- Gazdaság
- pomázi gyula zoltán
- szellemi tulajdon nemzeti hivatala
- szabadalom
- vakcina
- szellemi tulajdon
- interjú
Pomázi Gyula: A szabadalmak terén dúl a vakcinaháború

További Gazdaság cikkek
-
Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
- Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők
- Megújulhat az egyedi kormánydöntés alapján megítélt támogatások rendszere
- Fontos határidőről figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal
- Elindult a matek, hány száz milliárdot érhet az állam MBH-részesedése
Ha kitalálnám a Rubik-kockát, mekkora paksamétával kellene besétálnom ide?
Pár oldal is elég lehet, de akár egy vastagabb mappával is jöhetne. Mondok inkább egy konkrét példát a közelmúltból. Formatervezési mintaoltalmat nyert egy újféle hangfal, amelyet Bay Zoltán talált ki. Az új műszaki érdekessége ennek az, hogy nem hallja az ember, honnan jön a hang: hiába áll be a két hangfal közé, azok létrehoznak egy zenei teret, és ebben a zenei térben bárhol is vagyok, úgy hallom a hangokat, mintha egy színpadhoz képest állnék valahol. Ő például többféle oltalmat is bejelentett: mivel nem hagyományos kinézetű hangfalról beszélünk, designoltalom is védi, emellett a rajta szereplő feliratok védjegyoltalom alatt állnak.
A feltaláló a termékét úgy védi, hogy vannak műszaki újdonságai, amelyek világszinten verhetetlenek, teljesen új a formavilág, és mindezek egy, a saját cégének a védelme érdekében összerakott oltalmi portfólióban jelennek meg – ez így egyben kezd izgalmassá válni.
Hiszen ha így megy külpiacra, akkor ezek mentén már meg tudja tenni azt, hogy a felső ötvenbe pozicionálja a termékét, azaz a világ legjobb ötven hangfala közé. Tavaly ezt a terméket beválasztották a világ legjobb hangfalai közé. Addig, amíg ez az oltalmi portfólió nem született meg, nem is lépett vele piacra, hiszen bárki bármikor lemásolhatta volna, és onnantól kezdve vége, nem tudná már hasznosítani.
A bejelentéstől számított 18 hónapig érdemben nem is vizsgálják a szabadalmat. Ez miért van így?
Egy európai szabályozás miatt van így, az Egyesült Államokban vagy Kínában más típusú a normatív helyzet. Nem véletlen, hogy az innováció hasznosításában ma nem Európa jár az élen.
De miért kell akkor ez a másfél év?
Mert a találmány újdonságának valószínűsége ennyi idő alatt tisztázható. Az európai szabályozás szerint a szabadalmat azért adják meg hosszabb idő alatt (ez jellemzően két-két és fél év), mert így tekinthető erősnek az oltalom, így biztosabb, hogy nincs máshol a világon még egy ugyanilyen találmány. Kínában például sokkal rövidebb idő alatt megadják a szabadalmi oltalmat, három-öt hónap alatt, ellenben az újdonság valószínűsége így csak negyven-hatvan százalékos, mert másképp működik a szabadalmakhoz, oltalmakhoz való viszonyuk.
Kína sokáig arról volt híres, hogy mindent lemásolt.
Az, hogy egy ázsiai országban másolnak, az a kultúrájuk része: eleve úgy nőttek fel, hogy mester és tanítvány – a tanítványnak dicsőség volt, ha le tudta másolni a mesterét. Más kérdés, hogy az elmúlt években rájöttek, ha megszerzik a szabadalmi jogokat, akkor világelsőségre tehetnek szert a szellemi tulajdon hasznosításában. Amíg a kilencvenes évek végén összesen évi 250-270 nemzetközi szabadalmi bejelentése volt Kínának, addig ma már évente hatvanezernél járnak. Rájöttek, ha az ezekhez kapcsolódó jogokat ott tartják az országban, akkor ezeknek a hasznosítása és az ezekből származó gazdasági előnyök is náluk maradnak.
Dél-Korea szintén óriási: egy-egy cégük produkál annyi szabadalmat egy évben, mint Magyarország, szorozva hetvennel
– egyetlen vállalatuk hetvenszer annyi szabadalmat produkál, mint a magyar gazdaság.

Mely országok a legaktívabbak védjegybejelentésben?
Most már Kína vezet, előtte az Egyesült Államok volt az első. Nagyon erős még Japán, míg Európában Svájc és Németország.
