A saját lakás szegényebbé tesz
Német kutatások szerint a magas munkanélküliség és magas lakástulajdon-hányad összefügg, írja a Pénzügyiszemle.hu. Vagyis ha egy gazdaságban mindenkinek van saját lakása, az nem feltétlenül jó.
A saját lakás röghöz köti az embert, leköti a tőkéjét, elnyújtja a munkába járással töltött időt, ráadásul az ingatlanpiac néhány évtizedenként rendre összeomlik, maga alá temetve a lakástulajdonosok millióit.
Németországban a lakástulajdon-hányad mindössze 43 százalék, ami Európában Svájc után a második legalacsonyabb érték. A németek elégedettek a helyzettel, közgazdászok pedig állítják, hogy a német gazdaság sikerének épp ez az egyik kulcsa.
Az alacsony hányad kialakulása a világháborúra vezethető vissza, amiben a német lakások nagyjából 20 százaléka elpusztult. Az állam akkor programokkal támogatta a lakásépítést, melyben a lakosság nem tulajdonossá, hanem bérlővé vált. Ez azóta is fennmaradt, mert a német bankok kockázatkerülők, az állam nem támogatja a lakásvásárlást, korlátozza viszont a bérleti díjak emelkedési ütemét. Ezek miatt erős a kínálat a bérlakásokból, és a lakosság sem úgy tekint a lakásra, mint befektetésre.
Az eredeti elemzést itt olvashatják.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)