Magyar Narancs: Matolcsy neje százmilliós üzletben lehetett Matolcsy strómanja
További Gazdaság cikkek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
- Megújult a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
- Kétmillió forintos átlagilletmény jöhet a bíráknál, de három évet kell rá várni
- Hatalmas leépítést tervez a Ford, több ezer munkahelyet szüntetnek meg Európa-szerte
- Teljesen felborultak az ingatlanárak, már nem Budapesten van az ország legdrágább utcája
Becsülhető áránál jóval olcsóbban, 40 millió forintért privatizált Matolcsy György egy céget 2000-ben a felesége nevére, 2004-es házassági szerződésükben viszont Matolcsy Gyöngyi elismerte, hogy a cégben megszerzett részesedés valójában a férjéé volt – derül ki a Magyar Narancs csütörtöki számából.
A Privatizációs Kutató Kft.-t 1997-ben alapította Kopátsy Sándor, Horváthné Harczi Marianna és Matolcsy György. A név 1998 augusztusában, az első Orbán-kormány hatalomra jutása után változott Növekedéskutató Intézet Kft.-re. A cégnek kezdetben elég jól ment, 1999-ben és 2000-ben 20, majd 24 millió forintos nyereséggel zárták az évet. A tulajdonosok 2000-ben döntöttek a cég eladása mellett: a becsült árnál jóval olcsóbban, 40 millió forintért ekkora vette meg a cég 75 százalékát László Gyöngyi, aki később Matolcsy felesége lett. Elég kedvező feltételekkel jutott hozzá a részesedéséhez, ugyanis egy hónap alatt kifizetett 23 millió forintot, a maradék 7 millióra viszont egy egész éves haladékot kapott.
A cég alig pár héttel később már egész busás osztalékot fizetett, így a tulajok egyből 13,6 millió forinthoz jutottak, de 2001-ben és 2002-ben is 12,6, illetve 16 millió forintnyi osztalékot vehettek ki a Növekedéskutatóból összesen. Ez így összesen egyébként már több pénz, mint amennyiért a céget megvették, ráadásul közben 100 milliósra duzzadt a kft. saját tőkéje.
A vállalkozásnak hihetetlenül hatékonynak kellett lennie egyébként, hiszen egyik tulajnak sem volt társadalomtudományos kutatói tapasztalata, ráadásul a cégnél összesen négy beosztott dolgozott. A lap szerint azt sem lehet tudni, hogy honnan voltak a megrendeléseik, az viszont árulkodó, hogy az Orbán-kormány 2002-es bukása után 2003-ban már 15 milliós vesztesége volt a cégnek.
A Magyar Narancs Matolcsyék 2004-es házassági szerződése alapján állítja, hogy Matolcsy Gyöngyi üzletrésze valójában Matolcsy Györgyé volt. A szerződés alapján Matolcsy Gyöngyi elismerte, hogy „a cégnyilvántartás szerint tulajdonát képező üzletrész ténylegesen a társaságot alapító férj, Matolcsy György tulajdonát és különvagyonát képezte”, tehát ő csak papíron volt tulajdonos. Ez a lap szerint felveti a közokirat-hamisítás gyanúját is, de mivel eltelt az ötéves elévülési idő, és a 2004-es cégnyilvántartásba már a valós adatok kerültek be, Matolcsyéknek sosem kell majd a vádakkal szembesülniük.
A lap felveti, hogy miért nem vette Matolcsy György már eleinte is a saját nevére a céget. A Magyar Narancs megkereste a Miniszterelnökséget, hogy kiderüljön, Matolcsy vagyonnyilatkozatában benne van-e a cég, de a Miniszterelnökség közölte: már visszaadták a nyilatkozatot Matolcsynak.
2004 után Matolcsy felesége tulajdonos-ügyvezetőként vitte tovább a már Magyar Gazdaságfejlesztési Intézet néven működő vállalkozást, de a cég már a közelébe se jutott egykori pénzügyi eredményeinek. 2016 márciusában Matolcsy fia és az ő felesége kapták meg a céget, Matolcsy Gyöngyi pedig még kivett 44 millió forintnyi osztalékot a kft. 1998 és 2002 között összehozott tőkéjéből, amit értékpapírokba és ingatlanba fektetett. Matolcsy György nem válaszolt a Magyar Narancsnak a céggel kapcsolatos kérdésekre.