- Gazdaság
- kína
- hongkong
- hongkongi tüntetések
- ingatlanpiac
- lakásárak
- kínai kommunista párt
- hszi csin-ping
Mintha 130 millióba kerülne az átlagos lakás Magyarországon
![000 1LL33Q](https://kep.index.hu/1/0/3009/30090/300909/30090951_6f9f4ce0a5ed5147b690755f3e7ac635_wm.jpg)
További Gazdaság cikkek
-
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
- Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők
- Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
- A Mol-csoport újabb lépést tett karbonlábnyomának csökkentése érdekében
- Matolcsy György elárulta, milyen nagy tervet nem sikerült elérni
Öt hónapja tartanak a tüntetések a Kínai Népköztársasághoz tartozó, de brit gyarmati múltja folyományaként különleges státust élvező, a kínainál szabadabb politikai, társadalmi és gazdasági berendezkedésű Hongkongban. A demonstráció eredetileg e különleges státus védelmében, egy, a félelmek szerint Peking befolyását növelő kiadatási törvénytervezet miatt indult; mára azóta az általános választójog bevezetése, a Peking bábjának tartott kormányzó lemondása és a rendőri brutalitás kivizsgálása váltak a legfőbb követelésekké.
A hongkongi és az amögött álló pekingi vezetés az utóbbi hetekben tett néhány engedményt, például nagy nehezen visszavonta a vitatott kiadatási törvényt, és egyes értesülések szerint hamarosan a botrány kulcsfigurájává vált Carrie Lam kormányzót is leválthatják.
Az általános választójog és a rendőri túlkapások kivizsgálása ugyanakkor esélytelennek tűnik, közben pedig az utcákon durvul a helyzet: a rendőrök a vízágyú, könnygáz és gumilövedékek után esetenként már éleslőszerrel lőnek a javarészt iskolásokból és egyetemistákból álló tüntetőkre, utóbbiak metróállomások megrongálásával, molotov-koktélokkal és Kínához köthető üzletek szétverésével reagáltak. A dolog érzékenységét jelzi, hogy Hongkong ügye miatt nemrég az amerikai kosárlabdaligát, az NBA-t is kitiltották Kínából.
![Egy tüntetők tartóztanak le rendőrök Hong Kong Váncaj kerületében 2019. október 1-én](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3009/30091/300910/30091053_43d3134085049403192e59d2ae35241f_wm.jpg)
Pekingben mindazonáltal egyes értékelések szerint nem aggódnak a tüntetések miatt, és úgy vélik, az elégedetlenség mögött nem politikai, hanem gazdasági okok állnak. Emiatt ha a rendőri brutalitás enyhülése nem is várható, egyúttal az 1989-es kínai diáktüntetések véres leveréséhez hasonló katonai beavatkozás is valószínűtlen.
Ehelyett a jelek szerint Peking a szocialista eszmékhez nyúlva, szociális bérlakásprogrammal akarja lenyugtatni a lázongó város népét.
Eszméletlen drága a lakhatás
Ez utóbbit jelzi, hogy a kínai állami sajtó nemrég új bűnbakot talált a tüntetések mögött: míg eleinte az Egyesült Államok beavatkozásával magyarázták a dolgot, szeptemberben a hongkongi ingatlanmilliárdosok ellen indult kisebb lejáratókampány.
Ez annak fényében meglepő, hogy a hongkongi ingatlanmágnások az 1980-as évektől Peking legfőbb politikai szövetségeseinek számítottak, és ebből fakadóan kitűnő politikai kapcsolatokkal rendelkeznek, a korporativista hongkongi politikai rendszerben hatalmas közvetlen befolyásuk is van. Ehhez képest szeptemberben a propaganda legfontosabb szócsövei az ingatlanmágnások kapzsisága miatt növekvő lakásárakkal magyarázták, hogy az “apolitikus hongkongi fiatalok” utcára vonultak. (A tüntetések hátteréről korábban részletesen írtunk és beszélgettünk is.)
