Májusban is 5 százalék felett maradt az infláció
Májusban a fogyasztói árak átlagosan 5,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, az elmúlt egy évben a szeszes italok, a dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen – közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az élelmiszerek ára 2,6 százalékkal emelkedett 2020. májushoz viszonyítva – ezen belül nagy a szórás, az étolaj ára 24,6, a tojásé 8,7, a margariné és a száraztésztáé 7, a munkahelyi étkezésé 6,6, a liszté 6,3, a gyümölcs- és zöldségleveké 6,2, a rizsé 6,1 százalékkal nőtt, de például a sertéshús ára 7,5 százalékkal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 12,2, ezen belül a dohányáruké 19,8 százalékkal nőtt.
A tartós fogyasztási cikkekért 3,5 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül az új személygépkocsik 9,2, a szobabútorok 6,7 százalékkal kerültek többe.
A járműüzemanyagok ára 36,2 százalékkal lett magasabb egy év alatt.
A KSH közölte azt is, hogy a havi maginfláció 0,4 százalék volt, az éves 3,4 százalékot tett ki. Az MTI megjegyzi, hogy idén áprilistól a KSH új módszertant alkalmaz a maginfláció számítására, a mutató a továbbiakban nem tartalmazza a szeszes italok és dohányáruk árváltozását. Az idősor 1995. januárig visszamenőlegesen módosult. A márciusi maginfláció 3,1 százalék volt.
A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,5 százalékkal nőttek. Áprilisban szintén 5,1 százalékos inflációt mért a KSH. Az év első öt hónapjában a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 3,9, a nyugdíjas háztartások körében pedig 3,6 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest.