Kimerült a keret, bezárták a Növekedési Hitelprogramot
Tavaly áprilisi elindítása óta több tízezer kis- és középvállalkozás jutott összesen 3000 milliárd forint kedvező kamatozású forráshoz az NHP Hajrá konstrukció keretében. A jelentős igény miatt a Magyar Nemzeti Bank a keretösszeget kétszer is megemelte. A program újraindította a piaci alapú hitelezést a kis-és középvállalkozások számára, ám a keretösszeg kimerülése után bejelentették a megszűnését.
A legfrissebb adatok szerint a programot a vállalkozások
- 35 százaléka beruházási hitelre,
- 55 százaléka forgóeszköz-hitelre,
- 10 százaléka pedig korábban felvett hitel kiváltására
vette igénybe. A program kiutat mutatott a tartalékkal rendelkező vállalkozásoknak, hogy a megtakarításukra alapozva a járványhelyzet ellenére is talpon tudjanak maradni.
A hitelprogram kivezetésének hírére gyorsan reagáltak a gazdasági élet szereplői: máris elérhetőek újraindítási konstrukciók a Széchenyi Kártya program keretében, a Magyar Gazdaság- és Vállalkozásfejlesztő Zrt. (MGV) pedig személyre szabott hitelkonstrukciókat kínál kis- és középvállalkozások számára.
A növekedési hitelprogram hiánypótló lehetőség volt a mikro -kis és középvállalkozások számára. Lehetőségük nyílt új beruházási fejlesztési lehetőségeik megvalósulására, munkahelyek teremtésére, a hozzáadott értékük növelésére, vagyis végső soron a teljes magyar GDP növelésére alacsony kamatozású konstrukciók mellett
– hangsúlyozta az Indexnek az MGV ügyvezető elnöke.
Hannya Nimer elmondta, hogy a piacról kivezetett Növekedési Hitelprogram helyett a Magyar Fejlesztési Bank által kidolgozott Gazdasági Újjáépítési Hitel Program révén kívánják a vállalkozásokat forráshoz juttatni. Ezzel az egyéni igényeket kiszolgáló, refinanszírozási konstrukcióval segítik a vállalkozások új beruházásait és fejlesztési projektjeit.