Nein a görög kormány javaslatára
További Gazdaság cikkek
Alig pár órával azután, hogy a görög kormány benyújtotta a a kérelmét az eurócsoportnak a görög kormány, hogy hat hónappal hosszabbítsák meg a Görögországnak nyújtott nemzetközi hitelt, a német pénzügyminisztérium már el is utasította azt.
Mint azt délelőtt írtuk, Jeroen Dijsselbloem az euróövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport vezetője délelőtt visszaigazolta, hogy megkapták a kérelmet. Az Európai Unió egy szóvivője már be is jelentette, hogy péntek délután összeül az eurócsoport, hogy megvitassák a görög javaslatot.
A görögök nem a teljes hitelprogram meghosszabbítását kérik, legalábbis a BBC szerint, vagyis továbbra sem akarják elfogadni a mentőcsomag megszorításokat és reformokat előíró feltételeit, hanem csak azt akarják elérni, hogy tovább folyósítsák nekik a hitelt.
ez alatt pedig szeretné újratárgyalni az európai partnerekkel azt, hogy milyen feltételekkel csökkentenék az adósságot és indítanák be a növekedést Görögországban.
Martin Jäger, a német pénzügyminisztérium szóvivője azt nyilatkozta, hoyg a görögök anélkül kérik a a hitel meghosszabbítását, hogy az eddigi mentőcsomag feltételeit teljesítették volna. Mindezt az után, hogy azEurópai Bizottság képviselői azt nyilatkozták,
hogy a görög javaslat jó alapja lehet a kompromisszumnak.
A Bloomberg újságírója, Brendan Greeley újságíró a német döntésről azt mondta, hogy ebben a történetben végig Wofgang Schäuble német pénzügyminiszter volt a "főgonosz": a német kormny azt követeli a görögtől, hogy az költségvetés elsődleges egyenlege a GDP 4,5 százaléka legyen, ami a hatalmas kérés és szinte senki nem teljesíti ezt a világon, vagy ha igen, akkor csak nagyon rövid ideig. Ekkora költségvetési többlet ugyanis vagy rengeteg bevételt, vagy radikálisan visszavágott kiadásokat, vagyis megszorításokat jelent. A görög kormány korábban beleegyezett abba, hogy 1,5 százalékon tartja a többletet (e körül van a többlet most), de a 4,5 százalékot nem hajlandó vállalni.
A Görögországnak nyújtott 240 milliárd eurós nemzetközi hitelprogram február végén jár le. Ha nem sikerül megegyezni a meghosszabbításáról, akkor Athénnak a piacról kellene pénzt szereznie, ami viszont az ország hatalmas adóssága miatt nagyon nehéz és drága lenne, ha nem lehetetlen.
Szerdán este az Európai Központi Bank már tett egy szívességet a görögöknek, amikor két héttel meghosszabbította a görög bankoknak nyújtható likviditási segítséget, annak keretét pedig 3 milliárd euróval 68 milliárdra emelte. A görög bankok jelenleg nagyjából ettől a pénztől függnek.