A kormány spekulációval magyarázza a gyenge forintot
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
A rekordgyenge forintról is kérdezték Kovács Zoltán kormányszóvivőt a csütörtöki tájékoztatóján. A forint ugyanis soha nem látott szintre gyengült szerdán, 328,24 forintba került egy euró.
Orbán Viktor 2008-ban még ellenzéki politikusként azt állította, hogy a kormányfő által okozott bizalmi válság az oka a gyenge forintnak. Gyurcsány Ferenc kormányzása idején 2008-ban 274 forintba került egy euró, amikor Orbán kijelentette, hogy „a miniszterelnök-csere a megoldása a forintválságnak”.
Kovács Zoltán most azt mondta, nem lehet összehasonlítani a tíz évvel ezelőtti helyzetet a mostanival, „nagy a kontraszt", mert akkor a „szakadék szélén táncolt magyar gazdaság". Most viszont rendben vannak a makromutatók, és a gazdasági teljesítmény nem ad okot arra, hogy ilyen árfolyam legyen.
Nem zárjuk ki, hogy spekulációs folyamatok állnak a háttérben.
A kijelentés azért meglepő, mert a devizapiacon mindenki minden másodpercben spekulál, ám a kormányszóvivő nem fejtette ki, hogy esetleg egy nagyobb összeesküvésre gondol-e. Kovács azt mondta, hogy a kormány vizsgálja ezt a bizonyos spekulációt, és „ennek fényében derítjük fel, mi tehető, mi a teendő". Kovács kijelentése azért is rossz üzenet a piacoknak, mert a közelmúltban Erdoğan török elnök is spekulációs támadásokkal próbálta magyarázni a líra gyengülését.
A forint gyengüléséhez egyébként nincs szükség nemzetközi összeesküvésre; habár az államháztartási mutatók és a magyar gazdaság teljesítménye nem indokolnának esést, a világgazdasági folyamatok elégséges magyarázattal szolgálnak a jelenségre. A befektetési kategóriát tekintve Magyarország feltörekvő piacnak számít, ezekre pedig mostanában rájár a rúd: a fejlett piacokon (különösen az USA-ban) bekövetkezett kamatemelések miatt relatíve már nem olyan jó üzlet itt befektetni, az MNB laza monetáris politikája szembe megy a világtrendekkel, és nem is mutatkozik jel rá, hogy szereplne a tervek között az irányváltás. Ráadásul a feltörekvők közül néhány országban (pl. a törököknél) jelentkező válságtünetek is lefelé húzták a teljes piacot.
A kormányszóvivő egy kérdésre válaszolva elismerte, hogy létszámstopot vezettek be a közszférában. „Megakadályozzuk, hogy több bürokrata legyen, csak akkor léphet be valaki, ha távozott.” Kovács szerint ez lehetőség „a minőségi elv érvényesítésére", és ez alapján majd a bérrendezés is bekövetkezhet.
Négy alapelv az EU-csúcson
Kovács Zoltán a tájékoztatón alapvetően a most kezdődő EU-csúcsról beszélt, ahol Orbán Viktor migrációs ügyben négy alapelvet fog képviselni.
- A bevándorlást meg kell állítani, nem megszervezni.
- Az európai határokat meg kell védeni.
- Azokat, akik illegálisan érkeztek, vissza kell vinni a hazájukba.
- Európai megoldás csakis a nép akaratán nyugodva jöhet létre, „elég volt a homokba dugott fejekből, meg kell hallgatni az európai embereket".