Varga Mihályék szerint szuper volt a vasárnapi boltzár
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
Még hétfő este jelent egy hétoldalas elemzés a Kormány.hu-n, amiben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adatokkal és szép színes grafikonokkal bizonyítja, hogy a vasárnapi zárvatartás egyáltalán nem volt káros a magyar gazdaságra. A Varga Mihály nevével jegyzett minitanulmány célja valószínűleg az, hogy még jobban megtámassza a kormány érvelését, miszerint a vasárnapi boltzár egyáltalán nem volt rossz döntés, csak az embereket nem sikerült meggyőzni róla, hogy ez nekik jó.
Az NGM elemzése két fő állításra épít
Nemhogy nem csökkent, de még növekedett is a forgalom, 2015-ben a naptárhatással korrigálva 5,6 százalékkal, 2016 februárjában pedig 6,4 százalékkal. Annyi változás volt, hogy a nagyobb üzletek forgalma minimálisan csökkent a kisebbek javára, a 405-2500 négyzetméteres boltok forgalma 1 százalékkal nőtt, a 2500 négyzetméteresnél nagyobbaké pedig ugyanennyivel csökkent.
Az NGM külön kiemeli, hogy a boltok alkalmazkodtak a változáshoz, tovább voltak nyitva, újítottak az akciós kínálatukon, bővítették azt, hogy milyen vásárlóknak nyújtanak termékeket (például jobban odafigyeltek a megváltozott táplálkozási igényűekre), szóval nem kellett azokat félteni. Emellett nyitottak boltokat benzinkutakon, nőtt az online kereskedelem, stb.
A vasárnapi boltzár foglalkoztatási hatásairól az NGM elemzése azt írja, hogy az ellenzéki riogatással szemben a helyzet az, hogy nem voltak hatalmas elbocsátások amiatt, hogy csak hat napig lehettek nyitva az üzletek. Sőt, 2015-ben 3300-zal, vagyis 1,8 százalékkal többen dolgoztak a kereskedelemben, mint egy évvel korábban, 2015. április és 2016. január között is, amikor már érvényben volt a boltzár, 3000 új embert vettek föl az üzletek. Abban volt csak átrendeződés, hogy a részmunkaidőben dolgozók száma 1800-zal csökkent, viszont a teljes munkaidősök számának 5100 fős bővülése bőven kárpótolt ezért. (Ebben amúgy nemcsak az ellenzék nem ért egyet a kormánnyal, de az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint is legalább 10 ezer munkahely megszűnt a boltbezárások miatt.)
Az NGM szerint a vasárnapi boltzár annyira nem ártott a kereskedelembeli foglalkoztatásnak, hogy 2016 márciusában több mint 6300 betöltetlen kereskedelmi állás volt az országban, a boltokban tehát nem felesleg, hanem hiány volt és van dolgozóban.