Közeleg a 370 forintos euró?
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Az elmúlt hónapban több mint 2 százalékot gyengült a forint árfolyama, hétfőn 368 fölötti jegyzések is voltak az euróval szemben, ami a forint idei leggyengébb árfolyama volt. A mindenkori leggyengébb árfolyam az euróval szemben 370 forintos jegyzés közelében volt, amire tavaly két alkalommal is sor került – április elején és október végén.
Hétfő délután a forint már csak kevesebb mint 0,5 százalékkal állt a történelmi mélypontja felett, és a január elsejei nyitóárfolyamhoz képest az euróval szemben 1,4 százalékkal gyengült a forint, a dollárral szemben 4,5 százalékkal állt gyengébben, a svájci frankkal szemben viszont 1,1 százalékkal erősödött. Kedden délelőtt ugyanakkor némileg erősödött a magyar fizetőeszköz: 11 körül 366,4 forintot ért egy euró.
A forint gyengülése nem hungarikum
– mondta az Indexnek Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Ugyanezzel kezdte Nyeste Orsolya is, az Erste Bank vezető elemzője. Mindketten kiemelték, hogy szerte a régióban, azaz a feltörekvő piacokon hasonló tendenciákat lehet megfigyelni – egy hónap alatt
- a lengyel złoty 2,77 százalékot,
- a cseh korona 2,64 százalékot,
- míg a magyar forint 2,34 százalékot gyengült.
Nyeste Orsolya szerint globális hatások érték el a forintot, amit jól mutat, hogy a régiós devizáknál is hasonló tendenciák figyelhetők meg. „Emelkednek a dollárhozamok, ahogy a globális inflációs várakozások is, így a kelet-közép-európai kamatszint nem tűnik annyira vonzónak a befektetőknek” – fogalmazott az elemző, hozzátéve, hogy emiatt van is dollárerősödés a piacokon, ami hagyományosan rosszul hat a feltörekvő piacokra. A dollár egyébként egy hónap alatt 1,77 százalékkal erősödött az euróval szemben.
Az elemző szerint a másik fontos hatás, ami hat a forintárfolyamra, az a koronavírus-helyzet rosszabbodása. „Az újabb lezárások bejelentése a rövid távú gazdasági kilátásokat mindenképpen rombolja, bizonytalanabbá teszi. Ez a tavalyi évben is jól látható volt a forint árfolyamán, amely kifejezetten erőteljesen reagál a járványhírekre: ha romlik a helyzet, gyengül a forint, ha javul, akkor a forint árfolyama is megnyugszik, sőt akár erősödik is” – mondta Nyeste Orsolya.
Magasabb inflációs mutatókra kell berendezkedni
Török Zoltán arról beszélt a forintgyengülés okait boncolgatva, hogy a pénzügyi piacok elkezdték árazni azt, hogy a válság után magasabb lesz az infláció a világban. Ugyanis az elmúlt évtized nagyon alacsony inflációs időszakát követően a fejlett piacokon (USA, eurózóna) szerinte egy emelkedettebb inflációs időszak következik, ami „nem egy átmeneti emelkedés lesz”. Ezt elkezdték árazni a piacok, ezért a hosszú lejáratú kötvényhozamok feljebb mentek a világban, ami Magyarországra és a régió országaira is elmondható.
Amikor gyengül egy adott ország devizája, akkor a jegybankok alapvetően kamatemeléssel védhetnék meg azt, de erre most Török Zoltán szerint nem fog sor kerülni.
Már csak azért sem, mert az elszaladó államháztartási hiányokat a jegybanki eszközvásárlással finanszírozzák, és a magas kamatok mellett ezeknek az adóssághegyeknek – amik az elmúlt egy évben még magasabbra emelkedtek – a finanszírozása költségesebb lenne
– hangsúlyozta az elemző. Az persze egy másik kérdés, hogy ezek az óriási adóssághegyek egyáltalán finanszírozhatók-e hosszú távon.
Tehát összességében a forint gyengülése ellen „semmit nem tudunk tenni”, ugyanis belátható időn belül az elemzők szerint valószínűtlen lenne a kamatemelés az MNB részéről.
Hol állhat meg a forint?
Török Zoltán szerint elképzelhető, hogy még gyengébb forintárfolyamok jönnek rövid távon, azonban néhány hónap távlatában előretekintve ő már erősebb magyar fizetőeszközzel számol: akár 360 alá is visszaerősödhet a forint az euróval szemben, 350 és 360 közötti szinteket vár.
Nyeste Orsolya pedig arra számít, hogy stabilizálódni fog az árfolyam, ezért nem is változtatták meg az idei évre vonatkozó előrejelzéseiket: továbbra is 365 forintos euróval számolnak.
(Borítókép: Sean Gallup / Getty Images)