17 ezer milliárdot szedne be idén a NAV
További Gazdaság cikkek
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
Tavaly 15 813 milliárd forint folyt be az adó- és vámhivatalhoz, ami mintegy 94 százaléka a kormány által még a járványhelyzet előtt tervezettnek. Idén 17 ezer milliárd forint beszedése a cél, erről az MTI tudósítása szerint Sors László, a Pénzügyminisztérium (PM) Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vezetéséért felelős államtitkára beszélt 2020-as online évértékelőjén csütörtökön Budapesten.
Elmondta, 2020-ban annak ellenére rekordot döntött az adó beszedésében a NAV, hogy a koronavírus miatt gazdasági visszaesés volt. A 2019-es rekordot 288 milliárdos plusszal szárnyalta túl a szervezet.
Az adóhivatal 10 éves születésnapjáról Varga Mihály emlékezett meg csütörtökön. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt (APEH) és a Vám- és Pénzügyőrséget 2011-ben vonták össze, így jött létre a NAV.
Az adópolitikai átalakulás jelképe – így nevezte a NAV 10 évvel ezelőtti létrejöttét csütörtöki Facebook-videójában a pénzügyminiszter. A jubileumot ünnepelve elmondta,
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felállításával a kormány újfajta adópolitikát is indított, melynek lényege szerinte a munkát terhelő adók helyett a fogyasztási adókra áttenni a hangsúlyt.
Ennek nyomán tette például egykulcsossá, és vitte le 15 százalékos szintre a személyi jövedelemadót a kabinet, a társasági adó kulcsa 19 százalék volt, most 9 százalék, ami a legalacsonyabb az EU-ban.
Ugyanakkor ugyanennek az iránynak a mentén emelte 2012-ben 27 százalékra az áfát a magyar kormány, ami uniós csúcs.
A pénzügyminiszter a távirati iroda tájékoztatása szerint dicsérte továbbá, hogy 2010-ben csupán 12 milliárd forintnyi kedvezményben részesültek a gyermeket nevelők, idén viszont számításaik szerint a családoknál hagyott összeg elérheti a 380 milliárd forintot. Kiemelte az új lakások áfacsökkentését és a szociális hozzájárulási adó mérséklését, ami a munkáltatóknak kedvez, illetve az e-szja bevallását, melyet milliószámra készít el az embereknek a NAV, illetve az online számlázás lehetőségét, mely azt célozta, hogy papírmentessé váljon az adóhivatal.
A pénzügyminiszter kifejtette, hamarosan a NAV lesz az első teljesen papírmentes hivatal Magyarországon.