János, ez hibás lépés volt
További Gazdaság cikkek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
- Megújult a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
- Kétmillió forintos átlagilletmény jöhet a bíráknál, de három évet kell rá várni
- Hatalmas leépítést tervez a Ford, több ezer munkahelyet szüntetnek meg Európa-szerte
- Teljesen felborultak az ingatlanárak, már nem Budapesten van az ország legdrágább utcája
„Ma az energiatörvények módosításáról vitáztunk az Országgyűlésben. Felszólalásomban külön kitértem arra, hogy a szolgáltatók ne szervezhessék ki a karbantartási, informatikai tevékenységük egy részét saját társaságcsoportjuk valamely tagvállalatába, ahol az energiahivatal már nem végezhet részletes költségvizsgálatot” – írta a Facebookon Bencsik János volt energetikai államtitkár a készülő szociális közműtörvényről.
A fideszes képviselő szerint az "ellenőrizhetőség hiányára tekintettel a kiszervezéseket - figyelemmel annak indokolatlanul magas költségszintjére - indokolt mielőbb megszüntetni és az engedélyeshez visszatelepíteni. Egy kicsivel ez is hozzájárulhat a rezsi további csökkentéséhez."
Jönnek-mennek az államtitkárok
Holoda Attila december elsejei hatállyal mondott le, mindössze három hónapot töltött el helyettes államtitkárként az NFM-ben. A bányászati szakember előtte évtizedekig a Molnál dolgozott, legutóbb eurázsiai kutatás-termelési igazgatóként. Kinevezésének előzménye, hogy az inkább atomipari érdeklődésű energiaügyi államtitkár, Kovács Pál mellett nem volt a tárca gárdájában a hagyományos energetikai területekhez értő és azt képviselő vezető. A Németh Lászlóné vezette tárca élén energetikai vonalon meglepően gyorsan cserélődnek a vezetők, nem csak maga Fellegi Tamás távozott a ciklus vége előtt a miniszteri posztról, de Bencsik János energiaügyi államtitkár és a zöldgazdaság-fejlesztésért felelős helyettes államtitkár, Olajos Péter is idő előtt távozott.
Bejegyzéséhez hozzászólt Holoda Attila, az Orbán-kormány másik, azóta már szintén leköszönt energiaügyi, helyettes államtitkára is. Szerinte a kiszervezett tevékenységek visszatelepítése egyáltalán nem fog költségcsókkenéssel járni. "Annak idején éppen azért lett kiszervezve a tevékenység egy része, mert így olcsóbban tudtak gazdálkodni. Az ebből remélt megtakarításnak nincs reális alapja, csak propaganda célokat szolgál. Inkább ki kellene terjeszteni az Energia Hivatal jogkörét a beszállítói körre, mint a visszaszervezést erőltetni! Szerintem, János, ez hibás lépés volt" - írta Holoda Attila.
Mint azt az Index megírta, a szociális közműszolgáltatásról szóló törvényjavaslat a gyakorlatban kevés kézzel fogható könnyítést hoz a lakosságnak, az energiacégek tulajdonosait azonban nehéz helyzetbe hozza. Bár egy sor új, a fogyasztót védő szabályt vezetnének be, a javaslat legnagyobb horderejű részének első ránézésre nem sok köze van a fogyasztókhoz: a cégeket arra kényszerítenék, hogy a jövőben ne szervezhessék ki a tevékenységeiket. Mivel egy cég klasszikusan azért szervez ki egy tevékenységet, mert olcsóbb, mintha házon belül oldaná meg, aligha várható, hogy ettől az intézkedéstől csökkennének a költségek.