Kiszámoltuk, hogyan hat a hitelmoratórium a visszafizetésére
További Gazdaság cikkek
- Fejenként több mint 500 millió forintot nyert két szerencsés magyar péntek este
- A magyar vétót kikerülve újabb 35 milliárd eurós hitelt ad az EU Ukrajnának
- Több ezer szabálytalanságot tapasztaltak a cégeknél, repkedtek a milliós bírságok
- Új fejezet indul a győri Audi életében
- Leváltja vezérigazgatóját a Nike
Tegnap éjjel megjelent a rendelet, mely részletesen szabályozza a fizetési moratórium működését a lakossági hitelek esetében. A Bankmonitor azonnal konkrét számításokat végzet, hogyan fog hatni a hitelfelvevőkre a moratórium intézménye. Példánkban egy lakáshitel és egy személyi kölcsön szerepel. Első és legfontosabb megállapítás, hogy a hitelfelvevők mai forintban kifejezve jobban járnak a moratórium igénybevételével annak ellenére, hogy összességében többet fognak visszafizetni a hitelük után.
Amit a moratóriumról ma tudni lehet (szabályozás és MNB koncepció):
- A fizetési moratórium 2020. március 19-tól 2020 december 31-ig tart. A legtöbb adós számára így 9 hónapos felmentést ad a havi fizetések alól.
- Ezen 9 hónap alatt a hitelfelvevőknek sem kamatot sem tőkét nem kell fizetniük, ugyanakkor
- a kamat (az MNB koncepciója szerint) a fizetési moratórium lejártát követően részletekben, havi egyenletes mértékben a futamidő alatt megfizetésre kerül
- A moratóriumot követően a törlesztőrészlet változatlan martad (amennyiben a piaci kamat nem változott – ez azért egy fontos kitétel, a lakáshitelek több, mint fele változó kamatozású!)
- A futamidő nem csak amoratórium hosszával nő meg
Első példa:
- Az adós a 20 millió Ft összegű lakáshitelét 2016 márciusában vette fel 20 évre 5%-os kamatszinten
- Havi törlesztőrészlete a moratórium előtt és után is 131 991 Ft
- A 9 hónapos moratórium alatt 653 ezer Ft plusz kamattartozást gyűjt össze
- A hitel teljes futamideje 240 hónapról (20 évről) 257 hónapra nő
- A teljes visszafizetendő összeg a moratórium hatására 1 millió Ft-tal emelkedik
- De tekintettel arra, hogy a moratórium alatt felhalmozódó kamattartozás tőkésítés nélkül fizethetik meg (egyszerűbben fogalmazva: ugyanazt a tartozás nem ma, hanem később kell kamatos kamat nélkül megfizetni) a fizetéskönnyítés igénybevétele 175 ezer Ft pénzügyi előnyt jelent az adósnak
Második példa:
- Az adós a 3 millió Ft összegű személyi kölcsönét 2018 októberében vette fel 7 évre 12%-os kamatszinten
- Havi törlesztőrészlete a moratórium előtt és után is 52 958 Ft
- A 9 hónapos moratórium alatt 229 ezer Ft plusz kamattartozást gyűjt össze
- A hitel teljes futamideje 84 hónapról (7 évről) 100 hónapra nő
- A teljes visszafizetendő összeg a moratórium hatására 324 ezer Ft-tal emelkedik
- De, tekintettel arra, hogy a moratórium alatt felhalmozódó kamattartozás tőkésítés nélkül fizethetik meg (egyszerűbben fogalmazva: ugyanazt a tartozás nem ma, hanem később kell kamatos kamat nélkül megfizetni) a fizetéskönnyítés igénybevétele 59 ezer Ft pénzügyi előnyt jelent az adósnak
A moratóriumnak a teljes visszafizetésre gyakorolt hatása matematikailag a teljes hátralévő futamidőtől (minél hosszabb annál nagyobb hatás) és a hitel kamatától függ (minél magasabb, annál nagyobb hatás).
Összességében a fizetési moratórium mérsékelten emeli meg a hitelfelvevők teljes visszafizetési kötelezettségét, ha figyelembe vesszük, hogy egy nagyon bizonytalan időszakra (munkahely esetleges elvesztése, vagy jövedelem erősebb csökkenése) hozzájárul a családok nyugalmához.
Figyelembe véve azt a tényezőt is, hogy az adósnak később kell megfizetni a tartozását, egyértelmű pénzügyi előny keletkezik a halasztott (kamatos kamat nélküli) fizetésből az adósoknál. Ez a pénzügyi előny az összes hitelfelvevőnél az MNB számításai szerint 50 milliárd Ft-ot tehet ki. Amennyiben a hitelfelvevő biztos abban, hogy törleszteni tudja a hitelét, akkor ezt jelezheti a bankjánál, azaz nem kötelező igénybe venni a moratórium lehetőségét.
A cikk az Index és a Bankmonitor közötti szponzorált tartalmi együttműködés része.