Kétmilliót is elkérnek egy négyzetméterért a Balatonnál
Már nem is olyan meglepő, ha kétmillió forintot kérnek a Balatonnál egy új építésű társasház négyzetméteréért, mert minden költségnövekedést áthárítanak a vevőkre – írja a Privátbankár. Az árak olyannyira elszállóban vannak, hogy még közel sem érték el a várhatóan legmagasabb értékeiket. A kereslet-kínálat görbe nem igazán működik a legkedveltebb hazai nyaralóhelynél, hiszen szinte minden balatoni településen találni lehet új lakásokat, házakat kínáló hirdetéseket, ám ezek árai állandó növekedésben vannak. Ezekben a reklámokban természetesen a tagadhatatlanul szép helyszíneket emelik ki, és nem az árakat.
Az új építésű társasházak többségének négyzetméterára átlagosan idén 1,1-1,5 millió forint egy átlagos 50-60 négyzetméteres lakásnál, ehhez leginkább 6-8 négyzetméteres erkély adnak. Siófokon az egyik fejlesztésnél
pár ezer forint híján négyzetméterenként kétmillió forintért lehet hozzájutni a vágyott felső-középkategóriás, 55 vagy 70 négyzetméteres ingatlanhoz,
ám ezekhez már 30-60 négyzetméteres terasz dukál.
A Takarék Index 2020-ban 22 százalékos átlagos drágulást mutatott a magyar tengernél 2019-hez képest, majd ezek az árak nem ritkán 30 százalékkal emelkedtek ebben az évben. A legdrágább továbbra is a siófoki járás, ott 2020-ban 660 ezer forint feletti átlagos négyzetméterárakon lehetett lakóingatlanhoz, illetve üdülőhöz jutni. A képzeletbeli drágasági dobogón Balatonfüred és környéke, majd Fonyód és környéke helyezkedik el 630 ezer forintos négyzetméterárral.
Ezt a drágulási folyamatot még indukálta az is, hogy a Balatonon nem volt jelentős visszaesés a forgalomban a járvány ellenére. Ezt erősítik a Magyar Nemzeti Bank tranzakciószámai is, melyek szerint a tónál jóval kevésbé estek vissza a tranzakciók, mint az ország egészében: az országos 15,5 százalékkal szemben mindössze 5,8 százalékkal csökkent a forgalom 2020-ban az előző évhez képest.