Megfelezte az iparcikk forgalmat a márciusi boltzár
Az április 2-ig tartó egy hónapban éves alapon 56 százalékkal zuhant az egyéb háztartási cikkek forgalma, összefüggésben az átmeneti boltzárral – írta a Világgazdaság. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) heti monitora szerint 2021. március 4. és április 2. között – a webshopok nélkül, de az online kasszaforgalom adatai alapján –
3,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest a bolti kiskereskedelmi forgalom.
Igaz, a tavalyi adatokat erősen megdobták az akkor még javában tartó pánikvásárlások, így magasabb a bázis is.
Az adatok szerint az élelmiszer és iparcikk jellegű bolti vegyes kiskereskedelem 4,9 százalékkal nőtt most március végén az egy évvel korábbi volumenhez képest. A külön vizsgált élelmiszer, ital és dohányáru kategória forgalma pedig 6,8 százalékkal bővült.
Az üzemanyag-kiskereskedelem 27,7 százalékkal ugrott meg részben a drágulás, részben a nagyobb fogyasztás hatására. Az elmúlt egy évben a benzin ára másfélszeresére ugrott: a tavalyi 280 forinthoz képest most 420 forint körül alakul a literenkénti átlagár.
Az egyéb háztartási cikkek forgalma 56 százalékkal zuhant.
Részben a 2021 márciusában elrendelt boltzár miatt. Mintegy harmadával esett vissza a kulturális, szabadidős cikkek értékesítése is, míg az egyéb, máshová nem sorolható áruk kiskereskedelme 23,6, a gyógyszerek értékesítése 22,3 százalékkal apadt. Mindez a heti monitor szerint azt jelenti, hogy a vizsgált időszakban úgy csökkenhetett 3,4 százalékkal a kiskereskedelem, hogy közben például a vendéglátás bevételei éves alapon 0,9 százalékkal gyarapodtak.
A szektorra vonatkozó hivatalos KSH-adatok szerint februárban 5,9 százalékkal esett vissza az értékesítés, az év első két hónapja pedig mínusz 3,9 százalékot mutat. Az elemzők várakozása szerint a márciusi járványügyi korlátozások hatása negatívan járul hozzá a GDP első negyedévi alakulásához. Erre utal, hogy az előző hónaphoz képest 1,2 százalékos a forgalomcsökkenés, vagyis nem csak a pánikvásárlás bázisemelő hatása érhető tetten a változásban. Márciusban a nem létfontosságú üzletek korlátozása miatt további visszaesés, majd áprilisban az üzletek újranyitása után ismét felpattanás várható. A járványhelyzet előtti szint elérését csak a nyári hónapok hozhatják meg – írta a lap.