További Gazdaság cikkek
- A Mol gázüzemet és kutatás-termelési eszközöket vásárol Kelet-Magyarországon
- Átfogó fejlesztési programot indít a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány
- Szijjártó Péter szerint Európa egyik legvonzóbb beruházási környezete jött létre Magyarországon
- A karácsonyi vásárok sem ússzák meg, lecsapnak az adóellenőrök
- Döntött a bíróság: a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak támogatnia kell a Volánbuszt
A 13 európai ország lakásárait és piacait összehasonlító elemzés szerint továbbra is Magyarországon a legolcsóbb a lakhatás. Az elkért részletes adatok szerint 2012-ben a lakások átlagos négyzetméterára 952 euró, azaz hozzávetőleg 285 600 forint volt.
Ezzel szemben a listavezető Franciaországban 3883 euró, azaz egymillió forint feletti négyzetméterárért juthattunk egy átlagos ingatlanhoz. Középmezőnynek a dánok és hollandok számítanak: náluk közel 2000 eurót kell átlagosan fizetni egy négyzetméternyi lakásért.
Érdemes megjegyezni, hogy bár Oroszország szintén olcsónak számít, Moszkva az a város, ahol az árak a legjobban, 225 százalékkal haladják meg az ország átlagárait.
Olcsók a lakások, mégis drágák ahhoz, hogy megvegyük
A dánoknak elég, ha kicsit több mint 2 évet keményen dolgoznak, és megvehetik átlaglakásukat. Nálunk a helyzet sokkal rosszabb: ugyan az elmúlt években drasztikusan estek az árak, Magyarországon 7 és fél évnyi bruttó átlagbérből vehetünk egy saját lakást.
Ráadásul, ha nettó bérrel számolunk (ami az adós vásárlóerejét sokkal jobban mutatja, hiszen ez az adózás után zsebbe érkező pénz), 7 és fél év helyett helyett 11 és fél évet kell gyűjtögetni. Mindez persze csak akkor igaz, ha közben semmi másra nem költünk.
A magyar átlagbérből gazdálkodó vásárlók így nehezebben juthatnak saját tulajdonhoz, mint a lengyelek, de könnyebben, mint mondjuk a csehek.
Pedig az elemzők szerint még így is megéri most ingatlant vásárolni: míg 2000-ben 60 napot kellett dolgoznunk egy négyzetméternyi átlagos lakásért, ma csak 40 napot kell. A szocpol tervezett kibővítésétől és a félszocpol bevezetésétől sokan remélik, hogy áttörést hoz majd a hazai keresletben.