Egyszeri támogatást adnak az egyéni vállalkozóknak az újrainduláshoz
További Gazdaság cikkek
- Orbán Viktor nem akarja a lustákat támogatni, elindult az új intézkedés, de kilőtt a diákhitel kamata
- Válaszolt az Ügyfélkapu+ és a DÁP fejlesztője: Az átállás nem vita tárgya
- Kongatják a vészharangot, Trump miatt infláció söpörhet végig az Egyesült Államokban
- Elektromos átállás: minden jel arra utal, hogy nem eszik olyan forrón a kását
- Itt a január, csak kapkodjuk a fejünket, annyi változás jön a bankoknál
A bértámogatási programok májusi kifutását követően döntött a kormány arról is, hogy a garantált bérminimum összegének megfelelő egyszeri támogatást, azaz 219 ezer forintot kaphatnak a bértámogatásra nem jogosult önfoglalkoztató vállalkozók is – derült ki a hétfő esti Magyar Közlönyből. A rendeletet közleményben ismertető Schanda Tamás ITM-államtitkár szerint kompenzálni kívánják azokat a vállalkozókat, akik foglalkoztatott híján nem tudtak élni a bértámogatással.
A támogatásra azok az önfoglalkoztató vállalkozók jogosultak, akik a veszélyhelyzeti korlátozásokkal érintett 56 fő tevékenységi körben működtek.
A tárca kalkulációja szerint mintegy 100-120 ezer érintett igényelheti majd a járási hivatalok foglalkoztatási osztályainál a veszélyhelyzet megszűnéséig a támogatást,
többek között például a múzeumot, növény- és állatkertet, kempinget, ruha-, könyves- vagy papírboltot, iparcikküzletet üzemeltetők, egyéb szálláshely-szolgáltatást nyújtók, a fitneszedzők, a fodrászok, a kozmetikusok, az idegenvezetők, az előadóművészek és autósiskolai oktatók is.
A közlemény szerint az „Önfoglalkoztatók kompenzációs támogatását” egy egyszerűen kitölthető, egyoldalas kérelemmel igényelhetik majd, ami hamarosan elérhető lesz a kormányzati honlapon és a munka.hu oldalon. A rendelet szerint a kormányhivataloknak
a benyújtott kérelmeket nyolc napon belül el kell bírálniuk.
A támogatás feltétele, hogy a kedvezményezett a veszélyhelyzet lejártát követő két hónapig nem adhatja vissza az ipart, és nem is függesztheti fel a tevékenységét. Továbbá az is, hogy a támogatással kapcsolatos iratokat 10 évig meg kell őrizni.
A támogatás forrása egyébként a Gazdaságvédelmi Alapba olvasztott egykori Foglalkoztatási Alap, jelenleg Gazdaság-újraindítási Foglalkoztatási Alap Munkahely-megtartási program az alcíme.
Schanda Tamás a közleményben hangsúlyozta: „a kormány a május végén lezárult bértámogatási programokkal idén már több mint 200 ezer munkahely megőrzését segítette. Június elejétől szélesebb körben vehető igénybe a Vállalatok munkaerő támogatása, amely egy álláskereső foglalkoztatását fél éven át összesen akár 600 ezer forinttal ösztönözheti. A statisztikai adatok szerint tartósan több mint 4,5 millióan dolgoznak Magyarországon, a hazai munkanélküliségi ráta a negyedik legalacsonyabb Európában, a járványhelyzet ideje alatt a korábbival lényegében azonos ütemben, folyamatosan emelkedtek a keresetek. Bebizonyosodott tehát, hogy a munkaalapú gazdaság és társadalom kiépítésében elért közös eredményeink a vírusválság ellenére is fenntarthatók”.