Nem szállítunk fegyvert gonosz országoknak
További Gazdaság cikkek
- Index-információ: fideszesek fúrják Navracsics Tibort, pedig megmentett 65 milliárd forintot
- Rendszeresen ütik a magyar kormányt háborús álláspontjáért, pedig még dobogón sem vagyunk
- Czomba Sándor: Mintegy 200 milliárd forint áll rendelkezésre az ifjúsági garanciaprogramban
- Üvöltő fájdalom euróban rendelni bármit is, olyat lépett a forint
- Megállapodást írt alá a Mol, új cég született
Hétfőn aláírta Magyarország képviselője New Yorkban a fegyverkereskedelmet korlátozó szerződést - áll a Külügyminisztérium közleményében. Szerintük ez mérföldkő a hagyományos fegyverek kereskedelmének szabályozásában.
Mivel a szerződésben foglalt kötelezettségek végrehajtásával, az illegális fegyverkereskedelem visszaszorításával emberek millióinak élete menthető meg és válhat biztonságosabbá, fontosnak tartja a minisztérium, hogy mielőbb és minél több ország ratifikálja, illetve a gyakorlatban alkalmazza az előírásait. Az amerikai fegyverexportőrök keményen ellenzik a tervezetet, a National Rifle Association (NRA) fegyverlobbi már jelezte, hogy mindent megtesz majd a kongresszusi ratifikálás megakadályozásáért
A szerződés hatálybalépéséhez ötven ország ratifikációja szükséges. Magyarország szorgalmazza a dokumentum mielőbbi hatálybalépését, és bízik abban, hogy az ahhoz szükséges törvénybe iktatás rövid idő alatt megtörténhet. Mi elvileg már elkezdtük a ratifikációs folyamatot.
A szerződés nem szabályozza, hogy az ENSZ tagállamai területükön mire használhatják a fegyvereket, ugyanakkor a dokumentumot ratifikáló országoknak saját jogszabályt kell elfogadniuk a hagyományos fegyverek, illetve azok alkatrészeinek és tartozékainak szállításáról, valamint a fegyverkereskedők működéséről.
Sok pénzről van szó
Az ENSZ Közgyűlése április 2-án fogadta el a világ első olyan fegyverkereskedelmi szerződését (Arms Trade Treaty, ATT) , amely szabályozza a hagyományos fegyverek szinte teljes készletét, beleértve a lőszereket és a robbanószereket is, és az emberi jogi szerződésekben meghatározott alapelveket megszegő államoknak megtiltja a fegyverszállításokat.
A hagyományos fegyverek piaca évi 70 milliárd dolláros ipragat jelent.
Deák László, a Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nonproliferációs főosztályának helyettes vezetője elmondta, hogy a fegyverkereskedelmet korlátozó szerződést, amelyet az ENSZ Közgyűlése áprilisi határozatával fogadott el, június 3-án nyitották meg aláírásra, és máris 24 európai uniós ország aláírta.
A 193 tagú testületben a szabályozási szerződés 154 támogató és 3 elutasító szavazatot kapott, 23 ország pedig tartózkodott.
A közgyűlés az után döntött a szavazás megtartása mellett, hogy Irán, Szíria és Észak-Korea néhány nappal korábban megakadályozta, hogy a szerződést konszenzussal fogadják el. Ez a három ország a közgyűlésben nemmel szavazott. A legjelentősebb fegyverexportőrök közé tartozó Oroszország és Kína tartózkodott a voksolásnál.
Sokan bírálták a tárgyalt fegyverek körét – a drónok és gránátok például kimaradtak a tervezetből. Az egyezmény nem tárgyalja továbbá a belföldi fegyverszállításokat, az egyes államokban érvényes fegyverviselési jogokat, és egyetlen fegyvertípus exportját sem tiltja meg automatikusan, és a lőszerek kérdése is vitatott. A nem hagyományos fegyvereket, például az atomfegyvereket, a vegyi- és biológiai fegyvereket más, különálló egyezmények szabályozzák, ezért ezeket nem érinti a mostani tervezet.