Megszavazta az Országgyűlés a 2021-es költségvetést
További Gazdaság cikkek
- Bejelentést tett a kormány, nagyon fontos változások jönnek a SZÉP-kártyáknál
- Nagy Márton új szövetséget ajánl a gazdasági növekedéshez
- Orbán Viktor először tárgyalt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új elnökével
- Parragh Lászlót újabb fontos pozícióból váltották le
- Hamarosan érkezik a levél, új lehetőség nyílik a lakásvásárlásra
Elfogadta a parlament Magyarország 2021-es költségvetését. A képviselők 133 igen és 61 nem szavazattal hagyták jóvá a törvényjavaslatot. A törvény szerint 2021-ben az államháztartás központi alrendszerének kiadási főösszege 23 465 402,0 millió forint, bevételi főösszege 21 974 178,3 millió forint, hiánya pedig 1 491 223,7 millió forint lesz.
A költségvetéshez az ellenzéki pártok több mint 800 módosító javaslatot nyújtottak be, ezeket azonban elutasították a fideszes többségű költségvetési bizottságok. Az eredetileg benyújtott változathoz képest a kormánypárt több módosítást is átvitt, többek között 20 milliárd forinttal megemelték a közmédia költségvetését.
A 2021-es költségvetésben úgy számolnak, hogy az idei, 3 százalékosra kalkulált recessziót 4,8 százalékos növekedés követi. A költségvetésben jelentős tételeket szánnak ugyanakkor a járvány hatásainak tompítására. Ahogyan a benyújtáskor Varga Mihály pénzügyminiszter is fogalmazott, a 2021-es év a gazdaságvédelem költségvetése. „Legalább annyi munkahelyet fogunk létrehozni, mint amennyit a járvány elvett” – ismételte meg a miniszter Orbán Viktor miniszterelnök korábbi ígéretét. Varga szerint szinte minden terület több pénzből gazdálkodhat, mint idén.
Megjelenik a költségvetésben az úgynevezett Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alap, a pénzügyminiszter szerint 2935 milliárdos kerettel. Bár ez a kétségkívül tetemes összeg kommunikációs panelekben jól emlegethető, valójában nem teljesen új tétel: mindössze az Egészségbiztosi Alapot emelik meg nagyjából 220 milliárddal, és keresztelik át erre a névre. Végső soron az egész egészségügy ebben az időszakban egyúttal a járvány elleni védekezést is szolgálja majd.
Ezen belül 138 milliárddal emelkedik a gyógyító-megelőző kasszában lévő pénz, ez az, amit jövőre felújításokra és az egészségügyben dolgozók bérfejlesztésére költhetnek.
ENNÉL IS NAGYOBB MÉRTÉKBEN EMELIK A GAZDASÁGVÉDELMI ALAPOT, 1200 MILLIÁRDDAL FORDÍTUNK TÖBBET ILYEN CÉLRA 2021-BEN, ÖSSZESEN 2550 MILLIÁRD FORINTOT.
(Borítókép: A 2021-es költségvetés elfogadásáról szóló szavazás eredménye a kijelzőn az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. július 3-án. Fotó: Kovács Tamás / MTI)