Profitálna a Gazprom a megugró európai gázárakból
További Gazdaság cikkek
- Fordulat jöhet a bérekben, búcsút inthetünk a 10 százalék feletti bérdinamikának
- Távozik a Magyar Posta vezére, Nagy Márton megköszönte a munkáját
- Aki most siet, az kicselezheti az inflációt
- Ezermilliárd forint fölé nőtt Mészáros Lőrinc vagyona, megjelent a leggazdagabb magyarok listája
- Tiborcz István üzleti kérdésekben nem kéri ki Orbán Viktor véleményét
Miközben az oroszok épp minden lehetséges oldalról lerohanják Ukrajnát, és rakétákkal, tankokkal támadják a legnagyobb városokat és kikötőket, addig a Gazprom 30 százalékkal növelte az Európába szállított földgáz mennyiségét, az ukrajnai vezetéken a mai napon 83 millió köbméter gázt szállítanak – derül ki a Portfolio cikkéből.
A hajnali orosz támadás hírére már egyébként is kilőtt a földgáz ára a holland TTF-gáztőzsdén, elérve a 120 eurót megawattóránként, ami dél környékén 114-115 euró körülre mérséklődött a legtöbb határidős kontraktus esetében. A portál a Reuters hírére hivatkozva idézte a Gazprom közleményét, amelyben a vállalat megerősítette, hogy az Ukrajnában zajló hadműveletek ellenére zavartalan a szállítás. Ez utóbbit az ukrán vezetéküzemeltető is megerősítette.
A portál arra is felhívta a figyelmet, hogy jelenleg nemcsak az ukrán, de a másik két nagyobb európai gázvezetéken, az Északi Áramlat 1-en, és a Jamál-Európán is kicsit megnőtt az orosz gázszállítás. Mindezt úgy értékelték, hogy a szállítások növelésével az oroszok vélhetően szeretnék kihasználni a megugrott tőzsdei árakat, és remélhetőleg egyelőre a nyugati szankciók ellenére sem zárják el a gázcsapot. Persze a további nyugati szankciók esetében nem zárható ki, hogy leáll a gázszállítás, főleg akkor, ha a nyugati bankrendszerhez való hozzáférést biztosító SWIFT-rendszerről letiltják az oroszokat, és ezzel ellehetetlenül a fizetés lehetősége.
Persze az sem zárható ki, hogy mindez csak emlékeztető a nyugat-európai országoknak arra, hogy mit is veszthetnek, ha erre mégis sor kerül: jelenleg ugyanis a szokottnál is alacsonyabb az európai gáztározók töltöttsége, miközben a kontinens földgázellátásának 40 százaléka érkezik Oroszországból.
(Borítókép: Yuri Kadobnov / AFP)