Mindez az ingatlanpiaci állapotok fényében nem tűnik légből kapottnak. Hongkongban a lakásárak az utóbbi tíz évben több mint triplájukra emelkedtek. A (medián) lakásárak egy (medián) háztartás bruttó éves jövedelmének 21-szeresére rúgnak; ez az arány még a londoni és San Franciscó-i értéknek is több mint kétszerese, a New York-i négyszerese. A becsült magyarországi 260 ezres bruttó mediánbér mellett, egy kétkeresős háztartással számolva
ez itthon 131 millió forintos országos (nem budapesti belvárosi) medián lakásárat jelentene.
Nem jobb a bérlők helyzete sem. Miközben a havi mediánjövedelem 28 ezer hongkongi dollár, a bérlakások mindössze negyedének bérleti díja olcsóbb 15 ezer hongkongi dollárnál, 44 százalékukért több mint havi 20 ezer dollárt, a mediánjövedelem 70 százalékát kell fizetni. Emiatt 210 ezer embernek csak illegálisan felosztott, 4-5 méteres lyukakra telik, az önkormányzati lakások várólistáján 250 ezren vannak, az átlagos lakásméret nem éri el a 15 négyzetmétert.
![A 25 éves Adrian Low Hong Kong nyugati kerületében lévő lakásában. A pénzügyi területen dolgozó fiatal 2016-ban vásárolta az újépítésű apartmant 765000 amerikai dollárért (közel 220 millió forint).](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3009/30090/300907/30090747_50543a30acc1a5ad642dc2503dcaf9f5_wm.jpg)
Peking szerint ez az alap
Nemrég Andrew J. Nathan amerikai Kína-szakértő két, magasan bekötött kínai kutatóra hivatkozva arról írt, a kínai vezetés úgy véli, a hongkongi helyzet hosszú távú lecsillapítását gazdasági eszközökkel, elsősorban az ingatlanpiac olcsóbbá tételével tudja elérni.
Az informátorok szerint a kínai rezsim a demokráciát követelő jelszavakat a brit gyarmati uralom lenyomatának tartja, az általános választójog követelését a nyugati értékek befolyásával és nyugati országok, kiváltképp az Egyesült Államok beavatkozásával magyarázza. Más szóval ha hihetünk az egyébként elismert kutatónak számító Nathannek, akkor Kína nem csak propagandacéllal hangoztatja, hogy a tüntetések mögött Amerika áll,
Peking valóban úgy hiszi, a hongkongi fiatalok csupán azért nem képesek elfogadni a kínai politikai rendszert, mert megszédítette őket a nyugati áskálódás.
Egyúttal viszont arról is meg vannak győződve a pekingi fejesek, hogy a hongkongi politikai rendszert hagyományosan kezében tartó, pénzügyileg egyre inkább Kínától függő gazdasági elit és a lakosság nagy része nem támogatja a tüntetőket, sőt a demonstrációk erőszakossá válásával kifejezetten ellenük fordul. Emiatt arra számítanak, hogy a tüntetéshullám idővel ki fog fulladni.
![Egy nő próbálja meg letépni egy tüntető arcáról a maszkot Hong Kong Sham Shui Po kerületében 2019. október 12-én, miután a hong kongi kormányzó néhány nappal korábban bejelentette, hogy tilos az arcot eltakaró maszkot viselniük a demonstrálóknak](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3009/30091/300913/30091357_35151ac8332c6f877571caaeaa6f75cc_wm.jpg)
A kontrollról szól
A hongkongi ingatlanmágnások csuklóztatása a pekingi rezsim és a gazdasági elit közti erőviszonyok változásának is lenyomata. Míg az előző két évtizedben a párt egyre inkább levette a kezét a gazdaságról, addig Hszi Csin-ping 2013-as hatalomra lépése óta erősödik a politikai kontroll a vállalatok felett, és a párt nagyobb lojalitást vár a gazdasági vezetőktől.
