Megvolt az egyeztetés: tényleg csúnyán elbánnak a nagy élelmiszerboltokkal
További Gazdaság cikkek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
- Megújult a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
- Kétmillió forintos átlagilletmény jöhet a bíráknál, de három évet kell rá várni
- Hatalmas leépítést tervez a Ford, több ezer munkahelyet szüntetnek meg Európa-szerte
- Teljesen felborultak az ingatlanárak, már nem Budapesten van az ország legdrágább utcája
Nem túl hosszú és nem túl produktív egyeztetés zajlott kedden a kormány a kereskedelmi láncokat megsarcoló javaslatairól a nemzetgazdasági tárca és a kereskedők érdek-képviseleti szervezetei között. Az egyeztetésen a Vállalkozók Országos Szövetsége, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az ÁFEOSZ-Coop Szövetség, a Nemzeti Kereskedelmi Szövetség és az Országos Kereskedelmi Szövetség képviselői vettek részt.
Iparági forrásaink szerint az egyeztetés inkább tájékoztatás volt a minisztérium részéről, ahol elmondták, hogy milyen javaslatokat mérlegel a kormány, majd a meghívott szervezetek képviselői elmondhatták a véleményüket a megismert javaslatokról. Úgy tudjuk, hogy a kormány tervei között még nagyjából változatlan formában szerepelnek azok a javaslatok, amelyek abban az előterjesztésben is szerepeltek, amelyet a múlt héten az Index megszerzett.
Ez azért is érdekes, mert Lázár János a múlt heti kormányinfón azt mondta, hogy a kormány javaslatai változtak a kiszivárgott előterjesztéshez képest, a forrásaink viszont nem tudtak érdemi változásról beszámolni.
Igaz, Lázár János azt is mondta a kormányinfón, hogy a javaslatot eljuttatták az érintetteknek, amiről kiderült, hogy nem volt igaz, az OKSZ vezetője, Vámos György legalábbis a múlt héten azt nyilatkozta az Indexnek, hogy a szervezetet sem szóban, sem írásban nem tájékoztatta a kormány az előterjesztésről.
Ahogy azt a múlt héten megírtuk, a javaslatok között szerepelt például, hogy
- megadóztatnák az áruházak parkolóit (nagyjából annyit beszedve ebből, mint amennyit a kereskedelmi cégek válságadóként befizettek 2010 és 2013 között),
- korlátoznák a cégek reklámköltéseit,
- kötelező létszámbővítést írnának elő az áruházaknak,
- 100 százalékos bérpótlékot vezetnének be a vasárnapi munkavégzésért
- és kötelezővé tennék, hogy a dolgozók legalább két szabadnapja vasárnapra essen.
Az egyeztetésen a tárca tagjai állítólag a tervezett lépéseket az élelmiszerbotránnyal indokolták - ahogy tették ezt az előterjesztés szövegezői is - bár több lépés, például a vasárnapi szabadnapok és bérpótlék kérdése már korábban, a vasárnapi zárva tartás visszavonása után napirendre került. A kormány ezekről a lépésekről hétfőn egyeztetett a kereskedelmi dolgozók képviselőivel.
Úgy tudjuk, a keddi egyeztetésen nagyjából arra volt idő, hogy a kormány tájékoztatója után a meghívott szervezetek képviselői elmondják az álláspontjukat a javaslatokról, erre viszont a kormány képviselői érdemben nem reagáltak.