Itt az IMF véleménye rólunk
További Gazdaság cikkek
- A magyar–román határ mellett épül Európa legnagyobb napelemparkja
- Csak álom az egymillió forint alatti négyzetméterár Budapesten, országosan drágulnak az ingatlanok
- Sokan azt hitték, nem lehet bírni a kormány őrületes tempóját, most elérkezhet az igazság pillanata
- Lehetett sejteni, most a Mészáros Csoport megérkezett a BME-re
- Pórul járhat az új nyugdíjszabály alapján az, aki nem figyel ezekre az iratokra
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég adta ki az értékelését a magyar gazdaságról – írja a Portfolio.hu. Az elemzésről szóló közlemény emlékeztet arra, hogy a magyar gazdaság tavaly 1,1 százalékkal növekedett elsősorban a kormányzati beruházásoknak és fogyasztásnak köszönhetően, valamint a nettó export hozzájárulása következtében. Az IMF szerint idén 2 százalékra gyorsulhat a magyar gazdaság növekedési üteme, ugyanakkor a szervezet szerint hosszabb távon a növekedési kilátások visszafogottak.
Magyarország csökkentette sérülékenységét, azonban továbbra is magas az államadósság szintje és az ország külső finanszírozási igénye. Az ország emellett rá van szorulva a külföldi forrásokra, a fejlett országok monetáris politikája bizonytalanságot szül és a feltörekvő piacokon kiújuló feszültségek is kockázatot jelentenek.
Az IMF szerint a magyar hatóságok elkötelezettek a költségvetési hiány alacsonyan tartása iránt: tavaly túlteljesítette a vállalt célt, míg idén 2,9 százalék lehet a deficit a szabad tartalékok eltörlésével. Eközben azonban az államadósság stagnálni fog. Az IMF helyesli, hogy a kormány csökkentette a költségvetési hiányt, ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a konszolidációnak növekedésbarátnak kell lennie, a tartós kiadáscsökkentésre és a torzító adók folyamatos kivezetésére van szükség.
Jöhetnek a strukturális reformok
A magyar monetáris politika kilátásaival kapcsolatban óvatosságot javasolnak megfontolásra az inflációs nyomás erősödése és a geopolitikai kockázatok miatt.
Az IMF szakértői úgy vélik, hogy a bankrendszer továbbra is nyomás alatt áll és a banki hitelezés még mindig szűkül, igaz csökkenő ütemben. A növekedési hitelprogram első szakasza sikeresnek bizonyult abban a tekintetben, hogy javította a kkv-k forráshoz jutását. Az IMF illetékesei látnak esélyt arra, hogy a program feltételeit úgy módosítsák a hatóságok, hogy erőteljesebb hatást fejtsen ki a növekedésre.
A Valutaalap szakértői szerint most alkalmas az idő ahhoz, hogy Magyarország végrehajtsa a kívánt strukturális reformokat. Ezek segítségével a magyar gazdaság magasabb és fenntartható növekedési pályára állhat.
Az IMF szakértői a következő javaslatokkal éltek erre vonatkozóan:
- a munkaerőpiaci keresletre, kínálatra és rugalmasságra vonatkozó eddigi reformintézkedések már látszanak az előnyei
- azonban tovább kell növelni munkaerőpiaci keresletet
- javítani kell az üzleti környezetet és a gazdaságpolitikai feltételeket
- csökkenteni kell a szabályozói terheket
- racionalizálni kellene az adókat és
- javítani kéne a szolgáltatószektor termelékenységét