Ahogy Hszi Csin-ping elnök szeptemberben zárt körben fogalmazott: “a gazdasági fejlődés az egyetlen kulcsa Hongkong problémáinak”. Addig is a pekingi vezetés “a lehető legnagyobb türelmet és visszafogottságot fog tanúsítani, és hagyni fogja, hogy a helyi kormányzat és a rendőrség kezelje a válságot”. Azaz nem fogják beküldeni a hadsereget, megvárják, hogy a helyi rendőrség szétverje a tüntetéseket, addig is a gazdasági elégedetlenség gyökereivel foglalkoznak.
Meghallották az új idők szavát
Október közepén, ellenzéki tiltakozások által kísért évértékelőjében Carrie Lam is a lakhatási kérdés megoldását ígérte. Részben az ingatlanhitelezési szabályok lazításával, az önrész 10 százalékra csökkentésével akarják könnyíteni a lakásvásárlást, részben egy, a gyarmati időkből származó törvényt kihasználva 700 hektárnyi földet akarnak kisajátítani, hogy ott olcsó lakásokat építsenek.
A jelek szerint a hongkongi ingatlanfejlesztők egy része érzi, honnan fúj a szél. Az egyik legnagyobb hongkongi ingatlancég, a New World nemrég 28 hektárnyi, 100 milliárd forint értékűre taksált mezőgazdasági minősítésű területet adományozott a kormánynak a szociális lakásépítést támogatandó. Nem sokkal később két további nagy ingatlanos is csatlakozott.
Igazságtudatuk felébredésében vélhetően az is szerepet játszott, hogy bevételük jelentős része ma már Kínából jön, ezért a Kínai Kommunista Párt komolyan képes befolyásolni.
Az önzetlen áldozatok ellenére pedig anyagilag is jól jártak a dologgal. Carrie Lam beszéde után nagyot ugrott az ingatlancégek részvényeinek árfolyama, miután a kisajátítások az üresen álló mezőgazdasági területeik árának felnyomásával felértékelhetik portfóliójukat.
![2018-ban készült légifotó Hong Kong belvárosának kereskedelmi- és lakóépületeiről](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3009/30091/300915/30091595_bfb8d7f7bce3f634f0c95375d4f76bce_wm.jpg)
Jelenleg a hegyes-dombos Hongkong területének negyede van beépítve, tehát elvben van hely, bár a gyakorlatban jelentős infrastrukturális beruházásokat kívánna a félreeső területek bekapcsolása a város vérkeringésébe.
Azért ennél bonyolultabb lesz
Az biztos, hogy a lakhatási helyzet nagyban hozzájárult a tüntetések elfajulása mögött álló elégedetlenséghez. Ahogy egy, a tüntetések kapcsán a nyugati sajtóban többször idézett hongkongi graffiti írja,
Havi hétezer dollárért egy cellában élünk,
tényleg azt hiszitek, hogy a börtöntől félünk?
Az ugyanakkor kérdéses, hogy a lakásépítés felfuttatása önmagában mire lesz elég, hiszen a mostani lépések legfeljebb évtizedes távlatban hozhatnak komolyabb hatást. Eközben az ingatlanárak emelkedése jelentős részt a szárazföldi Kínából érkező mintegy egymillió, a helyi átlagnál gazdagabb betelepülő érkezésével, valamint a kínaiak a befektetési célú ingatlanvásárlásainak felfutásával magyarázható.
Mivel a szárazföldi Kínából érkezők Peking legfőbb politikai támaszát adják a területen, nem valószínű, hogy vissza akarnák fogni beáramlásukat, ez viszont tartós nyomást gyakorol az ingatlanárakra. Mindemellett pedig az elszaladó ingatlanárak Sanghajban, Sencsenben vagy Pekingben ugyanilyen problémát jelentenek, és a kínai hatóságok sokéves próbálkozások ellenére sem tudták letörni őket.
