Vizsgálódik a versenyhivatal az építőipari alapanyag-drágulás miatt
További Gazdaság cikkek
- Az influenszerek is rajta vannak az új hatóság radarján
- Nincs mese, hiába jó minőségű a magyar élelmiszer, olcsóbbá kell tenni
- Megszavazta a parlament, óriási változások lesznek az adózásban
- Bejelentést tett a kormány, nagyon fontos változások jönnek a SZÉP-kártyáknál
- Nagy Márton új szövetséget ajánl a gazdasági növekedéshez
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálói csoportot hozott létre, hogy kiderítse az építőipari alapanyagok drágulásának okait – közölte hétfőn a GVH. A szervezet tevékenysége kiterjed a kartellgyanús tevékenységekről szóló panaszok vizsgálatára, mivel
bizonyos alapanyagok piacát kevés eladó uralja, így ők könnyen megtehetik, hogy a versenyhelyzetben jellemző áraknál drágábban értékesítenek.
Intézkedésre ad okot, ha az árak a költségeket tisztességtelen mértékben meghaladják, vagy az érintettek egymással egyeztetve alakítják ki azokat – tették hozzá.
Egyébként a miniszterelnök gazdasági főtanácsadója, Nagy Márton bő egy hete egy építőipari konferenciáján épp arról beszélt, hogy
a külföldi építőanyag-gyártócégek visszaélnek erőfölényükkel.
Nagy Márton szerint Magyarországon az elmúlt években sokkal nagyobb mértékben emelkedtek az árak, mint Európában. Előadásában több építőipari kihívást is megjelölt, melyekre megoldási javaslatai is vannak.
A GVH közleménye szerint áremelkedést szállítási zavar, kereskedelempolitikai intézkedés, külföldi kitettség, kapacitáshiány is okozhat, de a hatóság tavaly már talált gyanús esetet, ezért akkor eljárást indított cementpiaci érdekeltségekkel szemben gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalmának feltételezett megsértése miatt.
A versenyellenes magatartások általában titokban zajlanak, így azokat főképp a piaci jelzések vagy az együttműködő vállalkozások árulják el. A bejelentők anonimitását törvény garantálja, az együttműködés pedig jelentősen csökkentheti a büntetés súlyát – olvasható az MTI által szemlézett közleményben.
Az építőiparban tapasztalható nyersanyagárak drasztikus emelkedésével az Index is több cikkben foglalkozott már: például a faanyagok és az acélipari termékek árai megduplázódtak év elejéhez képest.