Mi hol állunk a sorban?
Több mint kétszáz ország közül a hetvenedik hely környékén. Viszont ez nagyon változó, mert különböző oltalmi formák vannak, ilyen értelemben más és más a rangsor – tehát valamiben előrébb vagyunk, valamiben hátrébb.
Van egy olyan vélekedés, amely szerint az országok gazdasági fejlettsége majdhogynem egyenesen arányos a szabadalmi bejelentések számával. Ez valóban így van?
Ezt akkor lehetne teljesen tisztán mérni, ha az adott országban lévő nemzetközi nagyvállalatok helyi fejlesztőintézetei az adott országban jelentenék be a találmányaikat. Magyarország ugye arról híres, hogy nagyon sok multi kutatási-fejlesztési centruma itt van, de nem itt tesznek bejelentést, mert náluk az az előírás, hogy a különböző kutatás-fejlesztési centrumaikból vigyék azokat haza az anyavállalataikhoz – ha például németországi multiról beszélünk, akkor ott jegyzik be az itt keletkezett, magyar tudásból kipattanó új ötleteket. Ennek a számítási metodikája azért is problémás, mert nagyon fontos kérdés, hogy ki mely piacon hasznosítaná a szellemi tulajdonait. Valaki a globalizáció miatt már nem csak Magyarországon akar eladni az adott termékből, mert a tízmilliós piac viszonylag korlátos, ezért nem is biztos, hogy a mi hivatalunkba hozza, hanem beviszi inkább az Európai Szabadalmi Hivatalba, és ott szerez olyan szabadalmat, amely például a német anyanyelvű országokra terjed ki, mert ott tervezi gyártani, forgalmazni a terméket, ott fogja hasznosítani az oltalmait, illetve kéri Magyarország tekintetében is ezek hatályosítását.
Ha van egy ötletem, mi a különbség aközött, hogy egy másik uniós szabadalmi hivatalba megyek, vagy ide jövök?
Eljárásban, díjakban és hasznosítási lehetőségekben is eltér a dolog.
Olcsóbbak vagyunk?
Átlagosak vagyunk. Vannak sokkal drágábbak és sokkal olcsóbbak is. De nem ez a lényeg, hiszen ha ezeket a költségeket összevetjük a fejlesztésre fordított forrásokkal, nyilvánvalóan eltörpülnek azokhoz képest. A fontos az, hogy ha kitalálok valamit, akkor kezdjek el ezzel párhuzamosan – én vagy egy ehhez értő szakember – gondolkodni egy olyan jellegű szellemitulajdon-stratégia felépítésén, amely a termékhez kapcsolódik.
Tudna egy példát mondani erre?
Például a Julius-K9 kutyahám, amelynek a tulajdonosa zseniális, mert amellett hogy kitalált egy hámot olyan rétegrenddel, olyan varrástechnológiával, amelyben a kutya jól érzi magát és a gazdája is nyugodt, a terméket ellátta egy oltalmi portfólióval is. Ezt a portfóliót annak megfelelően alakította, hogy melyik országban forgalmazzák a termékét. Amerikába innen Európából kiszállítani drága, mert magasak a logisztikai költségek, így nem fog tudni versenyképesen megélni. Ezért gyártási jogot ad el egy ottani gyártónak, egy ottani kereskedőnek pedig forgalmazási jogot, licencszerződésekkel. Ázsiába csak forgalmazási jogot ad el, mert így látja biztosítottnak azt, hogy a termék ne legyen hamisítás áldozata. Az, hogy melyik országban milyen hasznosítási stratégiánk van, ahhoz képest kell alakítani a szellemitulajdon-stratégiát. Egy új találmány bevezetésekor ezt kell igazából tisztázni, és ez az, ami nagyon sokszor elmarad.
A zseniális feltalálóknak sokszor fogalmuk sincs, hogy a találmány létrehozatala után hogyan kellene a következő lépéseket megtenni.
