont mínusz 43,4 pont lett az előző havi mínusz 49,3 pont után. Az üzleti szférán belül januárban a szolgáltatásokon kívül minden ágazat pesszimizmusa enyhült.
Az ipari várakozások 2012 tavaszi szintjükre emelkedtek. Javult az elmúlt időszaki és a következő három hónapra várt termelés megítélése, csökkentek a saját termelésű készletek. Kissé még a rendelésállományokat is jobbnak látták a válaszadók, mint decemberben, de ezen belül az exportrendeléseket valamelyest romlónak.
Az építőipari bizalmi index januári emelkedése ellenére sem érte el novemberi szintjét. Javult az előző három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése.
A kereskedelmi bizalmi index értéke kissé a novemberi szint fölé emelkedett. Az eladási pozícióról alkotott vélemény ugyan romlott, de a készletszint és a várható rendelések megítélése kedvezőbb lett.
A szolgáltatói bizalmi index zuhanása a kiugróan magas decemberi szinthez képest következett be, a januári érték nem sokkal rosszabb a novemberinél. Januárban gyengült az előző időszaki és a várható forgalom megítélése is.
A foglalkoztatási szándék az iparban javult, elsősorban a kkv-szektorban. Az építőiparban nem változott, a szolgáltató és főleg a kereskedelmi cégek körében viszont romlott.
Kissé enyhült a lakosság munkanélküliségtől való félelme.
Az iparban az áremelési várakozások mértéke nőtt, köre csökkent. Az áremelési várakozások az építőiparban nem változtak, továbbra is az árcsökkenésre számítók vannak jelentős többségben. A kereskedelmi cégek körében egy hónap alatt nem változott az áremelést tervezők aránya, miközben az árnövelés átlagos mértéke csökkent. A szolgáltatók árvárakozása nem változott.
A fogyasztók inflációs várakozása enyhült.
A magyar gazdaság kilátásainak igen pesszimista megítélése januárban minden ágazatban és a fogyasztók körében is javult.
A fogyasztói bizalmi index januárban a novemberi és decemberi kismértékű emelkedést követően jelentősen megugrott, s másféléves csúcsára jutott. A lakosság főleg saját pénzügyi helyzetét, de megtakarítási lehetőségeit is sokkal jobbnak látta, mint egy hónappal ezelőtt. Az emberek a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét a következő egy évben erőteljesen javulónak gondolták.