Tucatnyi beteg kapta meg eddig a Richter gyógyszerét
![DEBRE20201015004](https://kep.index.hu/1/0/3495/34950/349501/34950115_a9f72abec1d477114a90ca4f8daf3da1_wm.jpg)
További Gazdaság cikkek
-
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra
- Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés
- Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos
- Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar
- Energiaügyi Minisztérium: Február közepén is ötven százalékig töltve vannak a hazai gáztárolók
Csütörtök délutánig 12 beteg kapta meg a Richter által kifejlesztett, remdesivir hatóanyagot tartalmazó gyógyszert
– tudta meg az Index a kutatások fő koordinátorától, a Hungarian Clinical Research Infrastructure Network (HECRIN) vezetőjétől, Kovács L. Gábortól, aki hozzátette, hogy a további betegek bevonása folyamatos. Miután a szert 5-10 napig kell adni a betegeknek, még korai messzemenő következtetéseket levonni a hatékonyságáról, de a professzor annyit azért elárult, hogy a legelső beteg, aki kedden Debrecenben megkapta a szert, kezdetben még oxigénre szorult, de csütörtökön már nem szorult oxigénkezelésre.
Szintén pozitívum, hogy csütörtök délutánig,
a vizsgálatba bevont 12 beteg közül senkinél nem tapasztaltak mellékhatást.
Kovács L. Gábor megerősítette, hogy a remdesivir hatóanyagot tartalmazó koronavírus elleni vizsgálati szert
a középsúlyos és a súlyos tüneteket produkáló, azaz tüdőgyulladásos, illetve oxigént igénylő betegeknek kell adni, infúzió formájában.
Hétfőn kezdődhettek a klinikai vizsgálatok
Mint arról az Index is beszámolt, az intézmények megkapták a remdesivir nevű hatóanyagot tartalmazó gyógyszer klinikai vizsgálatához szükséges engedélyeket, így hétfőn már az első betegek is hozzájuthattak a Richter által gyártott szerhez.
A Covid-betegek kezelésére jelenleg a remdesivir hatóanyagú gyógyszerek bizonyulnak a leghatékonyabbnak.
A Richter körülbelül 3000 kórházi beteg kezelésére elegendő gyógyszert gyártott le. A gyógyszergyár portálunkkal kedden azt közölte, hogy
ebből a 3000 kórházi beteg kezelésére elegendő mennyiségből folyamatosan tudja biztosítani a szükséges ellátást.
![Várkonyi István, a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Infektológiai Intézetének megbízott igazgatója beszél a Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyár által kifejlesztett, remdesivir hatóanyagot tartalmazó koronavírus elleni szerről tartott sajtótájékoztatón az intézmény épülete előtt Debrecenben 2020. október 15-én.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3495/34950/349501/34950131_6f6a23f34210159a4cc6c890c42f1220_wm.jpg)
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által korábban közölt adatot – október végére 800 beteg ellátására elegendő gyógyszer áll majd rendelkezésre, azaz a 3000-ből október végéig 800 „adag” megy át a minőség-ellenőrzési vizsgálaton és lesz injekció formájában elérhető – a Richter is megerősítette az Indexnek, de arról nem kívántak nyilatkozni, hogy kaptak-e újabb megrendelést a kormánytól, vagy sem. Ez ügyben kérdeztük az operatív törzset is, hogy a kormány rendelt-e még ilyen gyógyszert a Richtertől, de nem kívántak válaszolni egyik feltett kérdésünkre sem.
Mivel a hatóanyag, a remdesivir már évek óta ismert, elképzelhető, hogy a kormány időközben rendelt más gyártóktól is, és ilyen jellegű gyógyszer valóban rendelkezésre áll. Korábban például Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa is nyilatkozott arról, hogy július óta alkalmazzák a remdesivirt a tüdőgyulladásban szenvedő, oxigént igénylő súlyos és életveszélyes állapotú koronavírusos betegeknél. Mindenesetre – ha így van – a kormány nem verte nagy dobra, pedig Müller Cecília országos tisztifőorvos szavai szerint is a remdesivir „felére csökkentheti a halálozást”.
A favipiravirt is vizsgálják
A HECRIN-nél nem csak a remdesivirt vizsgálják: korábban a konzorcium szervezésében 44 országgal együtt a japán favipiravir (Avigan) tabletta klinikai vizsgálata is elindult. „Itt szintén a kezdeti betegbevonásnál vagyunk. Ezt a szert a korai, enyhe tüneteket produkáló betegeknek lehet adni” – közölte Kovács L. Gábor.
![A japán favipiravir (Avigan) tabletta](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3495/34950/349502/34950293_b21dfb55d8b99eb165f9b14e52af37f9_wm.jpg)
Gőzerővel szervezzük a majdani magyar favipiravir kapszula klinikai vizsgálatát, ez csak a télen indulhat, mert a kapszula még nincs teljesen kész
– jelentette ki az Indexnek a professzor. Ugyancsak szerveznek egy genetikai összefüggéseket feltáró vizsgálatot a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem kutatóival. Kovács L. Gábor elmondta, hogy a legmodernebb genetikai módszerekkel szeretnének összefüggéseket keresni a Covid-betegség súlyossága, tünetei és az egyén öröklött tulajdonságai között.
Vegyes mozgás a BÉT-en
A Richter körüli hírek érdemben nem mozgatták meg a gyógyszergyár árfolyamát: október 7-én, mikor megírtuk, hogy a Richter már gyártja a remdesivir hatóanyagú gyógyszert, nagyot ugrott ugyan az árfolyam, de még azt a napot is veszteséggel zárta, 6505 forinton. A gyógyszerpapír azóta inkább emelkedő trendet mutatott, de csütörtökön 110 forinttal, 1,65 százalékkal 6560 forintra gyengült árfolyama.
(Borítókép: A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyár által kifejlesztett, remdesivir hatóanyagot tartalmazó, csak klinikai vizsgálatra használható koronavírus elleni szert mutatja egy egészségügyi dolgozó a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Infektológiai Intézetében Debrecenben 2020. október 15-én. Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)