A közbeszerzéseket is visszaszorította a válság
Októberig 2500 közbeszerzési eljárást hiúsított meg, valamint több mint 550 milliárd forintnyi kárt okozott a koronavírus – erről Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke beszélt a Világgazdaságnak.
Kovács László az interjúban elmondta:
a közbeszerzési eljárások száma mintegy 30, összértékük pedig 20 százalékkal csökkent az előző évhez képest.
Hozzátette: mivel a közbeszerzések nagy többségét hazai cégek nyerték, ezért a folyamatok nagy hatással vannak a magyar gazdaság egészére nézve is.
Arról is beszélt, hogy a hatóság a Gazdaságvédelmi Operatív Törzsön, valamint a Közbeszerzési Akciócsoporton keresztül – elsősorban az adminisztrációs terhek csökkentése által – igyekszik mérsékelni a járvány okozta károkat.
Hozzátette: bár jóslásokba nem szeretne bocsátkozni, bízik abban, hogy a jövő évre
már talpra állhat a magyar gazdaság.
A közbeszerzések „kifejezetten rossz társadalmi megítélésére” vonatkozóan elmondta, hogy véleménye szerint a közbeszerzések kapcsán
sok esetben fogalmazódnak meg politikailag motivált állítások és vélemények, amelyek nem tükrözik a valós helyzetet, a tényleges piaci folyamatokat.
Hozzátette: a hivatal igyekszik biztosítani az eljárások jogszerűségét és átláthatóságát, valamint a közpénzek felhasználásának hatékonyságát.
Mint mondta, Magyarországon az utóbbi években csökkent a hirdetmény nélküli tárgyalások eljárások aránya – csupán a közbeszerzések 6 százaléka zajlik ilyen módon –, illetve egy-egy közbeszerzésért átlagosan hat cég száll versenybe.
Kovács László arról is beszélt, hogy amennyiben egy állampolgár korrupciót sejt valamely ügyben, akkor azt a Közbeszerzési Anonim Chaten (KAC) jelezheti a hatóság számára.
A KAC elindulása óta tizenhat bejelentés érkezett, ezek egy részre már folyamatban lévő eljárásokban segítette a hatóság és a munkatársak munkáját, de új eljárás indítására is volt példa.
– mondta.