Eddig 20 állampolgárság-csalót kaptak el
További Gazdaság cikkek
- Szakértők figyelmeztetnek: olyan mértékű romlás jön, amire ritkán van példa
- Ezek a számok értek több mint kétmilliárd forintot
- Csőtörés a diplomáciában: két szomszédunk egymásnak feszül
- Több mint négymilliárd forint bírságot szabott ki idén a Gazdasági Versenyhivatal
- Vasárnap és januárban is kisebb leállások jönnek az OTP Banknál, figyelmeztették az ügyfeleket
A kormány nagyon hatékony az egyszerűsített állampolgárságok kiosztásánál, az eddig kiadott 622 ezer egyszerűsített honosításnál eddig csak 20 esetben vonták vissza az állampolgárságot – mondta el Németh Zsolt, miután befejeződött a nemzetbiztonsági bizottság ülése. Azt is elmondta, hogy eddig összesen 100-200 feljelentés történt a konzulátusokon, amiben vizsgálódnak.
Megkérdeztük Németh Zsoltot: akkor miért nem nyilvános, hogy melyik településen mikor hány kérelmet adtak be? Erre azt mondta, hogy ő a nyilvánosság pártján áll, de ezt Miniszterelnökségtől kellene megkérdezni. A Miniszterelnökség korábban azzal utasított vissza minket, hogy nem állnak rendelkezésre ezek az adatok. Most mindenesetre elkértük tőlük megint.
A valaha volt leghatékonyabb szabályok közt
Ez egyben azt jelenti, hogy a kormány szerint 0,003 százaléknyi csaló tudott átmenni lassan 4 év alatt azon rostán, hogy mutasson egykor Magyarországon élt őst, és tudjon egy kicsit magyarul. Ha ez igaz, akkor ekkora csalási aránnyal valószínűleg a több mint ezeréves Magyarország történetének egyik legjobban sikerült törvényét létrehozni az egyszerűsített honosítás laza szabályozásával is.
Ezért Németh szerint nem is kell módosítani a mostani szabályozáson, inkább „a jogalkalmazást kell módosítani", amihez ők minden segítséget megadnak majd.
Az egész ügy az Index cikkeivel robbant ki, amikben leírtuk, hogy:
- Csak Ukrajnából több tízezres nagyságrendben jöhettek hamis papírokkal új magyar állampolgárok. Ők nem valódi magyarok, hanem ukránok, oroszok, akik ősöket fabrikáltattak maguknak, és megvették azokat a falusi, kisvárosi polgármestereket, ahol nyelvtudást kellett igazolni.
- A szervezők mindennek megkérték az árát, 5–30 ezer euróért (1,5–9,4 millió forintért) intéztek el egy kérelmet.
- A hamisított ősökkel ellátott kérelmezőknek óvatos becslés szerint is legalább 80 százaléka simán megkapta magyar állampolgárságot.
- Bemutattunk magyar állampolgárságot reklámozó hirdetést is, amiben kiemelik, hogy nem kell magyar ős vagy nyelvtudás.
- A maffia korrupt falusi, kisvárosi polgármestereket fizetett le, később a szigorítás után hivatalnokokat. A rendőrök nemrég pont az esküvőjén kapcsoltak le egy nőt, aki hivatalnokként rengeteg kenőpénzt fogadott el az állampolgárság-bizniszben.
- Az állampolgárság mellett a magyarországi nyugdíjjogosultsággal is csalnak.
- Akadnak csaló-csalók is, akik beszedik a pénzt a csalás ígéretével, de nem szereznek papírt a megrendelőnek, hanem lelépnek.
- Eközben a csalástól félő hivatalnokok valóban magyar származású határon túliak kérelmeit is visszautasítják, nehogy hibázzanak, a tisztességes kérelmezők tehát hátrányt szenvedhetnek emiatt.
- Nem csak oroszok és ukránok, szerbek is vásárolnak kamumagyarként állampolgárságot.
Eltűntek a titkosszolgálatok, de most a külhoni magyarokat támadjuk
Németh Zsolt beszélt még a kútmérgezésről is, és hogy mekkora többséggel szavazták meg egykor a törvényt. A külföldi titkosszolgálatok támadásáról viszont ő már nem akart beszélni, mert arról neki nem mondtak el semmit. Elsőre még Semjén Zsolt fedte fel, hogy a külföldi titkosszolgálatok azért hoztak létre cégeket oroszok, ukránok és szerbek magyar állampolgársághoz juttatására, és azért vezették meg az Indexet, hogy az igazi magyaroknak nehezebb legyen.
Emellett a hazaárulózás is eltűnt a kormányzati kommunikációból, helyette már inkább azt erőltette Németh, hogy a kampányidőszak miatt jelenhetnek meg olyan cikkek, hogy nem tökéletes a szabályozás. Ráadásul szerinte a határon túli magyarokat támadják a cikkeink, azt azonban nem árulta el, hogy ezt pontosan miből olvasták ki.