A másik probléma, hogy a társadalom szétszakadása túlmutat a lakhatáson.
Az egyenlőtlenségek mérésének egyik bevett mutatója, a társadalom felső és alsó rétegei közti jövedelemkülönbséget mérő Gini-koefficiens Hongkongban valamivel rosszabb, mint a hasonlóan véres tüntetéseket átélt Chilében, és a legegyenlőtlenebb afrikai országokéval vetekszik. Dacára annak, hogy a heti átlagos munkaidő meghaladja az 50 órát, a 7,4 milliós lakosság negyede a szegénységi küszöb alatt él, a minimálbér óránként 1300 forintnak felel meg, a bérek évtizedes távlatban is stagnálnak.
![Az emblematikus Yick Cheong épületegyüttes egyike Hong Kongban 2018-ban (több mint 2000 családnak ad otthon az öt épület)](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3009/30091/300916/30091685_0ccb84796c16b34d65925a15ba9ca057_wm.jpg)
Az is kérdéses, hogy a Nyugaton is gyakran bölcsnek és megfontoltnak leírt pekingi vezetés helyzetértékelése pontos a tüntetők motivációit illetően. Egy közelmúltbeli felmérés szerint a 14 és 29 év közti hongkongiak 58 százaléka jelölte meg a vezetéssel szembeni elégedetlenségének okaként a lakhatási kérdést, ezzel szemben 91 százalékuk a Pekinggel szembeni, 84 százalékuk a Carrie Lam kormányzóval szembeni bizalmatlanságát, szintén 84 százalékuk pedig a demokrácia iránti vágyát nevezte meg.
(Borítókép: Járókelők és tüntetők menekültek a rendőrök által bevetett könnygáz elől Hong Kong Kowloon kerületében 2019. október 20-án. Fotó: Ed Jones / AFP)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Sztrájkkészültséget rendeltek el az Audi győri beszállítójánál
A szakszervezet alapbérfejlesztést és egy egyösszegű kifizetést követel.
február 9., 08:01
- Gazdaság
A kormány bejelentette, hogy mikor érkezik a 13. havi nyugdíj
Vitályos Eszter további adatokat is közölt.
február 9., 14:17
- Gazdaság
Kiemelt támogatáshoz jutnak a halgazdaságok
Az Agrárminisztérium által kiírt pályázat keretösszege 3,19 milliárd forint.
február 8., 15:38
- Mindeközben
Alekosz ingyen kap több mint 1 milliós fogsort: „Nemzetközi sztár vagyok, a fogazatom minőségének is nemzetközinek kell lennie”
4 órája
- Címlapon
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.
2 órája
- Mindeközben
Óriásit bakizott a TikTokon Dárdai Blanka, véletlenül kiposztolt valamit, amit nagyon nem akart
6 órája
- Mindeközben
Vomberg Frigyes a Séfek séfe új zsűritagjáról: „Ő húzza meg a határt, hogy meddig mehetünk el"
7 órája
- Címlapon
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese
Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.
4 órája
- Gazdaság
Ezek a számok több mint hárommilliárd forintot értek
Tizennégy milliomosa lett Magyarországnak.
február 8., 21:02
- Gazdaság
Az örök ingatlanpiaci kérdés: hogy alakulnak a négyzetméterárak?
