Simonka György utasítására tettem
További Gazdaság cikkek
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
- A túlélésért küzdenek a cégek, leépítésre kényszerülnek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
„Simonka György utasítására tettem” – mondta az egyik vádlott a bíróságon csütörtökön. Beismerte: cégvezetőként segédkezett abban, hogy a politikus által irányított bűnszervezet uniós és költségvetési forrásokat csapoljon meg. Cégével előre egyeztetett módon, papíron túlárazva adott tovább eszközöket Simonkáék körének, akik azt pályázati pénzből vásárolták meg.
Nem ő volt az egyetlen, aki a fideszes politikust érintő büntetőper előkészítő ülésének harmadik napján Simonkáék ellen vallott.
A bíróságon a 33 vádlottból összesen nyolc ismerte be bűnösségét, négyen egyezséget is kötöttek, elismerték a vádiratban foglaltakat, és elfogadták az ügyészség által indítványozott büntetést is. Két további vádlott teljesen, másik kettő részlegesen beismerte az ügyészség vádjait.
(A pernek ebben a szakaszában ezt a négy beismerő vallomást nem fogadta el a bíróság, mivel egyelőre még sok a tisztázatlan és egymásnak ellentmondó részlet.)
Miközben a Fidesz Békés megyei országgyűlési képviselője az ügyben ártatlanságát hangoztatja, a csütörtöki ülésen megszólaló vádlottak nem az ő verzióját erősítették. A tárgyaláson részt vevő politikus az elhangzottakhoz éppen ezért több alkalommal is megjegyzéseket fűzött, szerinte például a fentebb idézett, ellene valló vádlott
csak fél az ügyészségtől, azért mond ilyeneket.
Szerinte a magát bűnösnek valló cégvezető valójában épp olyan ártatlan, mint ő, nem is kellene itt lennie a bíróságon. Felidézte a férfi korábbi vallomását is, amelyben még tagadta a vádakat.
A beismerő vallomást tevők felelőssége egyébként alapvetően bűnsegédként merül fel, többségében olyanok, akik a vádak szerint Simonkáéknak papíron szándékosan túlárazva adtak tovább különböző berendezéseket, ingatlanokat, hogy azok ennek segítségével vissza nem térítendő költségvetési forrásokat szerezzenek meg.
A Simonka elleni vádról itt írtunk részletesen, az ügyészség szerint Simonka György és társai – köztük többen családtagok – költségvetési csalást és más bűncselekményeket követtek el, és összesen 1,4 milliárd forint kárt okoztak.
Az ügyészség Simonkát tartja a bűnszervezet irányítójának.
A vád szerint a fideszes politikus és társai nemcsak uniós és költségvetési forrásokat tettek zsebre csalással, de Simonka egyebek mellett lefizette például cége felszámolóját, és a NAV eljárását is vesztegetéssel próbálta meg leállíttatni. Az ügyészség nyolc és fél év fegyházbüntetést és teljes vagyonelkobzást kért Simonkának.
(Borítókép: Simonka György érkezik a Fővárosi Törvényszékre 2020. január 14-én. - fotó: Huszti István / Index)