Az ITM államtitkára szerint aki nem találja a helyét a versenyszférában, az menjen közmunkásnak
További Gazdaság cikkek
- Infláció ide vagy oda, ezeket a készülékeket vettük, mint a cukrot
- Tarolt a SZÉP-kártya, de a kormány már bejelentette a változtatásokat
- Történelmi üzleteket kötöttek, eurómilliárdok mozdultak meg Magyarországon
- Fordulat jöhet a bérekben, búcsút inthetünk a 10 százalék feletti bérdinamikának
- Távozik a Magyar Posta vezére, Nagy Márton megköszönte a munkáját
A veszélyhelyzeti intézkedések feloldása és a szezonális ágazatok termelésének újraindulása az álláskeresők jelentős részét felszívhatja – jelentette ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Bodó Sándor a Világgazdaságnak elmondta, hogy akik nem tudnak a versenyszférában elhelyezkedni, azok a közfoglalkoztatás keretében dolgozhatnak. Jó jelnek nevezte, hogy a tavalyi visszaesés után ismét több mint 4 és félmillió embernek van munkája Magyarországon, és emlékeztetett arra, hogy a legutóbbi 4,5 százalékos munkanélküliségi ráta az egyik legalacsonyabb Európában.
Egyértelműen sikeresnek minősítette a bértámogatási programot, amellyel sikerült megtartani a munkahelyeket. A munkáltatók eddig mintegy 166 ezer munkavállaló támogatását kérelmezték, a megítélt támogatások 99 százalékát, mintegy 70 milliárd forintot már ki is fizették – mondta, hozzáfűzve, hogy az igénylők
- 48 százaléka a vendéglátásban,
- 12 százaléka a szállodaiparban,
- 3 százaléka az italszolgáltatásban,
- 3 százaléka a fizikai közérzet javításában,
- 2,4 százaléka a ruházati kiskereskedelemben
kapott támogatást, és ez az öt terület adja az összes kérelmező több mint kétharmadát.
Az államtitkár rámutatott, hogy a KSH legutóbbi felmérése szerint a versenyszféra vállalkozásainál az egy évvel korábbihoz képest nem csökkent a foglalkoztatás. Elmondta azt is, hogy
negyvenezerrel csökkent a külföldön foglalkoztatott magyarok száma, akik közül egyre többen keresnek Magyarországon munkát.
A teljes foglalkoztatás továbbra is kiemelt kormányzati cél – hangsúlyozta. Ennek eléréséhez elengedhetetlen a munkaerőpiac peremére szorult csoportok, így az inaktívak helyzetének javítása is, ezt szolgálhatják az új munkavállaló felvételéhez nyújtott bértámogatások, a vállalkozóvá válást segítő, a mobilitási és a képzési támogatások is.
A közfoglalkoztatottak egy része is átvezethető az elsődleges munkaerőpiacra, ezt segíti a most indult program, amely havi több tízezer forinttal támogatja a versenyszférában elhelyezkedőket.
Bodó Sándor közölte, hogy a következő években a képzéshez, átképzéshez, célzott kompetenciafejlesztéshez nyújtott támogatásokkal, a munkahely- vagy szakmaváltás segítésével kívánja a kormány támogatni a cégeket és a munkavállalókat.