További Gazdaság cikkek
- Így lehetne egész Magyarország egyetlen metropolisz
- Orbán Viktor autójában csak gázpedál van, ám Matolcsy Györgyék megtalálták a féket
- Aggasztó a helyzet az egészségügyben: 940 betöltetlen háziorvosi praxis van
- A pénzpiacok „Vajákos Birije” ismét belengette: jön a hatalmas összeomlás
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
Vesztésre áll a forint a régiós versenyben,
írja a Világgazdaság az ING előrejelzésére hivatkozva. Nyár végén a holland óriásbank még azt becsülte, hogy kezdhetünk megbarátkozni a 335 forintos euróval, de most már úgy látják, hogy jövő év első negyedévében 340 forintnál is drágább lesz egy euró. És van esély a 345 forintos szint tesztelésére is.
A dollárral szemben is forintgyengülést várnak egyébként. Általában egyébként a feltörekvő országok devizáihoz képest a kelet-közép-európai régió devizái jobban teljesítőnek számítanak, csak a magyar forint pont nem. A cseh korona a román lej és a lengyel például a magasabb reálkamatszintjének köszönhetően jobban áll. Annak ellenére hogy lassuló euróövezeti és régiós növekedés valószínűsíthető.
A magyar gazdaságnak azonban speciálisabb bajai is vannak:
- Magas infláció - a régió legmagasabb, három százalékos inflációs céljához közel járunk hivatalosan is. Ez 2 százalékkal magasabb, mint az euróövezeti pénzromláshoz képest.
- A folyó fizetési mérleg romló tendenciája mellett az MNB monetáris politikája nem kedvez a forintárfolyam stabilitásának, vagy akár a forint erősödésének az ING szerint.
Az egyre kevesebbet érő forinttal azok járnak például rosszul, akik forintban kapják a jövedelmüket. A forint egyébként idén a világ legrosszabbul teljesítő devizái között van.
A körülményekhez képest fényes közeljövőt várnak ezzel szemben például az orosz rubelnek. Gyorsulhat az orosz gazdasági növekedés, a csökkenő infláció mellett csökkenthetik a kamatokat is. Emellett az ország elleni gazdasági szankciók hatásai is mintha gyengülnének.