Ha alapítasz egy céget, akkor az első dolgod, hogy elmész egy könyvelőhöz, mert szeretnéd, ha a cég pénzügyileg stabil lábakon állna – adózással, gazdálkodással, bankszámlával, cash-flow-val –, de nem értesz hozzá, semmi baj! De mit csinálsz a szellemi tulajdonoddal? Pont semmit! Miközben elmehetnél egy szellemi tulajdonhoz értő szakértőhöz, mert fontos, hogy aki piacra akar jutni, az gondolja végig, hogyan és miként szeretne elindulni. Egy kreatív iparban szereplő hazai ruhatervező iroda elsődleges piacai a nyugat-európai nagy országok piacai. Menthetetlen, hogy Párizsban, francia területeken, Svájcban vagy mondjuk Belgiumban megjelenjenek, ha nem jegyeznek be a saját elképzeléseiknek megfelelő védjegyoltalmakat vagy nem védik a designt formatervezési mintaoltalommal. Ha nem teszi meg, akkor azt fogja tapasztalni, hogy mire odaér a repülő, addig gyakorlatilag a kitalált nevet, formát más már simán elvitte. Ilyen típusú történetből sajnos nemegy akad, és ilyenkor sajnos már semmit nem tehetünk.

Oké, van egy találmányom, van egy könyvelőm, és keresek egy szellemi tulajdonhoz értő szakembert is a kis startupomhoz. Hova megyek? Hol kezdek?
Itt is lehet kérni, a hivatalban. De mielőtt egyáltalán elindul az ember, kérheti a szakembereinket, adunk tanácsot, segítünk, pozicionálunk, vannak képzéseink, ingyenkönyveink, nagyon sokféleképpen lehet már utánajárni, hogyan lehet oltalmazni. Nagyon sok és jó magyar szakember van ezen a területen, őket bátran meg lehet keresni. A szabadalmi ügyvivői kamarától kezdve a szakértői testületek különböző területein át az egyetemekig mára már ott vannak azok az emberek, akik tudnak segíteni. Ma már a kamarák is sokkal több segítséget tudnak adni a szellemitulajdon-védelemmel kapcsolatban. Lokálisan is lehet találni szakembereket, de ha az online térben bárki bármit kérdez, arra mi is nagyon gyorsan tudunk válaszolni. Ami nagyon lényeges, hogy ezt a fajta szakértelmet érdemes elindulás előtt beépíteni, mert nagyon sokba tud kerülni, ha megspóroljuk.
Mely ágazatok adják a legtöbb szabadalmat évente?
Nyilván a gyógyszeripar, de ez elemi szintű történet. Az egészségipar nagyon masszív ágazat, ahogy a vegyipar is. Erőteljesen jön föl az ICT-világ, az infokommunikációs történetek. Érdekes, mert Európában alkalmazást vagy szoftvert csak megkötésekkel lehet szabadalmaztatni, míg Amerikában könnyebben megy. Megint csak más a szabályozás, nem véletlen, hogy a nagy amerikai multicégeknél alapvetően szoftverszabadalmak sora van. Jön fel az elektronika, de például az élelmiszeripar védjegyoldalon nagyon erős.
Ha már gyógyszeripar: egy korábbi interjúban azt mondta, hogy teljes a káosz a már forgalomba helyezett vakcinák piacán. Miért?
Szabadalmi tekintetben hatalmas vita van. Induljunk el onnan, hogy valaki kitalál egy új gyógyszert, egy új vakcinát, és odaadja a felhasználóknak ingyen és bérmentve, lemondva a gazdasági haszonról azért, hogy a társadalom megmeneküljön. Lásd az inzulin tulajdonosát, aki egyetlen dollárért lemondott a szabadalomról, és azóta a cukorbetegséget viszonylag jól és nagy tömegben tudjuk kezelni. És vannak olyan típusú vakcinagyártók, akik ezen a szálon gondolkodtak Európában is, akik azt mondták, hogy állami pénz van a kutatás-fejlesztéseikben, azaz közpénzt használtak, így aztán a piacon nem kérnek ezért, vagy csak minimális összeget.
Van egy másik típusú logika, amely azt mondja, hogy mi belefeccöltünk rengeteg pénzt a kutatás-fejlesztésbe, az innovációba, ugyan nem a koronavírus elleni gyógyszert kerestük, hanem mondjuk az ebola ellenit találtuk meg, de ez alkalmas a koronavírus ellen is – és ennek üzleti értéke van. Innentől kezdve ez kőkemény üzlet. Kinek, mennyiért, mit adok? Hatalmas viták vannak világszerte, hogy az így létrejött szabadalmakat fölszabadítják-e, és milyen feltételekkel juthatnak hozzájuk a fejlődő országok, akik esetében szintén emberéletek forognak kockán, ugyanakkor önmaguk képtelenek ilyen találmányok kidolgozására.
