Európában és nálunk is nagy tőzsdei zuhanást várnak

2018.02.06. 09:01 Módosítva: 2018.02.06. 09:47

Hétfőn igen durva eséseket láthattak a tőzsdei befektetők, az USA-ból indulva elkezdték menekíteni a befektetők a pénzüket a részvényekből.  A Dow Jones  a nap végén mínusz 4,6 százalékon zárt, a másik fontos New York-i index, az S&P pedig mínusz 4,1 százalékon, hétfőn egy nap alatt eltűnt a teljes eddigi januári erősödésük. A Wall Street 2011 óta nem látott ekkora zuhanást. 

Vége lehet a pénzözönnek

A helyzetről itt olvashat bővebben, röviden elemzők egy ideje már többek közt attól tartanak, hogy véget ér a jegybankok nagy gazdaságélénkítő kedve, és az infláció elszaladása ellen kamatot fognak emelni.  A piaci optimizmus által is lufira fújt részvényekben viszont nem jó benne maradni, amikor azok értéke bezuhan, így erős pszichológiai hatások is erősítenek ilyenkor egy globálisabb eladási hullámot.

Kapcsolódó
Trump felrobbantotta a tőzsdét?

Trump felrobbantotta a tőzsdét?

Rekord évet zárnak az amerikai tőzsdék, amire Trump elnök szinte mindennél jobban büszke. Kár, hogy a törzsszavazói ebből semmit nem éreznek.

Donald  Trump látványosan szerette a tőzsde szárnyalását a saját sikereként előadni, most a nagy esésnél a helyettes sajtófőnöke, Raj Shah elmondta, hogy az biztosan nem az ő saruk. Pontosabban annyit mondott, hogy "nézzék, mindannyian tudjuk, hogy a piacok rövid távon ingadoznak. De ennek a gazdaságnak az alapjai elég erősek" - írja a Financial Times.

Általában elég megnéznünk a németeket

Ázsiában is igen komoly tőzsdei zuhanást jeleztek hamar, a japán Nikkei tőzsdeiindex 4,7 százalékos eséssel négy hónapos mélypontra csúszott, a Hang Seng 4,4 százalékos esést jelzett hétfőn, a Shanghai Composite 3 százalék feletti mínuszt, írja a Portfolio. A japán jegybankelnök, Kuroda kedden be is jelentett, hogy nem kell félni, nem fognak kamatot emelni, sehol sincs náluk az infláció, írja a Reuters. Kérdéses azonban, hogy ténylegesen mit lépnek majd, ugyanis kockázatos időkben elég erős menekülési módszer szokott lenni a biztonságosnak tartott jen vásárlása. Ha viszont nagyon megerősödik a pénzük hirtelen, az a vállalataik kereskedelmi terveit boríthatja meg komolyan.  

Minket még közvetlenebbül érint, hogy a német DAX határidős részvényindexének az értéke közel 3,5 százalékos mínuszt jelez előre keddre. Ez számunkra is erős jelzés arra, hogy komolyabb tőzsdei esést várhatunk.  Az MTI által hivatkozott Reuters-szakértők az irányadó londoni tőzsde 3,7 százalékos, a frankfurti 5,3 százalékos, a párizsi pedig 4,9 százalékos mínuszban kezdhet a hétfőhöz képest. A mi egész gazdaságunk nagyon erősen rá van utalva az eurózóna, azon belül is főleg a német gazdaság teljesítményére, a tőzsdei várakozásaink is jellemzően hasonlóak. 

A nyitás után egyből

erősen esni is kezdett a BUX,

reggel fél tíz után  2,2-2,3 százalékos csökkenés volt látható. Főleg a kis részvényektől szabadultak a befektetők, az Opus 6, és a CIG Pannónia 8 vagy a BIF hét százalék körül esett. De az OTP vagy Mol is 2-3 százalék körüli mínuszba került hamar.

Hétfőn egyébként Európában nem volt akkora pánik, a londoni FTSE-100 1,46 százalékos, a frankfurti DAX30 0,76 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 1,48 százalékos mínuszban zárt. Egyébként semmilyen új nagy makroadatot nem tesznek közzé kedden, a hétfői események hatását elég tisztán szemlélhetjük majd a nálunk és egész Európában is. Kezdésként  kedd reggel három százalék körüli mínuszokkal indított mindhárom említett nagy tőzsde. 

Nem a bitcoin

Ha valaki esetleg azt hinné egyébként, hogy a pánik hatására esetleg a bárminél kockázatosabb eszközbe, a bitcoinba fektetnének a menekülő befektetők, akkor a válasz: nem. A bitcoin újabb 10 százalékos esést mutatott kedd reggel, már csak hatezer dollár körül áll. Ez nagyjából 69 százalékos gyengülés a december 17-én beállított 19 666 dolláros rekordárfolyamához, írja az MTI.

Kommentelné? Kibeszélheti ezt a cikket is, ha csatlakozik az Index nemrég indult Facebook-csoportjához!

Kapcsolódó