- Gazdaság
- koronavírus magyarországon
- pénzügyminisztérium
- költségvetés
- 2021
- módosítás
- pótköltségvetés
- kivételes sürgős
Máris módosítanák a pótköltségvetéssel átírt 2021-es büdzsét
További Gazdaság cikkek
- Olyat mondott a pimasz palack forgalmazója, amire a MOHU sem számított
- Ilyet még nem láttunk: Magyarország legnagyobb energiatárolója épül
- Elkezdődött a nagy balatoni stégrazzia, nincs kegyelem
- Drámai létszámleépítés jön az egyik legnagyobb észak-magyarországi gyárnál
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
Ugyan már módosították egy, a járvány miatt szükségessé vált pótköltségvetéssel az eredetileg tavaly nyáron megszavazott 2021-es költségvetést, azonban a tavaszi ülésszak utolsó előtti ülésnapján benyújtott egy újabb módosítást a Pénzügyminisztérium. A kivételes eljárásban tárgyalni kívánt javaslatot a tárca szerint az újraindítást elősegítő beruházási és fejlesztési célú finanszírozások erősítése céljából nyújtották be, és egy új állami viszontgarancia-program költségvetési támogatását biztosítaná.
Jelenleg az állami tulajdonú Garantiqa Hitelgarancia Zrt. készfizető kezességvállalási programjai mellett a Agrár Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány egyes termékeihez járul hozzá anyagilag a költségvetés.
A PM közleménye szerint, amennyiben az Országgyűlés megszavazza, a vállalkozások méretétől függetlenül elérhető, új állami viszontgarancia jönne létre. Ennek keretében a törvényjavaslat szerint a Start Garancia Pénzügyi Szolgáltató Zrt. által vállalt, az alapul szolgáló pénzügyi kötelezettség 80 százalékát meg nem haladó mértékű kezesség mögött az állam visszavonhatatlan viszontgaranciája áll fenn. A szöveg szerint az állami viszontgarancia a cég által vállalt készfizető kezesség érvényesítéséből a társaságot terhelő fizetési kötelezettség
- hitel- és kölcsönügyletekhez kapcsolódó kezességvállalás esetében 85 százaléka,
- kötvényügyletekhez kapcsolódó kezességvállalás esetében 100 százaléka.
A szaktárca közleménye szerint „az új programot indokolt elválasztani a kis- és középvállalati szektor általános finanszírozását segítő viszontgarancia-rendelkezésektől és -szereplőktől, támogatva ezzel azok zavartalan működését”.
Vélhetően azért, mert a javaslat szerint az új állami viszontgaranciával nemcsak a vállalkozások legfeljebb 25 éves futamidejű hitel-, köcsönszerződésből, továbbá az általuk kibocsátott, ugyancsak legfeljebb 25 év lejáratú kötvényekből eredő kötelezettségeiért vállalhat készfizető kezességet a Start Garancia, hanem alternatív befektetési alapok által kibocsátott, szintén 25 évre szóló kötvényekből eredő kötelezettségekért is.
A 2021 -es költségvetésből mindenesetre mindjárt 3 ezer milliárd forintot biztosítana a kormány az új viszontgarancia-programra.
A javaslat kivételes eljárásban tárgyalása pedig tényleg rapid törvényhozást jelent, igaz, a módosítás mindössze egyoldalas. Az előterjesztő azt kérte, hogy a módosító javaslat benyújtására a kivételes eljárást elrendelő döntés meghozatalát követő három órán belül legyen lehetőség,
- az összevont vitára 2021. június 15-én – 2. napirendi pontként – kerüljön sor,
- az összegző módosító javaslatról való döntésre 2021. június 15-én kerüljön sor,
- a zárószavazásra 2021. június 15-én kerüljön sor.
A javaslat kivételes eljárásban tárgyalását már kora délután megszavazta a parlament 115 igen, 26 nem, egy tartózkodás mellett.
(Borítókép: Varga Mihály pénzügyminiszter az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. október 12-én. Fotó: Kovács Tamás / MTI)