A CIB elemzői szerint a forint az év eddigi részében ugyan felülteljesítette a régiót, de a következő hónapokban enyhe gyengülés jön. A forint az euróval szemben
Az első kamatemelésre a jövő év első feléig várni kell – de addig is egyelőre a jegybank újból kamatcsökkentési ciklusba kezdett. Az alapkamat nyár végéig 1,5 százalékra süllyed, vagy még alacsonyabbra.
Hosszabb távon is az a legvalószínűbb, hogy alacsony maradhat a jegybanki alapkamat (ha nem is ennyire)
- részben az alacsony hazai infláció,
- a térség és Magyarország javuló kockázati megítélése,
- részben a kedvező globális pénzügyi környezet miatt.
A CIB előrejelzése szerint az MNB addig csökkenti a kamatot, ameddig a piaci körülmények ezt engedik.
A márciusban újrakezdett kamatvágásokat támogatja, hogy várhatóan valamivel később kezdődik és a korábban vártnál erőtlenebb lehet az amerikai monetáris szigorítás. A piac ma már csak az év második felére áraz amerikai kamatemelést, ráadásul kisebbet, mint korábban.
Eközben a globális pénzbőség sem szűkül: a brit és az amerikai jegybank mérlegfőösszege belátható időn belül nem zsugorodik számottevően, a japán jegybank is nyomatja a pénzt rendesen, miközben az EKB csak idén tavasszal indított mennyiségi lazító programot. Utóbbi hatása a feltörekvő piacok közül a közép-kelet-európai régióban lehet a legerőteljesebb.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)