Beoltják a pedagógusokat

További Gazdaság cikkek
-
A KSH cáfolja a szegénységi adatok torzításának vádját: A nemzetközi standardok szerint járunk el
- Kiderült, mit esznek a magyarok húsvétkor
- Már csak pár napig úszhatják meg a büntetést a nem fizető autósok
- A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe
- Nem is gondolná, hogyan húzhat hasznot Donald Trump vámjaiból Magyarország
Tíz négyzetméterenként tartózkodhat egy vásárló minden üzletben
Az operatív törzs egyelőre vizsgálja, hogy már húsvét előtt jöhet-e az általános üzletnyitás. Szigorú négyzetméterszabályok mellett.
Amint eléri itthon a két és fél milliót a koronavírus ellen beoltottak létszáma, egy héten belül országosan megnyitják a bölcsődéket, az óvodákat és az iskolákat. Beleértve a középiskolákat is, amelyek november 11-től tértek át a 14 év feletti diákok számára a digitális oktatásra – jelentette be a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely.
A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ez azt jelenti, hogy a szerdai kormányülésen született döntés értelmében:
az általános iskolák nyitásának legkorábbi időpontja április 12, illetve április 19 lehet.
A miniszter azzal indokolta az időpontokat, hogy kell egy hét felkészülési idő, részben arra, hogy beoltsák a pedagógusokat.
A tanárok oltása ugyanúgy önkéntes alapon, regisztráció után fog történni, ahogy az országban mindenki másé. A bölcsődei dolgozókat is ugyanúgy be fogják oltani, ha kérik – hangsúlyozta Gulyás Gergely.
Maruzsa Zoltán: Március 25-ig lehet módosítani a felvételi adatlapot
Március 22-én teszik közzé a középiskolás felvételi jegyzékeket.
Újságírói kérdésre válaszolva kiderült az oktatást érintő ügyek sorában, hogy a kormány továbbra is számol a tavaszi érettségik megtartásával. Május elején az írásbeli, június elején pedig az szóbeli vizsgák zajlanak majd. (Azaz az első koronavírus-hullám gyakorlatától eltérően, a járványhelyzetre hivatkozva az idei szóbeli érettségi vizsgák nem maradnak el.)
Váratlan fordulat a pedagógusok oltása?
Ahogy sokáig, a kormány még ezen a héten kedden is azt az álláspontot képviselte, hogy nem veszik előre a pedagógusokat az oltási sorban. Vagyis ugyanúgy, mint az oltásra jelentkező magyar állampolgárok többségét, életkoruknak, valamint egészségügyi állapotuknak megfelelően sorolják be őket az oltási sorrendbe, jutnak koronavírus elleni vakcinához.
Duplájára nőtt a gyermekfelügyeletet kérők száma, mégsem oltják be soron kívül a pedagógusokat
Március 17-én már 5386 általános iskolás és 22 126 óvodás számára kértek felügyeletet. Egyre nő a félelem.
Részben az oktatásért is felelős Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) minisztere kedden képviselői kérdésre azt válaszolta a parlamentben, hogy nem jár elsőbbség a pedagógusoknak. Ezzel szemben az is a héten derült ki Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnökének elmondása alapján, hogy ők javasolták a kormánynak a pedagógusok soron kívüli oltását.

Horváth Péter és kollégái többek között azzal érveltek, amikor a kormánnyal tárgyaltak, hogy az iskolák mielőbbi újranyitása egy egész társadalom érdeke, hiszen csak akkor tud a szülők egy jelentős része dolgozni, ha rendelkezésre állnak az oktatási intézmények.
Mára egyértelművé vált, hogy
a kormánynál megértő fülekre talált a pedagógusokat képviselő szakmai szervezetek egyre hangosabb követelése, miszerint soron kívül oltsák be azokat a dolgozókat, akik gyerekekkel foglalkoznak.
Hiszen ez fokozott veszélynek teszi ki őket, az oktatási intézmények pedig potenciális vírusterjesztő gócpontok lehetnek.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) hétfőn konkrétan már arról beszélt az Indexnek, hogy a pedagógusok akár a munkát is megtagadják, ha nem lesz oltás, nem történik érdemi lépés az ügyben.
A PDSZ azt is hozzátette, hogy a március 8-tól elrendelt újabb iskolazár, és digitális oktatásra való átállás mellett számos szülő nem tudja megoldani az otthoni munkavégzést, ezért igénybe veszi a kormány által végül biztosított óvodai, iskolai ügyeletet. Így az ügyeletet biztosító pedagógusok a frontvonalban maradtak, minimális védelem nélkül – figyelmeztet a szakmai szervezet.
Nem hivatalos adataik szerint eddig 60 pedagógus halt meg koronavírus-fertőzésben – erről szerdán tájékoztatott a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), a másik nagy hazai oktatási érdekvédelmi szervezet. Ők kollégáikkal nagy egyetértésben úgy vélekednek, hogy addig nem lehet megnyitni az iskolákat, amíg nincsenek beoltva a pedagógusok.
Vágóhídon az oktatás?
Nem kapnak oltási elsőbbséget a pedagógusok.
(Borítókép: A koronavírus-járvány elleni védekezés részeként fertőtlenítést végez a Magyar Honvédség 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóaljának katonája a fővárosi Patrona Hungariae Óvoda Általános Iskola Gimnázium Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskolában 2021. március 17-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)
