A pálinkafőzés tulajdonképpen a magyar identitás része

2020.01.20. 09:01

A házipárlat-készítés szokása idehaza régi időkre nyúlik vissza, a pálinkafőzés így része életmódunknak, hagyományainknak, tulajdonképpen identitásunknak.

Tállai András, Magyar Nemzet, 2020.01.22.

Fellendült idehaza az otthoni pálinkafőzés, az elmúlt években összesen 26 ezer főzőberendezést vásároltak a házi pálinkára vágyók, a készülékek tulajdonosai pedig tavaly a korábbinál harminc százalékkal többet, összesen 151 ezer liter párlatot állítottak elő otthonukban. A friss adatokról a Magyar Nemzet írt. Tállai András szerint az unió illetékes fórumain újra napirendre kerülhet az a kezdeményezés, amelynek nyomán bizonyos mennyiségű tömény italt adómentesen lehetne előállítani, hogy

ne csak Magyarországon, hanem a határainkon túl is szabadon lehessen főzni a pálinkát, az egész Európai Unióban.

A jelenlegi szabályok szerint bárki főzhet pálinkát, aki bejelenti a pálinkafőzőjét az illetékes önkormányzatnak, és kiváltja az úgynevezett párlatadójegyet. A jegy ára hétszáz forint, és egy liter tömény ital elkészítésére jogosítja fel az érintettet. A magyar kormány szeretné eltörölni ezt az árat is, szerinte ugyanis

a mai időkben szó szerint létkérdésnek számít, hogy egy-egy nép megtartsa, megtarthassa régi szokásait és hagyományait.

Kapcsolódó
A középiskolások harmada rendszeresen iszik

A középiskolások harmada rendszeresen iszik

Csaknem felük ütötte már ki magát úgy, hogy másnap nem emlékezett dolgokra.

Az adómentes pálinkafőzés szabadságáról ezért nem tett le a magyar kormány.

Tállai közlése szerint 2019-ben több mint 2200 új üstről érkezett bejelentés. A készülékekről 2015 óta vezetnek hivatalos statisztikát, az otthoni párlatkészítés mellett döntő személyek az elmúlt öt évben nagyjából 26 ezer főzőberendezésről adtak számot az önkormányzatoknál.

Kapcsolódó
Majdnem 90 milliárd forintot költöttek töményre a magyarok

Majdnem 90 milliárd forintot költöttek töményre a magyarok

Csak úgy égetik a magyarok a pénzt az égetett szeszre, 10 százalékkal több ment piára, mint egy évvel ezelőtt.

A legtöbb üstöt eddig Pest megyében regisztrálták, de Veszprémben, Borsodban és Zalában is sokan vettek otthonra főzőkészüléket. A legkevesebb bejelentést Nógrád megyében jegyezték fel, miként Vasban, Tolnában és Komárom-Esztergom megyében is átlag alatti a bejelentések száma.