A vártnál is jobb lett a termés
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
A bruttó hazai termék (GDP) 1,8 százalékkal emelkedett az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, és 0,9 százalékkal nőtt az előző negyedévhez viszonyítva a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint - áll a KSH a részletes GDP számaiban szerdán.
Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője az adatokról az MTI-nek azt mondta, hogy a mezőgazdaság a vártnál jobb teljesítményt ért el. Korábban több banki elemző is kiemelte a mostani növekedésünk egyik legfőbb motorját, a jó idő miatti vártnál is jobb kukoricatermést. Ennél jóval kisebb mértékben, de némi növekedést mutatott előző negyedévhez képest a feldolgozóipar több ágazata, az építőipar és 0,1 százalékkal a szolgáltatások. A GDP 1,6 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az előző évhez képest a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint.
A most közölt számok a novemberi első becslésnél egy tized százalékponttal jobbak lettek, akkor éves alapon a GDP 1,7 százalékos, míg negyedéves összevetésben 0,8 százalékos növekedést jeleztek előre.
Jó idő, visszaeső gyógyszergyártás
A harmadik negyedévben a mezőgazdaság teljesítménye a pocsék előző évi időjárás után csaknem harmadával, 27,6 százalékkal növekedett. Az ipar hozzáadott értéke 0,4, ezen belül a feldolgozóiparé 1,7 százalékkal emelkedett. A feldolgozóiparon belül a közúti járműgyártás területén volt a legnagyobb a növekedés, ennek hajtóereje az export volt.
A jelentősebb teljesítményű ágazatok közül a gyógyszergyártásban volt nagyobb csökkenés, az exportkereslet visszaesésének következtében. A döntően az állam építkezések által húzott építőipar teljesítménye 7,3 százalékkal nőtt, ezen belül az épületek és az egyéb építmények építése egyaránt növekedett.
Tovább esnek a biztosítások, senki nem vesz fel hitelt
A szolgáltatások gyakorlatilag stagnáltak, pontosabban a bruttó hozzáadott értékük együttesen 0,1 százalékkal emelkedtek. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 0,3 százalékkal növekedett, ezen belül a kereskedelem teljesítményének bővülése kisebb mértékű, mint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásé. A szállítás, raktározás ág teljesítménye 0,9 százalékkal, az információ, kommunikáció hozzáadott értéke 1,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos negyedévéhez képest.
A pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye 2,2 százalékkal csökkent. Az NHP keretében Matolcsyék által kiszórt ingyen százmilliárdok következtében a vállalati hitelfelvétel enyhén bővült, azonban a lakosság esetében az olcsó lakáshitel-felvételi lehetőség ellenére is jelentősen mérséklődött a hitelek volumene. Az élet- és nem életbiztosítási üzletág teljesítménye is tovább csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Stagnáló fogyasztás
A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység együttes hozzáadott értéke 1,7 százalékkal, a köz-igazgatás, oktatás, egészségügy együttes teljesítménye 1,5 százalékkal növekedett. A művészet, szórakoztatás, egyéb szolgáltatás hozzáadott értéke 3,4 százalékkal nőtt.
A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása 2013 harmadik negyedévében nem változott az egy évvel korábbi szinthez képest. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 0,1 százalékkal emelkedett. A háztartások fogyasztási kiadásán belül nagy súlyú kiadási csoportok közül a közlekedés, a vendéglátás, szálláshely-szolgáltatás, a szabadidő és kultúra, valamint az élelmiszerek esetén nőtt a volumen, a lakásszolgáltatások esetén pedig stagnált.
Sokat költöttünk hulladékra, papíron keveset cigarettára
Az élvezeti cikkek (szeszes ital, dohányáruk) és az egyéb szolgáltatások esetében erőteljes csökkenést mértünk. A magyarok külföldi fogyasztása nagyobb mértékben csökkent, mint a külföldiek magyarországi fogyasztása. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 0,2 százalékkal csökkent, míg a közösségi fogyasztás 4,4 százalékkal meghaladta a korábbi szintet. Ezen folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 0,6 százalékkal emelkedett az előző év hasonló időszakához képest. A bruttó állóeszköz-felhalmozás az előző negyedévinél gyorsabb ütemben, 8,2 százalékkal növekedett.
Mind az építési beruházások, mind a gép- és berendezés beruházások emelkedtek. Az ágazatok többségében növekedést mértünk. A nagy súlyú ágazatokat tekintve a feldolgozóipar és a kereskedelem, gépjárműjavítás beruházásai jelentős mértékben nőttek, az ingatlanügyleteké komolyan csökkentek. A mezőgazdaság, valamint a víz- és hulladékgazdálkodás ágban erőteljes növekedés volt.
Jobban nő az export az importnál
A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában, folyó áron továbbra is magas, 669 milliárd forint aktívum keletkezett. Az export az importnál nagyobb mértékben emelkedett (6,0 százalék és 5,8 százalék).
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a negyedévben a gazdaság teljesítménye 0,9 százalékkal nőtt, a háztartások fogyasztási kiadása stagnált.