Közel húsz százalékkal nőtt a gáz ára Európában
Jelentősen, mintegy 20 százalékkal emelkedett az európai gázár kedden kora délután a hétfői záróértékéhez képest, miután már 15. napja fordított irányba, nyugatról kelet felé tart a gáz továbbítása a Jamal-Európa gázvezetéken, és a meteorológusok előrejelzése szerint ismét téliesre fordul az időjárás Európa jelentős részén.
A legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF legközelebbi, februári határidős jegyzésében 94,5 eurón jegyeztek 1 megawattórát 14.30 órakor. Ez 17,5 százalékos emelkedés hétfőhöz képest, de kedden napközben ennél magasabban, 98 dollár körül is állt februárra.
Az Oroszországból – Fehéroroszországon és Lengyelországon át – Németországig tartó közel 2 ezer kilométer hosszú Jamal-Európa gázvezetéken december 21-én állt le kelet felől a gáztovábbítás, majd ellentétes irányba indult el a gáz, Németország felől Lengyelországba, és ezzel már 15. napja áramlik a földgáz nyugatról keletre.
A gázszállítás iránya attól függ, hogy a rendszert működtető cég melyik irányú gáztovábbításra kap nagyobb megrendelést – írja az MTI.
A gázvezeték évi kapacitása 32,9 milliárd köbméter. Kedden Németország felől óránként 954 ezer köbméter földgáz áramlik Lengyelországba, ami csaknem 70 százalékkal több a hétfői mintegy 560 ezer köbméternél.
Mint azt korábban megírtuk, a csúcsokat döntögető európai gázárak miatt december végén eredetileg Ázsiába tartó LNG-szállítmányokat, vagyis cseppfolyósított gázt szállító hajókat irányítottak át, amiért a fogyasztók ráadásul jóval többet fizetnek. Az amerikai földgázt szállító hajók már Indiánál voltak, amikor visszafordították őket Európa felé, mivel a kereslet annyira megnőtt, és több ellátó is rálicitált az ázsiai vevőkre.
Németországban és Ausztriában már felkészítették a lakosságot az esetleges áramkimaradásokra és fűtési gondokra.