A lakhatási válság továbbra is jelentős mértékben nehezíti a magyarok mindennapjait. Helyzetjelentés az Indexen.
február 9., 06:16
- Gazdaság
A kis benzinkutak még mindig nem találtak vissza a 2021 előtti fejlődési pályára
Tavaly 6,5 milliárd literre csökkent a magyarországi üzemanyag-forgalom.
február 8., 21:10
- Gazdaság
Ezek a számok több mint 250 millió forintot értek
Kihúzták a hatos lottó nyerőszámait.
február 9., 16:47
- Gazdaság
Donald Trump pumpálja a forintot, mégsem eszik olyan forrón a kását
Csak nagy duma a vámháború?
február 9., 09:47
- Gazdaság
Reagált a kereskedelmi szövetség Nagy Márton árstopos bejelentésére
Azt is elárulták, mik a legfőbb célok az üzletpolitika kialakításakor.
február 10., 12:42
- Gazdaság
Alig akad már munkahely Magyarországon, ahol feltétel a diploma
A készségalapú szemlélet terjed.
február 7., 15:02
- Címlapon
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.
4 órája
- Címlapon
A Mohu közzétette, mikor és hol kezdődik az idei lomtalanítási szezon Budapesten
Első körben három kerületben vált ismertté a dátum.
1 órája
- Mindeközben
Nemcsák Károly megtisztítaná a szakmát a gátlástalan celebektől: „Művésznek mondja magát két nap múlva”
8 órája
- Gazdaság
Megtaláltuk Orbán Viktor középosztályát, így néz ki
A miniszterelnök szerint izmos a középosztályunk, de mit mutatnak a számok?
február 6., 06:03
- Gazdaság
Hamarosan belenyúlhat a kormány a bolti árakba
Ha kell, jöhetnek az árstopok.
február 10., 09:16
- Gazdaság
Jól kezdett, de délutánra visszaesett a forint
Az euró árfolyama 405,5 forint fölé erősödött.
február 7., 19:00
- Gazdaság
Szankciót vezethetnek be a Temu és a Shein ellen
Az egyik cég ellen vizsgálat is indult.
február 6., 06:59
- Gazdaság
A turisztikai ügynökség vezetője szerint indulhat a Budapest–New York járat
Guller Zoltán: Jön egy új pénzintézet Magyarországon.
február 10., 08:36
- Gazdaság
Balogh Petya: A legtöbb magyar nagyvállalat olyan kényszerben van, amit fel sem fog
A technológiai forradalom vesztesei között van Magyarország.
február 6., 13:57
- Gazdaság
A Ford kritikával illette az importvámok megemelését
Donald Trump nemrég kiegészítő vámokat vetett ki a Mexikóból és Kanadából származó árukra.
február 6., 10:19
- Gazdaság
Ebben rejtőzhet Magyarország legnagyobb üzleti potenciálja, de a zombikkal le kell számolni
Könnyen félrecsúszhat a kormány terve, ha nem figyelnek.
február 7., 07:19
- Címlapon
Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők
Itt a teljes lista.
3 órája
- Címlapon
Hónapok óta zaklatta támadója a XVIII. kerületben megkéselt nő, mégsem kapott segítséget
Feljelentést is tett a rendőrségen, ám az ügyével nem foglalkoztak érdemben.
9 perce
- Mindeközben
Ilyenre még nem volt példa, szokatlan felajánlással szerzett régiséget Fejes Tamás a Kincsvadászokban
10 órája
- Mindeközben
Robbie Williams egyszer felment Selma Blairhez, de rögtön véget ért a randi, miután kinyitotta a színésznő hűtőjét
12 órája
- Mindeközben
Keleti Andrea: 30 éven keresztül minden összejövetelen azt kellett mondanom, hogy köszönöm szépen, én ilyet nem eszem, fogyókúrázom
13 órája
- Gazdaság
Donald Trump pillanatokon belül csapást mérhet a magyar benzinkutakra
Már Orbán Viktor is megszólalt a témában.
február 6., 15:25
- Gazdaság
Felülmúlta a várakozásokat az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban
A Fed változatlanul hagyta hagyta az irányadó dollárkamat-tartományt.
február 6., 16:50
- Gazdaság
A régióhoz képest drágább a magyar üzemanyag, de a kormány szerint nem ez a lényeg
A kabinet szerint a szomszédos országok adatait kell figyelembe venni.
február 7., 09:29