Hatalmas viták és nagyon-nagyon nehezen alakuló struktúrák vannak, amelyek innentől kezdve ténylegesen vakcinaháborút jelentenek, mert nem teljesen triviális, hogy mely földrész mely országa hogyan és miként tud vakcinához jutni
úgy, hogy közben szabadalmas befektetései se sérüljenek annyira, hogy ez további fejlesztések gátját képezze. Ilyen volt például az ebola elleni gyógyszer, a Remdesivir esete is, amelyet egy amerikai szabadalmas jegyez.

Ezt gyártotta Magyarországon a Richter.
Így van, állami megrendelésre. Mert megtehette, ugyanis a szabadalmi szabályozásban van egy olyan lehetőség, amely engedi a klinikai vizsgálatok érdekében végzett, korlátozott mértékű és célú gyártást. Ez azonban egy nagy méretű krízis kezelésére nyilván nem elegendő. Ilyen tömeges járványhelyzetekre jelenthet megoldást az úgynevezett kényszerengedélyeztetési eljárás, amely a szabadalmas egyetértése nélkül is lehetővé teszi adott gyógyszer gyártását. Ez nem ingyenes lehetőség, de nyilván fölülírja adott szabadalmas kizárólagos jogait és üzleti logikáját, amely nem biztos hogy azt diktálná, hogy adott területen a felhasználásra ilyen feltételekkel engedélyt adjon. E folyamatban a Remdesivir esetében a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala is részt vett, ahogy több országban a hasonló hivatalok feladata ez; mert nem egyedi esetről beszélünk.
Ezek olyan jellegű szabályozási lehetőségek, amelyek messze túlmutatnak egy jogszerzésen, ez már a jog érvényesítésének kategóriája, amikor is bizonyos helyzetekben valahogy ki kell találni, hogyan lehet jól működtetni egy struktúrát azzal együtt, hogy a szabadalmasnak vannak hasznosítási szándékai – és ezeket hogyan lehet vagy kell korlátozni vagy nem korlátozni. Szerintem nagyon sokszor etikai és erkölcsi problémák is vannak mögötte, amelyek messze-messze túlmutatnak a szabadalmi jogokon. A mai magyar piacon lévő vakcinák szabadalmi jogai tiszták, nincs olyan, amire azt lehet mondani, hogy szabadalmi problémák vannak. Ott lehetnek izgalmak, hogy ki hasznosít és kinél van a lehetőség vészhelyzeti időben.
(Borítókép: Pomázi Gyula 2021. november 12-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért bérli
2 órája
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Mindeközben
Elindultak Malajziába az Ázsia Expressz új évadának szereplői, ez a nyolc pár vág bele a kalandreality-be
3 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney románca tartja lázban a fél világot, ebbe a kollégájába szerethetett bele
5 órája
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
4 órája
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
4 órája
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon
Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.
március 25., 18:23
- Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot
Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.
március 25., 14:00
- Mindeközben
Molnár Anikó megmutatta a titokzatos pincét, ahol lakik, de nem nevezhető szegényesnek
6 órája
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy bizarr randiról
7 órája
- Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban
Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.
március 24., 11:14
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Címlapon
Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani
Egy tábla, ami csak javasol.
12 perce
- Gazdaság
Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél
Az árrésstop hatására egyes termékek ára 60 százalékkal is csökkent.
március 24., 10:41
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
8 órája
- Címlapon
Felfedezték a kutatók, akár fel is emésztheti magát az éhező agy
Nagy fizikai igénybevételkor következik be és visszafordítható.
30 perce
- Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz
Maradt a múlt héten tapasztalt szint.
március 24., 07:21
- Gazdaság
Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás
A 95-ös benzin és a gázolaj ára is módosul.
március 24., 13:23
- Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében
Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.
március 25., 13:32
- Címlapon
Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
Legalább 23 milliárd forintról van szó.
2 órája
- Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben
A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.
március 25., 12:45
- Gazdaság
Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank
Több hiányosság is előjött.
március 24., 11:44
- Címlapon
Nagyot akart durrantani a Volvo, pöffentés sem lett belőle
Nagy semmi a semmiről, de legalább semmibe sem került.
31 perce
- Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk
Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.
március 25., 10:35
- Címlapon
Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban
Megtörte a csendet Szemereyné Pataki Klaudia.
1 órája
- Címlapon
Újra volán mögé ült az élvonalbeli futballista, aki a súlyos autóbalesete után közel került a halálhoz
Hajszálon múlt a tragédia, miután decemberben felcsavarodott egy fára a Ferrarijával.
2 órája