Az MTÜ 630 millió forintot adott az uniós koronavírus-alapból egy turisztikai weboldalra
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
A brüsszeli kormányzat 2020-ban és 2021-ben is anyagi forrásokkal segítette a magyar forrásokat (holott Guller Zoltán, az MTÜ vezetője korábban azt nyilatkozta, hogy „Brüsszelben csak tanácskoznak”, és nem tesznek semmit).
A 2021-ben kapott 1,7 milliárd forintból 23 céget, valamint egyéni vállalkozót segített meg az MTÜ.
A saját alapítványuknak, a Hellohungary Turisztikai Szolgáltató Kft.-nek osztottak ki 630 millió forintot, a maradékot pedig állami szervezetek, balatoni borászok, valamint pár budapesti elitétterem tulajdonosa kapta.
Lénárd Gábor, a Hellohungary Turisztikai Szolgáltató Kft. ügyvezetője azt mondta, hogy a támogatást egy online turisztikai portál létrehozására fordítják, amit március végéig kell elindítaniuk. Azt egyelőre nem közölte, hogy mi lesz ennek a portálnak a pontos neve.
A 23 támogatott cég és vállalkozó között van az Orbán Ráhel barátnőjéhez köthető Magyar Divat & Design Ügynökség is, azt viszont még az Európai Unió küldött jelentésben sem írta le az MTÜ, hogy ők mennyi pénzt kaptak pontosan.
Úgy tudni, hogy a második legnagyobb összeget – 154 millió forintot – a nemrég állami kézbe került Hévíz-Balaton Airport Kft. kapta, míg a harmadik legtöbbet a félig állami, félig helyi tulajdonú Büki Gyógyfürdő Zrt.-nek ítélték meg. Még egy cég kapott 100 millió forintnál több támogatást: az állami tulajdonban lévő Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Közhasznú Nonprofit Kft.
Mindeközben a balatoni borászatoknak és a budapesti luxuséttermeknek is több tízmilliós támogatások jutottak, ebben a kategóriában az összes forrás Veszprém megyébe és Budapestre ment. A budapesti éttermek közt volt olyan is, amelynek tulajdonosa tavaly áprilisban keményen kritizálta a kormány gazdasági válságkezelését.
A Magyar Turisztikai Ügynökség a 24.hu-nak írt válaszában azt írta, hogy az uniós támogatást nem is ők ítélték oda, viszont az uniós adatok ezt a kijelentést cáfolták.
Ujhelyi István hivatalos vizsgálatot kezdeményezett, törvénytelenségre gyanakszik
Ujhelyi István, Magyar Szocialista Párt EP-képviselője a hírre reagálva bejelentette, hogy hivatalos vizsgálatot kezdeményezett az OLAF-nál a „Turizmus Ügynökség pénzosztása miatt”.
Nem először merül fel törvénytelenség és becstelenség a Magyar Turizmus Ügynökség (MTÜ) uniós és hazai pénzfelhasználása kapcsán; ennek egyik újabb bizonyítéka a járványkezelés részeként – helyenként sajátos módon – szétosztott forrásokról szóló újabb beszámoló.
– írta a képviselő, hozzátéve: az Európai Parlament turizmusért felelős vezetőjeként, a szakbizottság illetékes alelnökeként „számtalan alkalommal” hívta fel már a figyelmet az MTÜ „fideszes kifizetőhelyként való működésére és számos kifogásolható döntésére”, miközben a közérdekű adatokhoz gyakran csak peres úton jutott hozzá.
A turizmus szektor közel 27 millió embernek ad munkát Európában, ebből legalább félmillió embernek biztosítja a megélhetését Magyarországon. A Fidesz és kiszolgáló személyzete – sok más ágazattal együtt – a turizmusban is csak egy lerabolható, pénzkifizetőhelyet látott az elmúlt időszakban
– írta, hozzátéve: abban bízik, hogy egy áprilisi kormányváltás esetén ez máshogy lesz.
(24.hu)